Bekçi Maaşları Ne Kadar Arttı? Bekçi Olmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Bekçi Maaşları Ne Kadar Arttı? Bekçi Olmak İçin Gerekli Şartlar Neler?
13.07.2022 20:03
Bekçilerin görevlerinin kapsamı ile ilgili yapılan araştırmalar artarken temmuz ayı sonrasında yapılacak zam belli oldu.

Bekçilerin maaşına yapılan zam sonrası ise bekçilerin görevlerinin ne olduğu ve bekçi olmak için gerekli şartlar araştırma konusu oldu. İşte, bekçi maaşları ve görevleri hakkında merak ettiğiniz her şey...

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?

Bekçiler, belirli bir alanın korunmasından sorumlu olan kişilerdir. Özel durumlar hariç sabah 6 ile akşam 10 arasında görev yapan bekçilerin, gerekli durumlarda ateş etme ve silah kullanma yetkileri vardır. Bekçiler; bahçelerin, parkların ve kamu hizmetine sunulan diğer alanların güvenliğinden sorumludur. Bekçiler aynı zamanda polis ve jandarmaya da yardımcı olmak için görevlendirilebilmektedir. Bekçilerin görevleri arasında toplumun huzurunu ve güvenliğini tehdit eden kişileri tespit ederek polise bildirmek yer almaktadır. Bununla birlikte bekçilerin, uyuşturucu satıcılarının tespit edilmesi ve illegal olarak kumar oynayanları yakalamak gibi görevleri de bulunmaktadır. 

Bekçi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bekçi olmak isteyenlerin karşılaması gereken şartlar vardır. Öncelikle bekçilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Aynı zamanda bekçi olmak isteyen kişilerin, en az lise mezunu olması aranan şartlardan biridir. Bunun yanı sıra, karşılanması gereken diğer şartlar şunlardır: 

18 yaşını doldurmuş olmak ve 31 yaşından büyük olmamak.

Boy uzunluğunun en az 1,67 metre olması. 

Beden kitle indeksine göre 18 ile 27 arasında olması.

Memuriyeti engelleyecek herhangi bir durum yaşamamak.

Sicilin temiz olması. 

Silah taşımak için gereken bütün şartları eksiksiz olarak karşılamak.

2022 Temmuz Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bekçi maaşları için yapılan zam sonrası en düşük ücret 9 bin 259 lira olurken, üniversite mezunları için bekçi maaşı ise 10 bin 920 lira olarak belirlendi.

Bekçi maaşları için yapılan tahminler sonucunda; üniversite mezunu bekçi maaşı 10.920 TL, ilkokul mezunu bekçi maaşı 9.259,4415 TL, lise mezunu bekçi maaşı ise 9.588,1623 TL'ye yükseldi.

2022 Ocak ayındaki zamlar sonrası bekçi maaşları ise şöyleydi:

Üniversite mezunu bekçi maaşı: 7 bin 707 TL

Lise mezunu bekçi maaşı: 6 bin 767 TL

İlkokul mezunu bekçi maaşı: 6 bin 535 TL


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir