Mutlaka İzlemeniz Gereken Anime Filmler!

Mutlaka İzlemeniz Gereken Anime Filmler!
25.07.2022 23:27
Animeler, detaylara gösterilen özen ve drama, aksiyon, romantizm ve diğer türlerin karışımı, sanat formu söz konusu olduğunda diğer filmlerden ayrılıyor. Anime izlemeye hevesliyseniz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ''Tüm zamanların en iyi anime filmleri hangileridir?’’ Hangi anime filmleri izlemeliyim?'' diye soruyor olabilirsiniz. İşte, anime izlemeye başlamanıza yardımcı olacak mutlaka izlemeniz gereken anime filmleri…

Uzun geçmişi ile benzersiz bir şekilde geliştirilen animeler, sadece anime hayranları değil, yeni başlayanlar için de farklı bir deneyim sunuyor. Anime izlemeye hevesli olanlar, en iyi anime filmlerini sizin için listeledik.

Howl’s Moving Castle


Japonya'da en çok hasılat yapan anime filmlerinden biri olan Howl's Moving Castle, 2004 yılında gösterime girdi. Diana Wynne Jones tarafından yazılan ve bir anime filmine uyarlanan İngiliz romanı Howl's Moving Castle'a dayanmaktadır. Filmin baş kahramanı Sophie, cadının lanetiyle doksan yaşında bir kadına dönüşür. Macerası, ana karakter Howl ve hareketli kale ile birlikte devam eder. 

Your Name


2016 yılında Makoto Shinkai'nin yönettiği Your Name, yurtiçinde ve yurtdışında tanınırlık kazandı. Popüler anime filmi 2016-2018 yılları arasında 120'den fazla ülke ve bölgede beyaz perdede gösterildi ve Japon anime filmlerinde yabancı gişede en fazla hasılatı elde etti. Hikaye iki ana karakterle ilerler: Tokyo metropolünde yaşayan Taki Tachibana ve kırsalda yaşayan Mitsuha Miyamizu. Bir gün bedenlerinin birbirleriyle yer değiştirdiğini fark ederler ve bu aralıklı olarak tekrarlanır. Taki ve Mitsuha, garip koşullar altında şaşkına dönerken birbirleri hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi oluyorlar. Your Name esas olarak Orta Japonya'daki Tokyo ve Takayama adlı iki gerçek yaşam yerine dayanmaktadır. Makoto Shinkai, gerçek dünyayı güzel bir şekilde temsil ediyor ve bu da hayranları filmde resmedilen yerleri gezmeye teşvik ediyor.

Princess Mononoke


1997 yılında vizyona giren Princess Mononoke, o dönemde yurtiçi gişede bir numaralı filmdi. Ayrıca dünya çapında en iyi Japon filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yönetmeni Hayao Miyazaki'nin arsa inşa etmek ve bu anime filmine dönüştürmek için yaklaşık yirmi yıl harcadığı söyleniyor. Fantastik film, bir kabilenin prensi Ashitaka ve ormanda kurtlar tarafından yetiştirilen genç bir kadın San'ın iki ana karakteri ile Muromachi Dönemi'ne (1336-1573) odaklanıyor. İnsanlar ve doğa arasındaki çatışma burada ön plana çıkıyor ve Ashitaka her ikisinin bir arada yaşamasının bir yolunu arıyor.

Spirited Away


Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli'nin 2001 yılında yayınlanan başyapıtı Spirited Away, 75. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Filmi de dahil olmak üzere tüm dünyada en yüksek tanınırlık kazandı. Piyasaya sürülmesinin üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçmesine rağmen Japonya'da şimdiye kadar yapılmış en yüksek hasılat yapan film oldu. 10 yaşında bir kız çocuğu olan Chihiro, anne babasıyla birlikte tuhaf ve tuhaf bir dünyaya adım atıyor ve anne babası cadı laneti yüzünden domuza dönüşüyor. Onlara yardım etmek için Yubaba adlı cadının yönetimi altındaki hamamda çok çalışmaya karar veriyor ve gerçek adını kaybediyor. Spirited Away'de çekici olan şey, onu nasıl gördüğünüze bağlı olarak çeşitli perspektiflerden izleyebilmenizdir.

The Girl Who Leapt Through Time


2006 yılında, Japon animasyon liderlerinden Mamoru Hosoda, Zamanda Sıçrayan Kız adlı başyapıtını yayınladı. Fantastik anime filmi, en çok satan bilimkurgu Japon yazarı Yasutaka Tsutsui'nin 1967'de yazdığı romana dayanıyordu, ancak romanın hikayesinden farklı bir hikaye anlatıyor. Animenin geçtiği yer, romandaki dünyadan 20 yıl sonrasıdır. Zamanda Sıçrayan Kız'da lise öğrencisi olan üç ana karakter vardır: Makoto, Kosuke ve Chiaki. Bu animede aşk, çalışma ve kariyer seçimi gibi genel ergen ilgilerinin olduğu sıradan bir lise hayatı gösteriliyor. Ancak Makoto, kendini geçmişe götürebildiğini fark ediyor. Zaman yolculuğu, bu günlerde popüler bir anime konusu, ancak anime yayınlandığında yeni ve benzersizdi, bunun nedeni kısmen anime hayranları tarafından en yüksek puan almasıydı.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir