Voleybol Hakkında Merak Edilenler

Voleybol Hakkında Merak Edilenler
29.06.2022 18:44
Voleybol ne kadar para kazanıyor, voleybol ne kadar sürede öğrenilir, voleybol zayıflatır mı, voleybol hakemi nasıl olunur vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz

İlk söyleyeceğimiz şey voleybol spor dalıdır. Saha içinde ortadan ikiye bir ağ ile bölünen ve iki takım karşı karşıya gelip 6’şar kişi ile topa elle vurup şartı ile oynanan oyun türüdür. Top ağ üstünde geçmek zorundadır. Her takım kendi kısmında topa en az 1 kez vurmak mecburiyetindedir. En çok da 3 kez vurarak karşı takımın alanına topu gönderip saha çizgileri içinde sayı almaya çalışılmaktadır.

Voleybol İçin Gerekli Malzemeler

Forma, şort, spor ayakkabı, voleybol dizliği, voleybol dirsekliği, voleybol el ayak bilekliği, voleybol kolluğu, pazu bandı, sporcular adına uygun olacak antrenman malzemelerinden biridir. Voleybol antrenmanlarında ya da maçlarında hakemler içinde bazı malzemeler bulunmaktadır.

Voleybol Ne Kadar Para Kazanıyor?

Dünyada herkesin ilgiyle takip ettiği voleybol oyuncu maaşları alt lig için 5 bin ile 15 bin arasında değişim gösterirken, üst lig voleybol oyuncuları 200 bin dolar ve 1,5 milyon dolar arası para kazandığı bilinmektedir.

Voleybol Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Ortalama seviye voleybol altı ay kadar bir zaman diliminde öğrenilir.

Voleybol Zayıflatır Mı?

Evet voleybol oynayarak zayıflayabilirsiniz. 1 Saat Voleybol oynamak 400 Kalori kadar yakmanıza yardımcı olur.

Voleybol Hakemi Nasıl Olunur?

Voleybol hakemi olmak isteyen kişiler Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ile Gençlik Spor İl Müdürlükleri kapsamında açılım yapan voleybol hakem kurslarına katılmaları lazımdır. Bu kursların her ilde açılma vakitleri değişiktir. Talep etmeniz halinde başka illerdeki kurslara da başvuru da bulunabilirsiniz. Voleybol hakemliği kursuna başvuru yapmak isteyen kişiler, aşağıda vermiş olduğumuz belgeler ile yine aşağıda verilen başvuru koşulları sağlamaları halinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

Kursun zamanı 5 gün olup, bu zaman zarfında toplamda 40 saat ders görülmektedir. Kurslarda merkez hakem ve gözlemci kurulu aracılığıyla görevlendirilecek kurs direktörü ve hakem eğitmeni görev alır. Kurslarda; baskı materyal, görsel video ve saha uygulamalı olmak üstüne 3 değişik yöntem ile eğitim bulunur. Her kursiyerin 8 saat kursa katılmama hakkı vardır. Kursiyerler kursun sonunda yazılı sınava tabi olurlar. 60 dakika devam eden yazılı sınavdan en az 70 puan almayı başaran kursiyerler, aday hakem olmaya hak kazanır.

Voleybol hakemi olmak isteyen kişiler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri aracılığıyla açılan voleybol hakemliği kursuna başvuru yapmak gerekir. Bu kurslara katılmadan evvelde Türkiye Voleybol Federasyonu hesabına 125 TL kurs ücretini yatırmaları lazımdır. Her il müdürlüğünde başvuru için gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla sabıka kaydı, diploma fotokopisi, sağlık raporu, başvuru formu, fotoğraf ve kimlik fotokopisi istenilse de bunlara ilave olarak bazı belgeler gerek duyulur. Bu nedenle başvuru yapmak isteğiniz müdürlükten istenilen belgeler ile birlikte bilgi almanız daha uygun olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir