Kardiyo Nedir? Teknikleri Nelerdir?

 Kardiyo Nedir? Teknikleri Nelerdir?
29.09.2021 16:30
Kalp damarlarının yanında kan damarları ve vücudun dolaşım sistemine verilen ad kardiyovasküler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kardiyo teknikleri nelerdir, ne işe yarar, kaç günde bir yapılmalıdır? Kardiyo diyeti nasıl yapılır, kilo verilir mi, ne kadar sürede etki eder, kilo verilir mi? Kardiyo yapmazsak ne olur, bisiklet mi koşu mu yapılmalıdır, yapmadan önce ve sonra ne yenmeli? Kardiyo ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Bu sistemin kısa adı hepimizin bildiği gibi kardiyo olarak bilinmekte olup, spor yapanların çok başvurduğu bir yöntemdir. Kardiyo hareketleri kalp ritmini hızlandırırken, kan damarı ve kardivasküler sistemler harekete geçmektedir. Bu sistemin güçlenmesi için kardiyo hareketleri insan vücuduna çok iyi gelirken, hızlı yağ yakması ile de bilinmektedir. Kardiyo yapan insanların nefes alıp vermeleri hızlanırken, kalp atma hızı da artar. Sağlıklı bir vücut için yapılması gereken egzersizlerden olan kardiyo, vücudu fit bir görünüme sokmaktadır. Spor salonlarında ya da dışarıda ve evde kardiyo hareketleri yapılabilirken, bu hareketler çeşitli şekillerde bulunabilmektedir. Kardiyo spordan önce ve sonra yapılırken, spordan önce ısınma amaçlı ve spordan sonra yağ yakımı için başvurulur. İyi bir ağırlık çalışmasından sonra 15 dakika kadar kardiyo yapmak, çok hızlı bir yağ yakımına neden olmaktadır.

Kardiyo Teknikleri Nelerdir?

Kardiyo yapan kişilerin, yağ yakımı hızlanırken, metabolizma hızı da artmaktadır. Kardiyo bazı hareketleri yaparak yapılan bir egzersiz tipidir. Bu hareketlerin en önemlilerinden biri ip atlama iken, birçok teknikle yapılan hareket vardır. Bazı kardiyo hareketleri, gölge boksu, kürek çekme, koşu, dağ tırmanışı, bisiklet sürme, yürüyüş, bir yere sıçrama, yüzme ve daha birçok yöntemle kardiyo yapılabilmektedir.

Kardiyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Kardiyo hızlı yağ yakma adına çok önemliyken, sağlık açısından da bu egzersizler çok faydalıdır. Bunla beraber bir diyet uygulamak, insanların kilo vermek için yaptığı olaylardan biridir. Kardiyo diyeti sağlıklı karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve protein ağırlıklı bir diyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu diyette protein ön plandayken, özellikle lifli besinlerde çok alınır.

Kardiyo Ne İşe Yarar?

Kardiyo vücut için büyük öneme sahip olup, düzenli yapıldığı zaman insanlar için faydalı olabiliyor. Yağ yakmak adına çok işe yarayan bu egzersiz türü, damar tıkanıklığını engellemektedir. Kan dolaşım sisteminin düzenli devam etmesini sağlayan kardiyo, bu sayede vücudun oksijen alma kapasitesini artırmaktadır. Kadınlarda menapoz döneminin rahat geçmesini sağlamakta olup, kalp içinde oldukça faydalıdır.

Kardiyo Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Özellikle spora yeni başlayanlar hafta 3 gün ile kardiyo çalışabilirken, ilerleyen zamanlarda bu süre arttırılabilir. Kilo vermek isteyenler kardiyo yapacaksa, 5 ya da 6 gün bu egzersizlere yer verebilirken, bu egzersizi hayatımızın bir parçası haline getirmek sağlığımız için faydalıdır. Kardiyo iyi bir diyetle desteklenirse, istenilen hedefe ulaşmak daha kolay hale gelebilmektedir.

Kardiyo İle Kilo Verilir Mi?

Zayıflamak için birçok disiplini bir arada yapmak gerekirken, bunlardan birini eksik yapmak, kilo verdirse de bu pek sağlıklı bir seçim olmaz. Kardiyonun yüksek derecede yağ yaktığını bilmekte olup, bunu bir program dahilinde yapmamız gerekir. Dinlenme, beslenme, ağırlık çalışması ve kardiyo birleşince çok iyi ve sağlıklı kilo verilebilir. Bunlardan özellikle dinlenme ve beslenme iyi yapılmazsa sadece kardiyo ile kilo vermeniz de çok sağlıklı olmayabilir. 

Kardiyo İçin Bisiklet Mi Koşu Mu Yapılmalıdır?

Kardiyo egzersizleri bisiklet ve koşu olarak karşımıza çıkarken, bunlardan hangisi daha iyi konusu soru işareti olarak akıllarda yer alır. İki harekette yağ yakımın da etkiliyken, açık havada yapılan bir koşu daha fazla kası çalıştırmaktadır. Bu yüzden koşu yapmak biraz daha faydalı olarak karşımıza çıkar. Ama bisiklette iyi bir kardiyo egzersizi olarak bilinmektedir.

Kardiyo Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Spor yapmak insan sağlığı üzerinden çok etkiliyken, kardiyo yapmak bunların başında gelmektedir. Hayatın bir parçası olarak yapılması gereken bu egzersiz türü, düzenli yapılınca uzun vadede çok önemli olumlu değişikliğe neden olur. Yaptığınız ilk haftalarda bile vücudunuzda oksijen kapasitesi artmaktadır. Buna bağlı olarak kan dolaşım sisteminizde rahatlar. Uzun vadede ise kilo sorunları ve pek çok problemi aza indirmektedir.

Kardiyo Yapmazsak Ne Olur?

Kardiyo yapmak pek çok sistem üzerinde olumlu faydalar sağlarken, hayatımızda az ya da çok yer vermek gerekir. Doğru beslenme ve dinlenme ile desteklenen, kardiyo egzersizleri ile ağırlık çalışılırsa vücut iyi bir görünüme ve kaslı bir yapıya sahip olur. Bunun yanında hızlı kilo vermek adına ve sağlıklı bir vücut için de bu egzersiz türü çok önemlidir. Bu egzersizi yapmamak ve spor yapmamak damar sağlığı için iyi olmamaktadır.

Kardiyo Yapmadan Önce Ne Yenmeli?

Bu egzersiz türünü yaparken iyi beslenmek önemliyken, iyi beslenerek daha çabuk hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu egzersizden önce enerjiye ihtiyacınız olacağı için daha çok sağlıklı karbonhidratlar tüketmeniz gerekirken, bunlar yavaş salınımları ile bilinirler. Bu yüzden bu dengeyi iyi ayarlamak zorunlu olup, tam tahıllı yiyecekler ile karbonhidrat alımı, spordan 1 ya da 2 saat önce alınmalıdır.

Kardiyo Yaptıktan Sonra Ne Yenmeli?

Kardiyo egzersizlerinden sonra vücut yorulurken, kaslar da yıpranır, bunun için protein ağırlıklı beslenme yapılmalıdır. Egzersizlerden sonra sağlıklı karbonhidratlar ve zengin protein kaynakları tüketilmelidir. Eğer aç değilseniz protein barlar, tam tahıllı ekmek arası hindili sandviç ya da humus yenilebilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir