Döküm Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döküm Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
22.12.2022 22:11
Mutfaklarımızın en önemli araç ve gereçlerinden olan döküm tavaların kullanımını ve alımında nelere dikkat etmeliyiz, araştırmasını yaptık. Döküm tava alırken nelere dikkat edilmelidir, ateşte kullanılır mı, bulaşık makinesinde yıkanır mı, cam ocakta kullanılır mı? Döküm tava çizilir mi, çizilirse ne olur, çizilirse zararlı mı?

Döküm tava, diğer tava ve tencerelerine göre daha ağır ve et tarzı yiyeceklerin pişirilmesinde kullanılan tava çeşitlerinden biridir. Alırken bir takım hususlar vardır. Eğer bu hususlara dikkat ederseniz, uzun ömürlü bir döküm tava kullanmış olursunuz. Saf ve kaplama olmak üzere döküm tavaların çeşitleri vardır. Saf maddeden yapılan döküm tavaların daha dayanıklı ve sağlıklı olduğu biliniyor. Kaplama olan döküm tavaların ise seramik ve emayeden yapılmasından ötürü bir süre sonra etkisini ve sağlıklı olmasını kaybedeceği söylenir.

Döküm Tava Ateşte Kullanılır Mı?

Döküm tavaların kullanma nedenlerinden biri et tarzı sert ve pişirilmesi zor olan ürünleri daha kolay ve sağlıklı şekilde pişirilmesini gerçekleştirir. Bu yüzden döküm tava alırken saf olan döküm tavaları seçmenizi öneriyoruz. Döküm tavaları yanan ateşin üzerine koymanız mantıklı bir hareket olmaz. Ocakta ve fırında döküm tavayı kullanabilirsiniz. Diğer yemek yapma araç gereç veya ateşin üzerinde kullanım sakıncalı olabilir.

Döküm Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Döküm tavaların paslanma özelliğinden ötürü bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elinizde sıvı sabunla yıkadıktan sonra hemen kurulamanız gerekir. Aksi takdirde kısa bir süre sonra paslanır. Çünkü hiçbir işlem görmeden saf halinde mutfaklarınıza girer. Bu yüzden döküm tavalarının bakımına ekstra özen gösterin.

Döküm Tava Cam Ocakta Kullanılır Mı?

Evet, döküm tavalar cam ocakta kullanılabilir. Sadece mikrodalga gibi aletlere sokmamanız gerekir. Çünkü yapısı gereği mikrodalga bu yapıyı kaldırmaz. Hem de zararlı olabilir. Döküm tavaları hemen pişireceğiniz et türü ürünleri yapmanız için daha uygun olmasından ötürü mikrodalgaya sokacak bir durum yoktur.

Döküm Tava Çizilir Mi?

Evet, döküm tavalar çizilir. Nasıl çizildiğiniz ise bulaşık makinesine koyarsanız veya elinizdeki telle sürterek yıkarsanız çizilme oranı çok yüksektir. Bu yüzden döküm tavalarınızı elinizdeki sünger ve sıvı sabunla hafif dokunuşlarla yıkamanız daha doğru olur. Yıkadıktan sonra hemen kuru bir peçete ya da mendil ile silerseniz paslanmasını önlersiniz.

Döküm Tava Çizilirse Ne Olur?

Döküm tavalar çizilirse pişirdiğiniz ürünler yapışarak pişer. Böylece o yemeğin lezzeti de yerinde olmaz. Örneğin kırmızı ya da tavuk etini pişirmek isteyecekseniz. Bu ürünün çizilmesinden ötürü etin tadı ve lezzet oranı değişir. Hem döküm tava olması hem de diğer riskli durumları kapsadığı için çizilmesini engelleyin. Uzun ömürlü kullanımlara da sahip olursunuz.

Döküm Tava Çizilirse Zararlı Mı?

Döküm tavalarınızı çizerseniz zehirlenmeye kadar varan riskler doğurabilir. Bu yüzden çizmemek için biraz daha temiz şekilde hijyen kurallarına dikkat ederek yemekleri yok edebiliriz. Ayrıca çizilirse yemeklerin yapışma oranı gibi yemeklerin lezzetini de kaçırmış olursunuz.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir