Steam Deck Bilgisayarı Sistem Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck Bilgisayarı Sistem Özellikleri Nelerdir?
12.11.2021 22:00
Steam Deck Bilgisayara da içerik üretmeye başlamak üzere ve gerekli olan sistemleri sizler için araştırdık. Steam Deck ne zaman çıkacak, konsol fiyatı nedir, Türkiye'ye gelecek mi? Steam Deck ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

Dünyanın en büyük yapım şirketlerinden biri olan Valve, el konsolu pazarına Steam Deck ürünü ile giriş yapmayı planlıyordu. İşte yakın zamanda çıkış yapacak bu ürün Valve şirketinden beklenmedik bir hamleydi. Ansızın bu oyun konsolunu insanlara duyurarak Steam ile ortaklaştıkları bu işte yepyeni bir ürün çıkarmayı başardılar. Teknik özelliklerini yakından bakacak olursak kısaca teknik özellikleri:

·        669 gram ağırlık

·        29.8 santim genişlik ve 17.7 santim yükseklik

·        AMD Zen 2 4 çekirdek ve 8 iş parçacıklı işlemci.

·        AMD RDNA 2 1,0-1,6 teraflop ekran kartı.

·        16 GB LPDDR5 bellek

·        64GB EMMC 256 GB NVME SSD ve 512 GB NVME SSD

·        1280 x 800 ekran çözünürlüğü

·        7 inç ekran boyutu

·        400 nit parlaklık

·        60 Hz yenileme hızı

·        28 saat pil ömrü

·        SteamOs 3.0 işletim sistemi

Genel olarak kaliteli bir donanıma sahip bu konsol Steam kütüphanesinde yer alan oyunların oynayabilmesini sağlayacak özellikle Steam'in en çok oynanan oyunlarını kapsayan konsol bazı oyunlarla uyumlu olmasa da özelliklerinin yakın zamanda artırılacağı düşünülüyor. Her ne kadar bir konsol görünümünde olsa da aslında bir bilgisayar türevinde cihaz özelliği taşıyan Steam Deck Ayrıca Windows işletim sistemi yüklenebilen bir özelliğe de sahip olacak.

Steam Deck Ne Zaman Çıkacak?

Valve, Steam Deck'in çıkış tarihini Aralık 2021 tarihlerinde planladığı biliniyor. Fakat aslında konsolun çıkar çıkmaz yaşayabileceği bazı problemler bulunuyor. Bu problemler pandemi şartları dolayısıyla yaşanacak olan tedarik sıkıntısı ve kara borsacıların bu sıkıntılardan faydalanması göz önünde bulundurulduğundan Steam Deck rezervasyon işlemi ile satmaktadır. Rezervasyon yaptırabilen bazı ülkeler arasında ABD, Kanada,  Birleşik Krallık ve Avrupa Bölgesi’ndeki ülkeler yer almaktadır. Türkiye'nin ise şu an rezervasyon yapılabilen ülkeler arasında yer almadığı biliniyor. Yani Steam Deck çıktıktan sonra uzun bir süre bekleyeceğimiz aşikâr.

Steam Deck Türkiye’ye Gelecek mi?

Her ne kadar bilgisayar görünümünde bir konsol olsa da büyük bir konsol markası olan Nintendo Switch ile rekabette olacağı kesin. Aralarında aslında pek çok fark bulunan konsolların oyun kategorileri bile bambaşka olduğu için bir insan 2 farklı açıdan baktığı zaman ikisini de tercih edebilir. Steam Deck genel olarak bilgisayar oyunlarından oluşan ve insanların fazlaca oyun oynadığı oyunları içerdiği için bazı insanları tarafından daha çok tercih edilebilir. Bu da konsol markası olan Nintendo Switch'in satış rakamlarında azalmaları sebep olabilir. Steam Deck Aralık 2021 tarihinde çıkması beklemesinden ötürü aslında rezervasyon yapabilen ülkelerin bu konsol markaları arasında tartışmaların yaşanacağı ve farklı tercihlerin ortaya konulacağı düşünülebilir fakat bizim ülkemiz bazında düşündüğümüz takdirde Steam Deck maalesef ki Türkiye'de rezervasyon yapılamadığı için belki de çıkış tarihinden sonra uzun bir süre bekleyişin ardından Türkiye'ye gelebilir. Bu yüzden şu anlık oyun konsolu takipçilerinin Nintendo Switch konsolları ile devam etmesi söz konusu olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir