Ses Kirliliği Nedir?

Ses Kirliliği Nedir?
29.10.2022 14:06
Ses olmazsa insan yaşayamaz fakat fazlası da insanı strese sokmaktadır. Ses kirliliği nedir, nedenleri nelerdir, nasıl önlenir, ses kirliliğinin zararları nelerdir? Ses kirliliği nasıl azalır, binalara zarar verir mi, en büyük nedeni hangisidir? Ses kirliliğinin bitkiler ve canlılar üzerindeki etkileri nelerdir?

Ses kirliği gün geçtikçe daha fazla hayatımızda çoğalan makinalardan çıkan seslerin birleşimidir. İnsan eliyle canlıların da hayatını alt üst eden bir yapıda olmaktadır. Bu kirlilik gün geçtikçe doğal yaşamı daha fazla bozarak ekosistemin yapısını da değiştirir.

Ses Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir?

Ses kirliliğinin nedenleri arasında en çok ulaşım gelmektedir. Bir de araçlar vardır. Ulaşım nedeniyle yani kara, hava, deniz gibi araçlardan çıkan sesler hayatımızı olumsuz şekilde etkiler, bu etkilenme psikolojik olarak hayatımıza dönmektedir. Bunu ortadan kaldırmak için araç kullanımına ve makinaları kullanırken dikkat etmemiz gerekir.

 Ses Kirliliği Nasıl Önlenir?

Önlem almak için insanların daha duyarlı ve geliştirilen makinelerin seslerini azaltmamız gerekir. Özellikle yeni yapılan makinaların daha düşük bir şekilde ses sitemini oluşturmamız gerekir. Trafikte olduğumuzda korna sistemini daha az seviyede kullanmamız gerekir. Ses yalıtım sistemini daha fazla geliştirerek seslerin duyulmamasını sağlanması gerekilir.

Ses Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Ses kirliliğinin iki büyük zararı vardır: Fizyolojik ve psikolojik. Fizyolojik işitme engeli ve dolaşım yollarında bozukluğa yol açar. Psikolojik olarak ise stres, kaygı, uykusuzluk gibi sorunlara neden olmaktadır.

Ses Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Ses kirliliği hem insanları hem de doğadaki tüm canlıları etkiler. Özellikle insan yaşamındaki olumsuz etkileri büyüktür. Bu etkileri daha az hale indirgemek için önlemler almak gerekir. Ses kirliliğinin en büyük etkisi stres olmaktadır. İnsan strese girdiğinde tüm hayatı alt üst olur.

Ses Kirliliği Nasıl Azalır?

Ses kirliliği hayatımızın her alanında karşı karşıya kaldığımız sorunlar arasındadır. Bu kirliliği en aza indirgemek için makinaların ve ses yalıtım sistemlerini daha aza indirmek gerekir. Özellikle mühendislere düşen görevin ekstra daha düzenli şekilde yapmaları gerekir. Bu sayede psikolojik olarak hem de çevrendeki canlıların etkilenmesi önlenir.

Ses Kirliliği Binalara Zarar Verir Mi?

Ses kirliliği özellikle büyük şehirlerde büyük oranda artmıştır. Bu yönden bakılırsa binaları da etkilediği görülür. Binalarda yalıtım olmadığında insanların ve canlıların hayatında ekstra olumsuz bir şekilde etkilediği gözlemlenir.

Ses Kirliliğinin En Büyük Nedeni Hangisidir?

Ses kirliliği en çok metropol şehirlerde motorlu ve araçların seslerin çıkan seslerden meydana gelir. En büyük nedeni motorlu araçlardan çıkan seslerdir.

Ses Kirliliğinin Bitkiler Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Ses kirliliği insan hayatını etkilediği gibi bitkilerin gelişimsel evrelerini de etkilemektedir. Özellikle bitkileri doğal yaşamından son derece hızlı bir şekilde gelişimsel olarak etkiler.

Ses Kirliliğinin Canlılar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Ekolojik döngüde tüm canlılar ses kirliliğinden şu anda ve ilerleyen dönemlerde çok fazla etkilendiği görülür. İnsan hayatını olumsuz yönden hem fizyo ve hem de psiko açıdan fazlasıyla etkiler. Canlılar ise yani hayvan ve bitkileri ise gelişmelerini ve yaşamlarına son vermeleri gibi ileri seviyede etkilediği görülür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir