Yılbaşı Çiçeği İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Yılbaşı Çiçeği İle İlgili En Çok Merak Edilenler
13.08.2022 15:03
Bu yazımızda yılbaşı çiçeğinin ne zaman açtığı başta olmak üzere, yılbaşı çiçeğinin nasıl dikildiği, bakımının nasıl yapıldığı, bahçede olup olmadığı, evde yetişip yetişmediği ve faydalarının neler olduğu hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Yılbaşı çiçeği adını eni yıl yaklaşırken açmasından dolayı alan bir bitki olup, gerçek adı ‘schlumbergera’ olarak geçmektedir. Çoğunlukla iç mekânlarda yetiştirilen bu bitki, kaktüs ailesine ait olmasının yanında,  büyük yapraklara sahiptir ve bitkinin çiçekleri birbirinden ayrı renklere sahiptir.

Yılbaşı Çiçeği Ne Zaman Açar?

Yılbaşı çiçeğinin ne zaman açtığı sık sık sorulan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yılbaşı çiçeği adından da anlaşılacağı üzere, kış aylarında çiçek veren bir bitki olmasının yanında, çoğunlukla aralık sonu ocak başı gibi bir zamanda çiçek verir. Çiçek verdiği zamanlarda bu bitki muazzam görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmekte uzmandır ancak yılbaşı çiçeğinin muhteşem bir şekilde çiçek açabilmesi için bakımına oldukça dikkat edilmeli ve bütün gereksinimlerinin karşılanması gerekmektedir.

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Dikilir?

Yılbaşı çiçeği dikmek için, yılbaşı kaktüsünden iki veya üç boğumlu parçalar kullanmalı ve kesilen parçalar en az 4 saat en fazla 24 saat açıkta bekletilmelidir. Bekleme süresinin ardından parçalar toprağa dikilip, bitkinin gelişimi için diğer gereklilikler karşılanmalıdır.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı çiçeğinin bakımı oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Aydınlık ortamları seven bu bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ortam sıcaklığıdır. Serin ortamları seven yılbaşı bitkisinin oda ısısında tomurcuk sayısı çok, çiçek ömrü ise kısa olmaktadır. Bu bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise sulamasıdır. Düzenli sulama isteyen yılbaşı bitkisi, çiçekleri bittikten sonra suya daha az gereksinim duymaktadır.

Yılbaşı Çiçeği Bahçede Olur Mu?

Yılbaşı çiçeğinin bahçede olup olmaması oldukça merak edilen sorulardan biridir. Doğal ortamı Brezilya'nın tropikal/ subtropikal geçiş bölgesi olan yılbaşı çiçeği, özellikle yoğun nemli yağmur ormanlarında yetişir. Yılbaşı çiçekleri yağmur ormanlarında, ağaç altlarında ve gövdesine sarılarak büyüdükleri için yarı gölge yerleri sevmelerinin yanında, yakıcı etkiye sahip öğle güneşini görmeyen yerlerde de gelişim gösterirler.

Yılbaşı Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Yılbaşı çiçeğinin evde yetişip yetişmediği merak edilen konular arasında yer alır. Yılbaşı çiçeğinin bol çiçek vermesi için daima serin ortamda bulundurulması gerekli olup, ortalama uygun sıcaklık 12-15 C dir. Oda sıcaklığında tomurcuk sayısı çok çiçek ömrü ise kısa olmasının yanında yılbaşı çiçeğinin toprağının su tutucu ve havadar olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda yılbaşı çiçeğinin saksısının büyüklüğü de toprakla köklerin beraber zor sığacağı kadar olmalıdır.

Yılbaşı Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Yılbaşı çiçeğinin pek çok faydası bulunmaktadır. Kokina adı ile de bilinen yılbaşı çiçeği, kırmızı tohumlarıyla yılbaşını simgelediğinden dolayı, özellikle yılbaşının olduğu gün şans getireceğine inanılan bitkilerden biridir. Yılbaşı çiçeği şans getirmesinin yanı sıra, başka bir inanışa göre, kokina çiçeğinin yaprakları ve kırmızı meyveleri 1 yıl boyunca çürümez ya da solmaz ise çiçeğin sahibinin ev sahibi olacağına inanılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir