Şizofren Hastası Devlet Memuru Olabilir Mi?

Şizofren Hastası Devlet Memuru Olabilir Mi?
19.12.2022 21:25
Devlet memuru olmak için birçok çaba harcadıktan sonra en son gereklilik ve şartlarınız kontrol edilmektedir. Şizofren hastası, trans bireyler, zihinsel engelliler devlet memuru olabilir mi? Devlet memuru tacir, yeminli tercüman, ticari taksi sahibi, uzlaştırmacı olabilir mi? Devlet memuriyeti almak hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Psikolojik rahatsızlıkları olan insanların hangi işlerde çalışıp çalışamayacağı, işe ya da o işin kanunlarına göre değişim göstermektedir. Şizofren hastalığı da psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Şizofren hastası tanısı konmuş bir kişinin; polis, subay, kaptan ve benzeri mesleklerde bulunmaları yasaktır. Ancak devlet memurluğu bu meslekler arasında bulunmamaktadır. Genel olarak rahatsızlığı bulunan insanlara yapacakları iş konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağına göre iş alımına karar verilmektedir.

Trans Bireyler Devlet Memuru Olabilir Mi?              

Devlet memuru olabilmek için birçok şarta ve kurala uymak zorundasınız. Yargıtay’ın iş yerinde cinsel yönelim ayrımcılığı yapılamayacağına dair bir karar bulunmaktadır. Bundan dolayı memur olmalarında bir sıkıntı olmasa da birçok eşcinselin işyerlerinde mobbinge uğradığı haberlerine rastlamaktayız. 

Devlet Memuru Tacir Olabilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’nda, memurların tacir ya da esnaflık yapması yasaklanmıştır. Memurların ticaret ve sanayi hizmetlerinde görev almasına izin verilmez. İlgili kanunlar kapsamında devlet memurlarının,

·        Tacirlik

·        Esnaflık

·        Ticari mümessil

·        Ticaret ve sanayi müesseselerinde

·        Vakıf üniversitesinde çalışmak

·        Ofis, muayenehane ya da büro açması yasaklanmıştır.

Devlet Memuru Yeminli Tercüman Olabilir Mi?

Devlet memurlarının, 657 sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’nca gelir elde edeceği işleri yapmasına izin verilmemektedir. Bu kanun kapsamında yabancı dil bilen bir devlet memurunun bir tercüme bürosunda hizmet vermesi mümkün değildir. Kısaca bir devlet memuru maaş alacağı başka bir işte çalışamamaktadır.

Devlet Memuru Ticari Taksi Sahibi Olabilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu maddeleri gereğince 28. Maddenin içeriği Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağıdır. Bu kanun kapsamınca devlet memurlarının ticari taksi işletmesinde bulunması mevzuata göre yasaktır. Bu durum ortaya çıkarsa disiplin cezasına çarptırılması olağandır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız ticari taksinizi satıp gelir hakkında mal bildiriminde bulunmanız lehinize olacaktır.

Devlet Memuru Uzlaştırmacı Olabilir Mi?

Uzlaştırmacı, şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar gören arasındaki uzlaştırma müzakerelerini yöneten görevlendirilmiş kişilerdir. Uzlaştırmacılar genellikle Adalet Bakanlığı’nda görev alan devlet memurlarından seçilmektedir. Farklı kamu kurumlarında çalışan devlet memurlarının uzlaştırmacı olma hakları yoktur.

Zihinsel Engelliler Devlet Memuru Olabilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’nda görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak ibaresi yer almaktadır. Bu madde baz alınarak, her zihinsel engelliliği bulanan kişiye devlet memurluğu yapamaz denmemektedir. Zihinsel engellilik durumunun memur olmayı engellemesi için, bu engelin görevi devamlı yapmaya engel olması gerekmektedir. Bu belirlemeler, sağlık kurumlarından alına raporlarla tespit edilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir