Açelya Çiçeği Nedir?

Açelya Çiçeği Nedir?
02.08.2021 13:00
Asya ve Amerika’da sıklıkla yetiştirilen açelya çiçeği, kokusuz bir çiçektir. Bizler de açelya çiçeği bakımı nasıl olmalı?, açelya çiçeği fiyatı nedir?, açelya çiçeği özellikleri nelerdir?, açelya çiçeği çeşitleri nelerdir?, açelya çiçeği ne zaman açar?, açelya çiçeği bahçede yetişir mi?, açelya çiçeği budanır mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Asya ve Amerika’da sıklıkla yetiştirilen açelya çiçeği, kokusuz bir çiçektir. Rengarenk görünüme sahip olan açelya çiçeği, fundagiller ailesine ait bir bitki olarak bilinmektedir. Sarı, mor, beyaz ve daha pek çok renkte çiçek açan açelya çiçeği, humuslu topraklarda yetişmektedir. Belçika ülkesinin geleneksel ve ulusal çiçeği olarak da bilinen açelya çiçeği, gün ışığından faydalandığında daha fazla çiçeklenir. Genelde rüzgar almayan ortamlarda yetiştirilmesi uygundur.

Sevgiliye duyulan özlemin yarattığı acıyı simgeleyen bu çiçek, suyu oldukça çok sever. Bu nedenle yetiştirme esnasında toprağının kuru kalmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca evde bakıldığında mutlaka karanlık ortamlardan uzak tutulmalıdır. Bu püf noktaya dikkat edildiğinde yapraklarının dökülmesini önüne geçilebilir. İki senede bir toprağının değiştirilmesi de bakım önerileri arasında yer almaktadır.

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

-Bulunduğu ortam aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamalıdır.

-Güneş ışığının doğrudan gelmediği yerlerde saklanması önemlidir.

-Karanlık ortamlarda bulunmaması önemlidir.

-Sulaması ihmal edilmemeli, toprağı kuru bırakılmamalıdır.

-İki senede bir olmak üzere hem toprağı hem de saksısı değiştirilmelidir. Ayrıca her değiştirmede saksının boyutu büyütülmelidir.

-Verilecek suyun kireçsiz olmaması ve ılık olması önerilir.

 -Verilecek su çiçeklerin doğrudan üzerine bırakılmamalı, toprak dibinden olacak şekilde şekilde verilmelidir.

-Cereyanlı ortamlarda bırakılmamasına özen gösterilmelidir.

-Gübre olarak çay posası ve yeşil çay poşeti kullanılmalıdır.

-Haftada en az iki kez sulanması önerilir.

Açelya Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

-Açelya çiçeği, çok renkli çiçek yapısına sahiptir.

-Açelya çiçeği hem bahçede hem de saksıda yetiştirilebilir.

-Açelya çiçeğinin çiçek renkleri kırmızı, mor, pembe, beyaz, sarı olabilir.

-Açelya çiçeği çok güzel görünmesine rağmen kokusuzdur.

-Fundagiller familyasına ait bir bitkidir.

-Anavatanının Asya olduğu bilinir fakat pek çok yerde de yetişebilir.

-Gölgelik, serin ve karanlık olmayan yerleri sever.

-İki senede bir toprağının ve saksının tamamen değiştirilmesi gereklidir.

-Küçük çalı bitkisi olarak sınıflandırılabilir.

-Kuzey Amerika’da yetiştirilebilir.

-Akarsu kıyılarında kendiliğinden yetişebilen bir bitki olarak da bilinen bir özelliği bulunmaktadır.

Açelya Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen açelya çiçeğinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler arasında ‘Alabamense, Flammeum, Arborescens, Cumberlandense, Atlanticum, Austrinum’ yer almaktadır.

Açelya Çiçeği Ne Zaman Açar?

Çok çeşitli türleri bulunan açelya çiçeği, rengarenk çiçekler açabilen görsel bütünlüğü muhteşem bir bitkidir. Bu bitkinin sera koşullarında yetiştirilmesi ile birlikte tüm aylarda çiçek açmaktadır. Fakat ev koşullarında bakılan açelya çiçeğinin rengarenk çiçekler açtığı aylar mart ve nisan aylarıdır.

Açelya Çiçeği Bahçede Yetişir Mi?

Evet. Açelya çiçeği hem saksıda hem bahçede hem de seralarda yetiştirilebilir. Her ortama uyum sağlayacak bir bitki çeşididir. Fakat yine humuslu bahçe toprağı olmalıdır. Bahçede yetiştirileceği zaman diliminde de mutlaka güneş ışınlarının direkt vurmadığı bölgelere dikilmelidir. Ayrıca sulaması yine ihmal edilmemelidir. Karadeniz gibi çok yağış alan bölgelerde çiçekler çürüyeceğinden dolayı bu bölge için uygun olmayabilir.

Açelya Çiçeği Budanır Mı?

Evet. Budanır. Fakat açelya çiçeğinin henüz çiçek açmadığı durumlarda budanması gereklidir. Ya da bitki çiçeklenme sürecini geçtikten sonra ihtiyaç duyuluyorsa budama işlemi gerçekleştirilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir