Spor Yaparken Streç Film Sarmak Ne İşe Yarar?

Spor Yaparken Streç Film Sarmak Ne İşe Yarar?
28.11.2022 18:55
Hem sağlıklı olabilmek hem de fit görünmek için spor yapmak şarttır. Peki spor yaparken streç film sarmak ne işe yarar, yapılan yanlışlar nelerdir, hangi kulaklık takılmalı? Spor yaparken haftada kaç gün dinlenmeli, hangi meyveler yenmeli, hangi içecekler içilmeli? İşte aradığınız tüm detaylar.

Sosyal medyada ya da internette gezinen folyo sararak zayıflama yöntemini herkes merak ediyor. Bazı Vücudun belirli bölgelerine sarılarak zayıflama sürecini hızlandırdığı yönündeki bilgiler tamamen şehir efsanesidir. Doğru ve sağlıklı bir yöntem değildir.  Çünkü vücuttan atıldığı zannedilen yağ değil, sudur. Hiçbir yöntem sağlıklı beslenip, spor yapmadığınız taktirde tek başına sizi zayıflatmaz.

Spor Yaparken Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Spor yapmak hayatımızın vazgeçilmez bir rutini olmak zorundadır. Fakat spor yaparken yanlış yapacağınız bir hareket tendon ve bağ yırtılmalarına, menüsküse ve dokularınızın zarar görmesine neden olabilir. Sporda yapılan en büyük yanlışları sizin için derledik.

Aşırı ağır kaldırmak

Hareketleri yanlış açıda ve yanlış sayıda yapmak

Egzersiz sonrasında kasların soğuması için vücuda zaman tanımamak

Yanlış ekipman kullanmak

Her gün spor yapmak

İki idman arasını çok uzun ya da çok kısa tutmak

Hep aynı bölgeyi çalıştırmak

Su içmemek

Antrenman öncesi mideyi çok doldurmak

Spor Yaparken Hangi Kulaklıklar Takılmalı?

Spor yapmak ruhu ve bedeni onaran, günün stresinden ve sorunlarından biraz olsun uzaklaşmamızı sağlayan bir aktivitedir. Bu aktivite esnasında sevdiğimiz müzikleri dinleyerek hem motive oluruz hem de iyi vakit geçiririz. Spor esnasında oldukça hareketli olduğumuz için kulaklıkların ergonomik bir tasarımda olması, kulağımıza tam oturması, tere karşı dayanıklı olması gibi spor esnasında bize zorluk yaşatmayacak ürünler seçmemiz gerekmektedir. Piyasa bunun için özellikle tasarlanmış olan kulaklıklar bulunmaktadır.

Apple AirPods Pro

Sennheise HD 450BT

Sony WI-SP600NP

Powerbeats Pro

JLB Reflect Mini

Bose SoundSport Free Bluetooth Kulak İçi

Spor Yaparken Haftada Kaç Gün Dinlenmeli?

Vücudumuzun daha sağlıklı olması, kas kütlesi kazanması, oksijen seviyesinin yükselmesi için belirli aralıklarla spor yapmalıyız. Çok kaslı ve fit olma düşüncesiyle kasları her gün belli bir şiddete maruz bırakmak sakıncalı bir davranıştır. Kaslarınızı belli aralıklarla dinlendirmeli ve vücudunuzun kendisini onarmasına müsaade etmelisiniz. Spor eğitmenleri, haftada 3 veya 4 gün spor yapıp, bu aralardaki günlerde dinlenmeyi önermektedir.

Spor Yaparken Hangi Meyveler Yenilmelidir?

Sporcu beslenmesi, spordan verim almanızın yüzde 50’sini oluşturmaktadır. Yaptığımız sporun bize fayda sağlayabilmesi için doğru besinleri, doğru zamanda tüketmek gerekmektedir. Bunun için sporcuların olmazsa olmaz meyvesi, spor öncesi enerji sağlayan, potasyum deposu, ayrıca kolay taşınabilen bir meyve olan muzdur. Ayrıca, karpuz, kivi ve yaban mersini de kas tahribatını onaran meyvelerdir.

Spor Yaparken Hangi İçecekler İçilmeli?

Kan akışının hızlanması, ter ile kaybedilen suyun yerine konulması ve vücudun oksijen seviyesinin ideal düzeyde kalabilmesi için uzmanların genel görüşü spor esnasında su içilmesidir. Su içmek spor boyunca, kaslara uygulamış olduğunuz şiddeti onararak kaslarınızı tamir eder. Spor sonrası Hindistan cevizi suyu, genellikle sebzelerden hazırlanan detox suyu, Smoothie ya da bitki çayı da içebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir