Pilav Yaparken Pirinç Ne Kadar Kavrulur?

Pilav Yaparken Pirinç Ne Kadar Kavrulur?
01.12.2022 21:53
Pilav yaparken pirinç ne kadar kavrulur? Pilav yaparken neden köpürür, pirinç neden kırılır? Pilav yaparken pirinç neden kavrulur? Pilav yaparken limon ne zaman konur, pirinç sıcak suda mı bekletilir? Pirinç pilavı yaparken sıcak suyla mı yapılır? Pilav yaparken merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Pirinci mutlaka kısık ateşte kavurmak en sağlıklı olanıdır. Kavurma aşaması pilavın lezzeti açısından çok önemli yer kapladığı bilinmektedir. Pirincinizi ne kadar iyi kavurursanız pilavınız o kadar lezzetli olmasına karşılık gelecektir. Pilav için pirincin iyice kavrulduğu renginden anlaşılabilir. Pirinçleri pembeleşene kadar yaklaşık 5 dakika kavurulması gerekmektedir.

Pilav Yaparken Neden Köpürür?

Pirincin içinde nişasta maddesi bulunmaktadır. Pilav yaparken yıkamadan koyduysanız ondan köpürmüş olabilir.  Tencereyi aşacak kadar köpürdüyse altı çok açıktır, pilav kısık ateşte pişirilmesi gerekmektedir.  Ayrıca lezzetli bir pilav pişirmek için büyük ve yayvan bir tencere kullanmaktadır.

Pilav Yaparken Pirinç Neden Kırılır?

Pilav yapar iken taze pirinç kullanmaya özen göstermek gerekir. Eğer bir sene önceden kalan pirinç kullanırsanız pişerken birbirine yapışabilir ve yıkarken de kırılabilmesi söz konusu olabilir. Genellikle daha önce kullandığınız, ne kadar su çektiğini tecrübe ettiğiniz pirinç çeşidinden vazgeçmemek önemli olacaktır.

Pilav Yaparken Pirinç Neden Kavrulur?

Eğer tercihiniz sıvıyağdan yanaysa tereyağı yerine zeytinyağı da kullanılabilir veya her ikisinde kullanmak sizin tamamen tercihinize bağlıdır. Genellikle pilavın beyaz olmasını sağlamak için, pirinçleri yağı yakmadan kısık ateşte kavurmak gerekmektedir. Rengi hafif saydamlaşınca suyu eklenir, fazla kavrulan pirincin rengi sararır ve su çekmeyecektir.

Pilavınızı orta ateşte ısıyı yükseltip, düşürmeden ve kapağını açmadan pişirmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kontrollü şekilde kavrulan pirinç güzel bir pilavı yapmakta önemli yer arz etmektedir.

Pilav Yaparken Limon Ne Zaman Konur?

Pişirme aşamasında ki bilinen en değerli bilgilerden birisi ise kaynar suyu ekledikten hemen sonra eklenecek birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı kadar şekerdir. Limon pirinçlerin beyaz kalmasını sağlarken, şeker ise pilavı çok daha lezzetli kılmaktadır. Kaynar su eklendikten hemen sonra limon eklenebilir.

Pilavı Yaparken Pirinç Sıcak Suda mı Bekletilir?

Pilav yapmaya başlamadan bir süre önce pirinci sıcak suya yatırmak, nişastasının akmasını kolaylaştırarak pilavınızın lapa olarak pişmesini engelleyecektir. Bu yüzden pilav yapmadan evvel yarım saat kadar pirincinizi sıcak suda bekletmek gerekmektedir.

Pirinç Pilavı Yaparken Sıcak Suyla Mı Yapılır?

Kavrulmuş pirincin üzerine ilave ettiğiniz su da sıcak olması gerekmektedir. Soğuk su koyarsanız eğer tencerenizin sıcaklığını bir anda düşürür ve pilavınızın pişme süresini uzatarak kıvamının bozulmasına neden olmanız söz konusu olacaktır.

Altını fazla açarsanız pirincin içinde yüzdüğü su çabucak buharlaşacak ve pilavınız lapa olmasına sebebiyet verecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir