Gümrük Muayene Memurluğu Hangi Bölümlerden Alıyor?

Gümrük Muayene Memurluğu Hangi Bölümlerden Alıyor?
12.11.2022 19:43
Memurluk çoğu insan için devlete sırtını yaslayabilecekleri güvenli bir kapıdır. Gümrük muayene memurluğu hangi bölümlerden alıyor, taban puanları, başvuru şartları nelerdir? Gümrük muayene memurluğu mülakat soruları nelerdir, KPSS puan türü nedir, boy ve kilo şartı nedir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Gümrük Muayene memurları ticari amaçlar ile ülkeleri değiştiren araçların ticaretle alakalı belgelerinin tam olup olmadığını kontrol eden memurlardır. Bu mesleği yapmak isteyen insanların akıllarına farklı farklı sorular takılmaktadır. Genel olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi de gümrük muayene memurluğunun hangi bölümden memur alımı yaptığıdır.

Gümrük memurluğu ticari ve yasal işlemleri bilmek zorunda olan bir meslek dalıdır. Bu yüzden üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden ve hukuk bölümlerinden mezun öğrenciler gümrük memuru olmak için başvuru yapabilir. Aynı zamanda Gümrük İşletme bölümünden mezun olan öğrenciler gümrük muayene memuru olabilirler.

Gümrük Muayene Memurluğu Taban Puanları Nelerdir?

Gümrük muayene memurları Ticaret Bakanlığına bağlı çalışan memurlardır. Bu yüzden bu memurluğa atanmak isteyen insanların KPSS’den belli bir puan almaları gerekmektedir. Bu taban puanın ne olduğunu soran çok fazla insan bulunmaktadır.

Bakıldığı zaman gümrük muayene memuru olmaya başvurmak için belli bir KPSS puan şartı aranmaktadır. Fakat gerçekte atamaların oluşturduğu taban puanı daha yüksektir. Nispeten yüksek olan gümrük muayene memurluğu genellikle atamalarını 80 taban puanında kapatmaktadır.

Gümrük Muayene Memurluğu Başvuru Şartları Nelerdir?

Gümrük muayene memurluğuna başvurmak isteyen adayların belli şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartların bazıları akademik ve sınavlarla alakalı şartlar olmaktayken geri kalan şartlar fiziki ve sağlık şartlarıdır. Bu şartlar gümrük muayene memurluğuna başvurmak isteyen adayların sıklıkla sordukları sorular arasında yer almaktadır.

Öncelikli olarak gümrük muayene memuru başvurusu yapacak kişiler KPSS’den 70 puan almak zorundadırlar. Sonrasında ise bedensel ve psikolojik açıdan herhangi bir hastalığı bulunmaması ve boylarının kadınlar için 1.65’ten erkeklerin de 1.72’den kısa olmaması gerekmektedir. Son olarak da 30 yaşından gün almamış olmak ve mülakatı sorunsuz tamamlamış olmak gerekmektedir.

Gümrük Muayene Memurluğu Mülakat Soruları Nelerdir?

Memurluk görevine aday olan her insanın geçmesi gereken mülakat aşaması bulunmaktadır. Bu mülakatlarda sorulan sorular genellikle başvurulan memurluğun alanına ve türüne göre değişim göstermektedir. Bu sebepten ötürü gümrük muayene memur adaylarının sıklıkla sorduğu sorular arasında mülakat soruları yer almaktadır.

Gümrük muayene memurluğu mülakat soruları genellikle bu memurluğun alanı olan coğrafi, hukuki ve ticari alanlar üzerine gerçekleşmektedir. Mülakata girecek adayların anayasa hukuku ve idare hukuku alanlarında özellikle bilgilerinin olması beklenmektedir. Aynı zamanda sınır kapıları ve Türkiye’nin coğrafi konumu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Gümrük Muayene Memurluğu KPSS Puan Türü Nedir?

Her memur adayı memur olabilmek için KPSS’ye girmelidir. KPSS’ye giren memurların aday oldukları memurluğa göre KPSS puan türü değişmektedir. Gümrük muayene memurluğu adayları için girilmesi gereken KPSS türü KPSS-3 olarak belirlenmiştir. Bu puan türünde genel yetenek ve genel kültür puana eşit oranda etki göstermektedir.

Gümrük Muhafaza Memurluğu Boy ve Kilo Şartı Nedir?

Devlet memurluklarının bazılarında ideal boy ve kilo şartı aranmaktadır. Özellikle fiziksel durumun önemli olduğu kolluk kuvvetlerinde bu boy ve kilo şartları çok önemlidir. Gümrük muayene memurluğu da erkekler için 1.72 kadınlar için ise 1,65 metre boy şartı aranmaktadır. Bu memurlukta herhangi bir kilo şartı bulunmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir