Köpek Aşıları Hakkında Merak Edilenler

Köpek Aşıları Hakkında Merak Edilenler
04.01.2022 16:00
Köpeklerin asırlardır insanların en yakın dostlarıdır ve bizler onları can dostumuz şeklinde tanımlarınız. Ancak köpekler de biz insanlar gibi hastalanabilmektedir ve bunun önüne geçmek mümkündür. Köpeklerin bağışıklık sistemlerini korumak için onları aşılatmaya önem vermeliyiz. Aşı hem köpekler hem de onlardan gelecek hastalıklara karşı insanları korumaktadır. 2022 köpek aşıları fiyatları kaçtır? Köpek aşıları bitmeden yıkanır mı, eczanede satılır mı, gecikirse ne olur? Köpek aşıları hakkında merak edilen sorulara bu yazımızda yanıt verdik.

Arkadaş canlısı ve insanların en yakın dostu olan köpeklerin sağlıklı olması için bazı aşıları yaptırması gerekir. Özellikle ilk defa köpek sahiplenen kişilerin dikkat etmesi gereken bir konudur aşı takvimi. İnsanlarda olduğu gibi köpekler ve diğer hayvanlar da hastalanabilmektedir, aşı canlıları bu hastalıklara karşı korumaktadır. Köpeklerde aşı dönemleri yavru köpekler ve yetişkin köpekler için ayrıdır. Yavru köpeklerin bağışıklık kazanması için aşı yaptırılması şarttır. 6-8 haftalık olan yavru köpekler iç-dış parazit aşısı ile karma aşı olmalıdır. 9-12 haftalık seviyesine gelen can dostlarımız ise karma aşılarının ikinci dozlarını olurken aynı zaman içinde Bordotella Bronchiseptika aşısı, iç parazit tekrar aşısı ile bronşin-KC aşısı olmalıdır. 12 ila 14 haftalık olan yavru köpekler ise karma tekrar, kuduz aşısı ve Lyme aşısını olması gerekir.

Yetişkin köpekler için aşı takvimi yoktur ancak zaman içinde yaptırılması gereken ve sağlıklı olmalarını sağlayan bazı aşı türleri vardır. Ülkemizde yetişkin köpekler için yılda bir kez kuduz aşının yapılması istenirken yine her sene karma aşının yapılması gerekir. Her yıl tekrarlanması gereken aşılar arasında Bordotella aşısı da yer alırken iç parazit aşısı 3 ayda bir yapılmalıdır. Ayrıca hamile olan köpeklerin bu dönem içinde yaptırması gereken bazı aşılar da bulunabilir.

Köpek Aşıları Bitmeden Yıkanır Mı?

Özellikle yavru köpekler için geçeli bir durum olan aşı sonrası yıkma yapılmamalıdır. Aşısı bitmeyen yavru köpeklerin yıkanması doğru değildir. Ayrıca aşı takvimi tamamlanmamış olan köpeklerin dışarı çıkmasına da izi verilmemelidir. Bunun nedeni henüz bağışıklık kazanmamış köpeklerin hastalık alam ihtimalinin önüne geçmektir. Yavru köpeklerin ilk banyosu aşıları tamamlandıktan sonra yapılmalı ve yılda 1 ila 4 kez arasında yavru köpeklerin yıkanmasına önem verilmelidir.

Köpek Aşıları Eczanede Satılır Mı?

Köpek aşılarına ulaşmak isteyenler veteriner eczanelerinden bu aşıları alabilir. Aşıların veteriner tarafından yapılması oldukça önemlidir. Aşılar ilgili yönetmelik gereğince de sadece veteriner eczane depolarında bulunması gerekir ya da veterinerlik belgesine sahip olan kişiler tarafından aşıların satışı yapılmalıdır.

Köpek Aşısı Gecikirse Ne Olur?

Aşısı geciken köpekler bu dönem içinde bağışıklık sistemleri zayıflayacağı için bazı hastalıklara karşı hassas olabilir. Ayrıca bu hastalık gruplarını insanlara ve diğer hayvanlara da bulaştırabilirler. Çevre için bir risk faktörü olacakları için özellikle yavru döneminde ki köpeklerin ve kuduz aşısı dönemi gelen köpeklerin aşılarının zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir