Kereviz ile İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

Kereviz ile İlgili Merak Edilenler Nelerdir?
19.11.2022 17:47
Sapı ile ya da yaprağı ile tüketilebilinen kereviz, içermiş olduğu pek çok madde sayesinde insanlara oldukça yararlı olan bir sebze olmaktadır. Kerevizi özellikle diyet yapan bireyler oldukça sık tüketmektedir. Kereviz bebeklere ne zaman verilir, gaz yapar mı, mideye dokunur mu?

Faydaları ile pek çok insanın en sevdiği sebzelerden biri olan kereviz kanda bulunan yağın oranını düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Tüketmek isteyen herkesin bu faydalı besin hakkında akıllarında bir sürü sorular bulunmaktadır. Kereviz ile alakalı olarak insanların en çok merak ettiği konular; kereviz ile yapılan yemekler yemeği, kereviz salatası, kerevizin sapı, kereviz çorbası, kerevizin faydaları, kerevizin sapının suyu, kereviz sapı yemeği olmaktadır.

Kereviz tüketmeyi sevmeyen insanlar ise bu besini sadece faydası için tüketmektedirler. Yani bu sebzeyi severek tüketen kişilerin bulunması gibi, tadını sevmeyip yalnızca sebzeden alabileceği faydalar için tüketen insanlarında bulunmasıdır. Kerevizin faydaları şunlar olmaktadır; vücuttaki sıcaklığı dengeler, ödem atar, idrar söktürücü, lif bakımından zengin olduğu için kabızlığa karşı oldukça iyi gelir, kolesterolü düşürür, mide asidini dengeler, sindirime yardımcı olur, yüksek olan tansiyonu düşürmeye yarar, damar sağlığını koruyarak iyi gelir, mesane ve idrar problemlerinde iltihabı azaltır, beyini korur.

Kereviz Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Kereviz bebeklere sekizinci aydan itibaren verilmesi önerilir. Kereviz, içerdiği mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olması nedeni ile bebeklere oldukça faydası olan bir besin olmaktadır. Kerevizi bebeklerin damak zevki ve gelişimi süreci ile uyumlu tatlar ile mama biçiminde verilebilir. Bu besin yetişkinlere ne kadar faydalı ise bebeklere de o kadar faydalı olmaktadır. Kereviz besin olarak kişiye enerji depolar.

Bebeklere kerevizi çorba kıvamında verebilirsiniz. Kereviz çorbasının yapımı da şöyledir; dilimlediğiniz kerevizleri bir tencereye koyunuz, isterseniz kerevizin yapraklarını da ilave edebilirsiniz. Daha sonra tencereye tuz, su, et suyu ve portakal suyu koyarak karıştırınız. Tenceredeki karışım kaynadığı zaman altını kapatın ve blenderdan geçirerek akışkan bir kıvama gelmesini sağlayınız. Eğer kereviz çorbasının formu katı olursa, üzerine kaynar su ekleyerek afiyetle tüketilmesine hazır hale getirebilirsiniz.

Kereviz Bebeğe Gaz Yapar Mı?

Evet, kereviz bebeğe gaz yapabilir. Hatta kereviz sadece bebeklere değil, tüketen herkese gaz yapabilir. Eğer kereviz sağlıksız bir biçimde tüketilirse gaz ve karın ağrısı gibi problemlere yol açabilir. Yüksek miktarda şeker içeren ve lif açısından zengin olan kereviz, lifli bir besin olmasından ötürü sık sık tüketilmesi gibi durumlarda da gaz problemi yapabilmektedir. Emzirme ve hamilelik dönemlerinde olan annelerin kerevizi tüketmemesi gerektiği gibi bir durumun bulunmaması ile birlikte, tüketilmeden önce sıkıntı çıkmaması için doktora danışılması gerekmektedir.

Kereviz Mideye Dokunur Mu?

Kereviz mideye yalnızca fazla tüketilmesi ya da kişinin alerjik besine reaksiyon göstermesi durumunda dokunur. Tıpkı diğer besin gruplarında da olduğu gibi, kerevizi fazla tüketilir ise kişiye dokunabilir. Bu yüzden abartmadan ve sağlıklı bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir