Trabzonspor Tarihi

Trabzonspor Tarihi
09.06.2022 13:13
Trabzonspor tarihi üzerine yapılan araştırmalarda genellikle kuruluş tarihi başlangıç noktası olarak kabul edilse de bundan daha eskiye dayanmaktadır. Trabzonspor tarihi ile ilgili herkesin bilmediği bilgiler nelerdir? Trabzonspor’un ne kadar borcu var bunlardın ne kadarı yapılandırıldı? Trabzonspor lige çıktıktan sonra aldığı kupalar nelerdir?

Trabzonspor’un tarihi ile ilgili verilen bilgiler genellikle kuruluş tarihinden başlatılsa da bu süreç daha eskilere dayanmaktadır. Trabzonspor’un resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Trabzonspor’un tarihi şu şekilde özetlenebilir:

Osmanlı Devleti zamanlarında Trabzon, Karadeniz’deki en önemli limanlardan birisi olarak bilinmekteydi. Bu şehrin önemi yalnızca ekonomik anlamda değil aynı zamanda sosyo-kültürel olarak da kendisini göstermekteydi. Bu dönemde batıdan gelen her türlü yeniliğin uygulama öncüleri arasında Trabzon şehri mutlaka yer alır ve kalan coğrafyaya bu bölgelerden yayılırdı. Nitekim futbol da bu yenilikler arasında coğrafyaya giriş yapan olgulardan birisi idi. Hal böyle olunca Trabzon’da ilk olarak basılan futbol kitaplarından birisi olan “Asoseyşın Futbol” isimli kitap, İdmanocaklı Süleyman Rıza Kuğu tarafından kaleme alınmıştı.

Trabzon daha sonralarda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin ardından Türkiye’deki ilk spor örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın dördüncü üyesi olmuştu. Trabzon ilinde 1921 senesinden beridir bir fikstür dahilinde lig maçları organize edilir ve bu şekilde büyük şehirlere hatta yurtdışındaki ülkelere dahi ziyaretler gerçekleştirilirdi. Yani söylenene göre Trabzon, şehir içinde kalacak bir futbol tarihinden ziyade daha geniş düşünmeyi en başından beri istemişti.

Futbol’un Trabzon’a gelmesi ile birlikte; İdmanocağı, İdmangücü, Doğanspor, Karadenizgücü, Necmiati, Birlikspor, Yolspor, Martıspor, Trabzon Lisesi, Erdoğdu Gençlik gibi pek çok kulüp amatör ligten geliğ geçmiştir. Bu kulüplerin sayıları, maçlar iki kümeli şekilde organize edilecek kadar artmıştı. Fakat bunlar arasında en çok İdmangücü ve İdmanocağı zirveye oynamaktaydı. Buna ocak – güç darbesi ismini verecekleri mücadeleler bu şehirde büyük bir takımın çıkacağının garantisi gibiydi.

Trabzonspor Ne Zaman Kuruldu?

Futbolun bu coğrafyaya gelmesi ve yayılmasında öncü şehirlerden birisi olması ile bilinen Trabzon’da kurulan Trabzonspor; resmi olarak 2 Ağustos 1967 senesinde faaliyete geçmiştir.

Trabzonspor Ne Kadar Borcu Var?

Bordo mavililerin açıkladığı son dönem faaliyet raporuna göre açıkladıkları borç toplam 2.027.858.117 TL’dir.

Trabzonspor Ne Kadar Borç Yapılandırdı?

Trabzonspor’un borcunun 607.517.518 TL’sinin kısa dönem borcu olduğu bilinmekte iken 1.420.340.599 TL’si de uzun dönem borcu olarak belirtilmektedir.

Trabzonspor Lige Çıktıktan Sonra Kupalar

Trabzonspor’un 1. lige çıkmasının ardından hangi kupaları kazandığı ve kazandığı kupa sayıları yayınlanan resmi verilere göre aşağıda teker teker belirtilmiştir:

-         Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu – 7 kupa

-         Türkiye Kupası Şampiyonluğu – 9 kupa

-         Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu – 7 kupa

-         Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu – 5 kupa

-         TFF Süper Kupa Şampiyonluğu – 2 kupa


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir