Neden Uyuruz?

Neden Uyuruz?
10.01.2023 21:06
Neden uyuruz? Susadığımızı nasıl anlarız? Penisilin bakterileri nasıl öldürür? Kek pişerken neden kızarır? Yıldızların yaşı nasıl tahmin ediliyor? Virüslerin farklı varyantları nasıl oluşur? Çeşitli ve değişik sorular merak edilerek gündeme geldiği bilinmektedir. Bu çeşitli ve merak uyandıran soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz...

Yetişkin bir insanın 6 ile 8 saat arasında gece uykusuna ihtiyacı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde, vücut ve beyin açısından çok önemli işler ve işlemler gerçekleştirildiği bilinmektedir.

İyi bir gece uykusu ise insanlar için sağlıklı kalmak açısından düzenli spor yapmak veya diyet yapmak kadar önem arz etmektedir. Kalitesiz bir gece uykusu vücudunuzu daha savunmasız hale getirecektir. Ayrıca kilo almanıza ve yetişkinlerde ve çocuklarda kanser riskini artırmaktadır.

Susadığımızı Nasıl Anlarız?

Beynin ön kısmında bulunan, beyin-omurilik sıvısı içeren ventriküllerin hemen yanında lamina terminalis adı verilen ve gri maddeden oluşan bir kısım yer almaktadır. Bu kısım, yeterince su içmediğimizde susuzluk hissetmemizi sağlayan kısımdır.

Ayrıca kandaki iyon derişimi, özellikle de tuz derişimini belirleyen sodyum (Na+) iyonu derişimi değişikliklerini ve sıvı miktarı azaldığında meydana gelen basınç ve hacim değişikliklerini tespit edilmesini gerçekleştirerek susuzluk hissetmemizi sağlamaktadır.

Penisilin Bakterileri Nasıl Öldürür?

Araştırmacılar B-laktam antibiyotiklerinin yani penisilinin bakterilerin hücre zarının dört bir tarafında delikler açtığı gözlemlenmiştir. Bakteriler büyümeye devam ettikçe hücre zarındaki delikler de giderek büyüme gerçekleştirmekledir ve eninde sonunda bakterinin ölmesine neden olmakladır.

Kek Pişerken Neden Kızarır?

Yiyecekler pişerken renklerinin esmerleşmesine ve kızarmalarına neden olan iki kimyasal tepkime bulunmaktadır. Bu tepkimeler Maillard tepkimesi ve karamelizasyon olarak adlandırılmaktadır.

 Maillard tepkimesine bakıldığında kavrulmuş kahveye, keke, yeni pişmiş ekmeğe ve ızgara ete kokusunu, aromasını ve rengini veren moleküllerin oluşmasını sağlayan tepkime olarak karşımıza çıkmaktadır. Karamelizasyon tepkimesinde genellikle sadece şeker maddesi bulunur ve çok yüksek sıcaklıklarda gerçekleşir.

Yıldızların Yaşı Nasıl Tahmin Ediliyor?

Dönme hızına bağlı yaş tahminlerinin sadece Güneş'ten daha genç yıldızlar için uygulanabilen bir yöntem olduğu düşünüldüğü bilinmektedir. Bir yıldızın parlaklığı zaman içinde değişir ve bu değişimler yıldızın iç kısımlarında olup bitenler hakkında bilgi verir. Bu bilgiler kullanılarak bir yıldızın yaşı tahmin edilebilir.

Virüslerin Farklı Varyantları Nasıl Oluşur?

Virüsler, genetik materyalleri DNA veya RNA olabilmekte olan hastalık yapıcı etmenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Virüsler de hücreler gibi çoğalmak için genetik materyallerini çeşitli enzimler aracılığıyla kopyalama işlemini gerçekleştirir. Fakat bazen X ışınları, morötesi (UV) dalga boyundaki ışınlar ya da hücrede gerçekleşen kimyasal tepkimeler sebebiyle genetik materyalin kopyalanması sırasında enzimler hatalı kopyalar meydana getirebilmektedir.

Oluşan bu hata bazı özel enzimler gibi düzeltme mekanizmaları sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat hata düzeltilemez ise eğer genetik mutasyonlar meydana gelecektir. Oluşan bu mutasyonlar da virüs çoğaldıkça artış gösterir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir