Köpekler ile İlgili İlginç Bilgiler

Köpekler ile İlgili İlginç Bilgiler
13.12.2021 17:00
Köpekler neşeleri ve zekaları ile hepimizi kendine hayran bırakan sevimli dostlarımızdır. Sadık olmaları kanıtlanmış olan köpekler asırlardır bizimle yaşamaktadır. İnsanlara karşı aşırı yakın olan sevimli dostlarımız hakkında pek çok şeyi bilmiyoruz. Bizimle bu kadar yakın olan kahramanlarımız ile ilgili uzmanlar her gün yeni bilgilere ulaşmaktadır. Köpekler regl olur mu, çiftleştikten sonra neden ayrılamaz? Köpekler depremden önce havlar mı? Köpekler ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda sizler için cevapladık.

Köpekler insanlara karşı olan yakınlığı ile bilinmektedir ve asırlardır bizimle yaşamaktadırlar. Can dostumuz olarak tanımladığımız köpekler sadık olmalarıyla bilinir. Eğitim alarak yeteneklerini sergileyen sevimli arkadaşlarımız hakkında pek çok şeyi bilmediğimiz bir gerçektir. Yapılan araştırmalar sonunda köpekler ile ilgili yeni bilgiler edinmekteyiz. Yeni keşifler bilim insanlarını ve köpek severleri şaşırtmaktadır.

•        Köpeklerin diğer canlılardan farklı olarak 3 göz kapağı bulunmaktadır. Bu, pek çok köpek sahibinin fark etmediği bir durumdur. Ayrıca üçüncü göz kapağının özel bir adı da vardır. Haw adı verilen üçüncü göz kapağı gözü korurken nemlendirme özelliğine sahiptir.

•        ABD'de görme engelli bir bireyin köpeği ile 3,5 km olan bir parkuru sorunsuz bir şekilde geçmesi köpeklerin çok sadık olduğunun bir göstergesi kabul edilmektedir.

•        The Beatles efsane grup ve o muhteşem şarkısı A Day in the Life sadece köpeklerin duyabileceği bir frekansa sahiptir. Şarkının sonuna sadece köpeklerin duyabileceği frekansta bir müzik ekleyen grup köpek severlerin kalbini kazanmıştır.

•        Bildiğimiz her köpek havlar. Ancak Orta Afrika'ya ait bir ırk olan basenji köpek sadece ulur. Havlamayan bu köpekler diğer dostlarından ayrı bir karaktere sahiptir.

•        Chow chow ve Shar Pei cinsi olan köpeklerin dilleri siyahtır, yapılan araştırmalarda bunun nedeni bulunamamıştır.

•        M.Ö 7 bin yılından günümüze kadar gelen ve dünyanın en eski ırkı olan köpek Saluki'dir.

•      Beyaz doğan ve büyüdükçe lekeleri oluşmaya başlayan Dalmaçyalı köpekler doğuştan duyma sorunu yaşamaktadır. Hatta yüzde beşi sağırdır.

•        Her köpeğin kendine ait bir burun izin vardır ve sadece patilerinden terlerler.

•     Duyguları gelişmiştir. Yüzünüzden ruh halinizi anlayabilirler, sevdiklerini özlerler ve aşık olabilirler. Ayrıca depresyona girebilme özellikleri vardır.

•        Pek çoğumuzun sevdiği yağmur sesi köpeklerin kulaklarını rahatsız etmektedir.

•        Köpeklerin yapılan araştırmalarda insanların kanser olduğunu anlayabildiğini ortaya çıkarmıştır.

•        İnsanların kulağında 6 kas vardır ancak köpeklerde en az 18 kas bulunmaktadır.

Köpekler Regl Olur Mu?

Çiftleşmeye ve üremeye hazır olan dişi köpekler de regl dönemi yaşanmaktadır. Köpekler ilk kez 6 ya da 18 aylık olduklarında regl olurlar ve her altı ayda bir tekrar eder. Yılda iki kez gerçekleşen regl bazı durumlarda 1 ya da 4 kez de olabilir. Köpekler tüm yaşamları boyunca regl olurlar ve regl döneminde insanların algılayamayacağı fakat diğer köpeklerin karşı koyamayacağı bir salgı oluşur.

Köpekler Çiftleştikten Sonra Neden Ayrılamaz?

Köpekler çiftleştikten bir süre sonra kilitli kalırlar ve onlara bu durumda yardım edemezsiniz, köpekler için sancılı bir reaksiyondur. Köpeklerde yaşanan bu olay biyolojik bir tepkimedir. 15 ila 30 dakika arasında devam eden duruma kravat denir. Erkek köpeğin penisi dişinin büzüşen ve sağlamlaşan vajinasının içinde kalır ve birbirlerinden ayrılmaları zorlaşır. Dişi vajinasında yer alan dairesel kaslar penisin vajinadan çıkmasını engellemektedir.

Köpekler Depremden Önce Havlar Mı?

Depremin ürettiği elektromanyetik dalgalar pek çok hayvan tarafından önceden hissedilmektedir ve her hayvan farklı tepkimeler ile depremi sezdiğini göstermektedir. Köpekler 20.000 ile 80.000 titreşim/saniye arasında yer alan sesleri rahatlıkla duyabilmektedir, bu nedenle depremi gerçekleşmeden bu durumu sezebilme yetenekleri vardır. Sürekli saklanma davranışında bulunma, endişeli olma, özellikle uzun süren havlama ve uluma reaksiyonları, yeri kazma ya da havayı koklama gibi davranışlar köpeklerin depremi hissettiği şeklinde yorumlanmaktadır, ayrıca köpekler depremden sonra da arama kurtarma faaliyetlerinde en büyük yardımcılarımızdır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir