Kraterleri Oluşturan Göktaşları Nereye Kayboluyor?

Kraterleri Oluşturan Göktaşları Nereye Kayboluyor?
23.01.2023 19:41
Kraterleri oluşturan göktaşları nereye kayboluyor? Yaşımız ilerledikçe sesimiz neden değişir? Pandalar neden bu kadar tembel? İdrar gerçekten steril mi, hastayken neden geceleri daha kötü hissederiz? Parmak izimiz değişir mi? Neden bazı insanlar kan görünce bayılır? Pek çok merak konusu beraberinde araştırmayı ve sabrı gerektirmektedir. Merak edilen ve araştırılan soruların cevaplarını bu yazımızda okuyucularımız için derledik.

Dünya’nın atmosferini tamamen yanmadan geçebilecek büyüklükte bir meteor yeryüzüne ortalama 20 kilometre/saniyelik bir hızla çarpma göstermiştir. Yeryüzüne ulaşabilen meteorlara göktaşı adı verilmektedir. Çarpışma anında, göktaşının sahip olduğu muazzam kinetik enerji çarpışma bölgesine aktarılırken, patlama olaylarına benzer şekilde, güçlü şok dalgalarının oluşumunu tetiklediği bilinmektedir.

Bazı çarpışma bölgelerinde göktaşı kraterin altında gömülü halde ya da çevresinde yer alabilir. Bunun sebebi ise bazı meteorların atmosferde dağılarak bağımsız parçalar halinde yere ulaşmasından kaynaklanır.

Yaşımız İlerledikçe Sesimiz Neden Değişir?

Ergenlik sonrasındaki yıllarda uzun süre sesimizde büyük bir değişim gözlemlenmeyecektir. Yaşlanmanın başlamasıyla, kaçınılmaz etkileri gırtlakta da kendini göstermesiyle bilinmektedir.

 Gırtlaktaki kıkırdak dokunun sertleşerek esnekliğini kaybetmesi, sesimizin de gücünü ve yükseklik düzeyini kaybetmesine neden olabilmektedir. Yaşlanmanın gırtlaktaki etkileri erkeklerde daha fazladır ve daha erken yaşlarda kendini gösterdiği gözlemlenmiş bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pandalar Neden Bu Kadar Tembel?

Pandaların düşük enerjili bambu diyetleriyle kalori hesabını denk getirebilmeleri, sahip oldukları iki temel farklılık sayesinde gerçekleştiği bilinmektedir. Diğer ayı türleriyle karşılaştırıldıklarında pandalar vücut ölçülerine göre daha küçük beyin, böbrek ve karaciğere sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Buna göre sahip oldukları küçük organlar daha az enerjiyle çalışarak pandaların kalori tasarrufu yapmasını sağlıyor. Metabolizma hızını düzenleyen hormonların pandalardaki seviyesi kış uykusundaki siyah ayılarınkinden dahi daha az olduğu sonunca varılmıştır.

İdrar Gerçekten Steril mi?

İdrar yolları enfeksiyonu olmayan kişilerin idrarında da bakteriler bulunabileceğini düşünen bilim insanları, doğrudan mesaneden alınan idrar sonucunda, koşulları daha çok bakteriyi üremeye teşvik edebilecek şekilde çeşitlendirilen ortamlarda hassasiyeti yüksek ölçümler gerçekleştirmişlerdir. Bu ölçümler eski testte “steril” olarak etiketlenebilecek enfeksiyonuz idrarda dahi bakterilerin bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Hastayken Neden Geceleri Daha Kötü Hissederiz?

Özellikle nezle veya grip olunan durumlarda, gündüz saatlerinde görece daha iyi hissederken gece olduğunda hastalık belirtilerini daha şiddetli hissetmek sık rastlanan bir durumdur.

Bunun nedenine bakıldığında ise, vücudun günlük uyku-uyanıklık döngüsüne benzer biçimde bağışıklık sistemimizin de bir sirkatiyken ritme sahip olmasından kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir. Gün boyu vücutta savaşan ve bilgi toplayan bu hücrelerin gece saatlerinde güvenli bir bölgede buluşarak “istihbarat” paylaşmaları vücudu ertesi gün için daha etkili bir savunmaya hazırladığı bilinmektedir.

Parmak İzimiz Değişir mi?

Yaşlandıkça parmak uçlarındaki derinin esnekliğinin kaybolması, parmak izi desenlerindeki çıkıntıların kalınlaşması gibi sebeplerle parmak izimiz biraz değişiklik gösterebilse de adli kayıtlar için hala güvenilir biyometrik veri kabul edildiği bilinmektedir. Herkesin parmak izinin kendine özgü olduğu kanıtlanmış olsa da ömür boyunca kalıcı olup olmadığı araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapılan uzun vadeli araştırmalar sonucunda, parmak izi alınan kişinin yaşına ve parmak izi alma işlemleri arasındaki sürenin uzamasına bağlı olarak cihazların eşleştirme skorlarında düşüş olduğunu göstermiştir.

Neden Bazı İnsanlar Kan Görünce Bayılır?

Bireylerin yaklaşık %15’inin kan görünce bayıldığı tahmin edilen bir orandır. Korku faktörüyle yönetilen bu süreçte tansiyon hızla yükselmektedir ardından düştüğü gözlemlenmektedir. Kan basıncındaki ani düşüşten dolayı da beyinden kanın çekilmesiyle bilinç kaybına yol açılmaktadır.

 Normal şartlarda sindirim sistemini hızlandırıp diğer sistemleri yavaşlatan vagus sinirinin kan görme esnasında NTS’de bir çeşit sinyal karmaşasına neden olarak bayılmayla sonuçlanan süreci başlattığı düşünüldüğü bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir