Kahramanmaraş Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Kahramanmaraş Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?
21.02.2023 22:14
6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremler 10 ili etkiledi. Şimdi bazı illerin deprem risk haritasını inceleyelim. Kahramanmaraş, Osmaniye’de, Hatay’da, Tokat’ta deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Erzincan’da, Erzurum’da, Bingöl’de, Hakkari’de deprem riski fazla olan ilçeler hangileridir? Aradığınız yanıtlar yazımızda.

6 Şubat 2023 yerel saat ile 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli büyük bir deprem meydana geldi. Ardından yine Kahramanmaraş Elbistan merkezli 2.büyük deprem ile yıkılan şehir 10 ili etkisi altına alan büyük bir felaket yaşadı. Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük bir yankı uyandıran depremden sonra Kahramanmaraş’ın deprem riski en yüksek ilçelerinin haritası çıkarıldı. İşte o ilçeler,

. Nurhak

. Türkoğlu

. Göksun

. Türkoğlu

Osmaniye’de Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bir diğer ilimizde Osmaniye’dir. Osmaniye’de birçok can ve mal kaybına sebep olan deprem sonrasında en tehlikeli bölgeler belirlendi. Deprem riskinin en yoğun yaşandığı ilçe Düziçi ilçesi olarak belirlenmiştir.

Hatay’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Tarihinde birçok kez, binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan büyük depremler geçiren Hatay’ın en riskli bölgesi merak edilmektedir.  Hatay’ın en fazla deprem riski taşıyan ilçelerine göz atalım.

. Erzin

. Antakya

. Samandağ

. İskenderun

Tokat’ta Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

1.derece deprem riski taşıyan illerimizden biri de Tokat’tır. Tarihteki depremlere bakıldığı zaman hep aynı ilçelerin risk grubu içerisinde yer aldığını görmekteyiz. Özellikle Tokat Merkez ve çevre ilçeleri depremden en fazla etkilenen bölgeler olarak işaretlenmektedir. Tokat’ın en riskli ilçeleri arasında Erbaa, Niksar, Almus, Merkez ilçeleri en fazla risk altında bulunan ilçelerdir.

Erzincan’da Deprem Riski Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Erzincan konum olarak en fazla deprem riski yaşayabilecek olan illerin başında gelmektedir. Erzincan’a bağlı yaklaşık olarak 45 belde ve köy doğrudan risk altındadır. Ancak uzmanlar özellikle 2 ilçeye dikkat çekmektedirler. Erzincan’ın en fazla risk taşıyan bölgeleri arasında Merkez ve Üzümlü ilçesi yer almaktadır.

Erzurum’da Deprem Riski En Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Erzurum-Kars bölgesi yine deprem riskinin yoğun olduğu bir bölgedir. Erzurum doğrudan deprem riski taşıyan bölgelerimizden biridir. Erzurum geçmiş yıllarda 3 büyük yıkıcı deprem geçirmiş bir ilimizdir. İşte Erzurum’un en riskli ilçeleri,

. Hınıs

. Karaçoban

. Tekman

. Çat           

. Aşkale

Bingöl’de Deprem Riski En Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Türkiye’de son günlerde ardı ardına yaşanan depremlerden sonra tüm Türkiye’yi etkisi altına alan bir panik hali söz konusu olmuştur. Vatandaşlarımız yaşadıkları illerin en güvenli ve en riskli bölgelerini merak etmektedir. Bingöl için de en riskli bölgeler işaretlenmiştir. Türkiye’nin en riskli deprem bölgelerinden ikisi Bingöl’de bulunmaktadır. Bu ilçeler Karlıova ve Yedisu ilçeleridir.

Hakkari’de Deprem Riski En Fazla Olan İlçeler Hangileridir?

Yaşanan deprem felaketlerinin ardından Türkiye’nin fay hatlarının geçtiği noktalar ve riskli bölgeler işaretlenmeye başlandı. İnsanlar daha bilinçli bir şekilde zemin araştırması yapmaya ya da hali hazırda hazırlanmış raporları daha dikkatli bir şekilde incelemektedirler. Hakkari de deprem riski altında olan bir ilimizdir. En riskli ilçeleri ise Yüksekova ve Şemdinli olarak belirtilmiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir