Kehribar Taşı Doğada Nasıl Bulunur?

Kehribar Taşı Doğada Nasıl Bulunur?
11.11.2022 21:14
Kehribar taşı geçmişten bu günümüze kadar gelen muhteşem etkileriyle sıkça kullandığımız taşlardandır. Kehribar taşı doğada nasıl bulunur, diğer adı nedir, en çok nerede bulunur? Kehribar taşı nazara iyi gelir mi, gaz sancısına iyi gelir mi, hangi hastalıklara iyi gelir? Araştırılarak cevapları sizler için hazırladık…

Kehribar taşı birçok farklı şekilde bulunabilmektedir. Toprak altında, deniz tabanında, göl dibinde, buzullarda ya da bataklık diplerinde kehribar taşı aranabilir. Bunun sebebi kehribarın oldukça eski bir taş olmasından kaynaklanmaktadır. En az 20 milyon sene önce oluşmuş taşlardandır. Oluşmaya başladıkları dönemden günümüze enerjilerini biriktirmişlerdir.

Mineral, enzim, vitamin ve hatta biyoenerji yüklü oldukları bilinmektedir. Doğada beyaz, mavi, siyah, kırmızı gibi birçok farklı renkte bulunmaktadır. Çıkarıldıkları yer, kehribar yaşı gibi etkenler renklerini değişiklik gösterebilmektedir. Kehribar taşı özellikleri de çıkarıldığı yere göre değişmektedir. Kehribar rengi de kehribarın özelliklerinde değişime neden olabilmektedir.

Kehribar Taşının Diğer Adı Nedir?

Kehribarın bilinen diğer adı ise ‘Amber’ olarak bilinen isimdir. Birçok değerli taş gibi aksesuarlarda yerini almanın yanında özellikle süs ve eşya tarafında da değerlendirilen özel bir taştır. Kehribar Taşı, ısıtıldığı zaman etrafa manyetik bir enerji vermektedir.  Dünya çapında adları aynı zamanda; damla kehribar - amber, sıkma kehribar - bakalite amber şeklinde de bilinmektedir.

Kehribar Taşı En Çok Nerede Bulunur?

Türkiye'de ise az da olsa Bayburt, Erzurum, Erzincan gibi bölgelerde kehribar taşı bulunmaktadır. Hatta yıllarca Bayburt'ta yerel halk buldukları kehribar taşını kömür ve çıra olarak ateş yakmak için kullanmıştır. Kehribarlar deniz kıyılarında, akarsularda, bataklık ve alüvyonlar arasında bulunmaktadır. Dünya kehribar yataklarının %90'ı Rusya'nın Kaliningrad Bölgesinde bulunur. Avrupa'da kehribar yatakları en çok Rusya, Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya'da vardır.

Kehribar Taşı Gaz Sancısına İyi Gelir Mi?

Kehribarın en önemli özelliği 'ağrıları' yok etmesi olduğu söylenmektedir. Diş, çıkmak için bebeğinizin diş etine baskı yapmaktadır ve bu da ağrıya sebep olur. Kehribar sindirim sistemini güçlendirir bu sayede bebeklerin gaz sancısı azalmaktadır. Yetişkinlerde de gaz ağrılarına iyi gelen bir taş türüdür.

Kehribar Taşı Nazara İyi Gelir Mi?

Kehribar taşının birçok koruyucu etkisi vardır. Bunlardan biri de nazara karşı korumadır. Kehribar taşından tesbih elde çekilirken vücutta bulunan elektriği alacaktır. Bu sayede nazara karşı da etkili bir savunma yapacaktır. Kehribar taşından bileklik takmakta aynı etkiyi sağlayabilmektedir.

Kehribar Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kehribar taşı geçiş yıllarda bu yana iyileştirici özellikleri ile bilinen ve oldukça tercih edilen taşlardandır. Bilimsel tedavilerin tamamlayıcısı olarak görülmektedirler. Kehribar taşı;

- Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

- İyileştirici ve sakinleştirici etkiye sahiptir.

- Romatizmal ağrıların azaltılmasında etkileri vardır.

- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

- Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde kullanılmaktadır.

- Elektriksel enerjiyi azaltarak rahatlama sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir