Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?

Jeff Bezos Nasıl Zengin Oldu?
05.11.2022 16:23
Birçok kişi tarafından takip edilen ve nasıl zengin oldukları merak edilen ünlü isimler var. Bill Gates, Jeff Bezos, Dan Bilzerian nasıl zengin oldu? Czn Burak, Cem Boyner, Demirören ailesi, Reza Zarrab nasıl zengin oldu? Merak edilen detayları sizler için paylaştık.

Dünyanın “en“leri her zaman merak edilir. Dünyanın en zengin milyarderinden biri ise Jeff Bezos. Okulu yarıda bırakıp iş kuranların aksine Jeff Bezos, başarılı bir eğitim grafiği çizmiştir. Dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden sınıf birincisi olarak mezun olmuştur.

Bütün yaz tatillerini değerlendiren iş insanı, her yaz dedesinin yardımcısı olarak sığırlara bakmış ve traktör tamir etmiştir. Üniversiteyi bitirdikten sonra Fitel firmasında işe başladı. Henüz 23 yaşındayken müdür yardımcılığına kadar terfi etti. Firmalara danışmanlık hizmeti veren Jeff Bezos, D.E Shaw şirketi için bir araştırma yaptı, kitap çıkarmaları fikrini sundu. Ancak şirket bu teklifi uygun görmedi. Bezos aynı gün şirketten istifa etti.

16 Temmuz 1995’te, dünyanın en zengin insanlarından biri olmasının nedeni olan Amazon.com’u kurmasıyla başladı. Amazon ismi bildiğimiz Amazon nehrinin ismidir. Amazon nehri gibi uzun sürecek bir iş hayatının olması temennisiyle bu ismi verdiğini söylemiştir.

Kitapları çok seven ve herkesin ulaşmasını sağlamak isteyen Jeff Bezos, Amazonu aslında kitap satmak için kurmuştu. İlk gün 6 tane kitap satıldı. İşler her gün biraz daha büyümeye başladı.  Hatta bir süre sonra Borders kitap zincirini iflas ettirdi.

İnternetin büyüyeceğini öngören Bezos, ilk başlarda zararına kitap satıyordu. Bunun nedeni ise insanların Amazon ismini tanımaları ve güvenmelerini sağlamak amacıyla yapıyordu. 2000 yılında Amazon, 1.6 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı. Bu tahmin edilenden bile fazlaydı. Zamanla katlanarak devam eden başarısı sayesinde bugün dünyanın en zengin iş insanlarından biri Jeff Bezos. 2022 yılında Toplam serveti ise 126,9 milyar USD

Bill Gates Nasıl Zengin Oldu?

Tarihe damga vuran icadı, keskin zekası, iş hayatındaki tahtikleriyle her zaman takip edilen iş insanı Bill Gates. 28 Ekim 1955, Seattle, Washington doğumlu. Parlak bir öğrenciydi fakat 1975 yılında yüksek puanla girmiş olduğu Harvard Üniversitesinden ayrılarak zamanını bilgisayar ile geçirmeye karar verdi. Ayrılmış olduğu üniversiteden 2007 yılında onu ödülü almıştır.

Yakın arkadaşı olan Paul Allen ile zamanlarının büyük bir kısmını bilgisayar programları ile geçirmekteydiler. Asıl amaçları büyük şirketlerin yazılım hatalarını bulmaktı. Bu sebeple 1972 yılında “Traf-o-Data“ kurdular. Bu ilk işleriydi ve bunun karşılığında 20.000 dolar para kazanmışlardır.

Daha sonra “BASIC”  ismini verdikleri yazılım dili sayesinde bilgisayar programlarını kendileri yapabilmeye başlamışlardı.

Daha sonrasında bu yazılımı satabilmek için, kendisini dünyanın en zenginleri arasına girmesini

sağlayacak olan Microsoft şirketini kurmuştur. 14 Temmuz 2022 yılındaki verilere göre toplam serveti 118 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

Dan Bilzerian Nasıl Zengin Oldu?

İnstagramda sergilemiş olduğu farklı ve zengin yaşantısıyla, bugün milyonlarca üyesi olan Dan Bilzerian, babasından kalan serveti, yüksek bahisli poker oynayarak katlayarak zengin olmuştur. Ayrıca profesyonel olarak dublör sanatçılığı yapmaktadır. Tüplü dalış dağ bisikleti ve atıcılık gibi sporlarla da ilgilenmektedir. 2022 yılındaki verilere göre net serveti 200 milyon USD

Czn Burak Nasıl Ünlü Oldu?

24 Mart 1994 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Anadolu ve Arap mutfağına ait yemek örneklerini gülümseyerek bir şov gösterisiyle paylaşmaktadır. İnternet aracılığı ile ün yakalamıştır. Sosyal medyada “smiley bae“ adıyla da bilinmektedir.

Adıl adı Burak Özdemir’dir. Hatay Medeniyetler Sofrası isimli zincir dükkanların sahibidir. Taksim, Aksaray, Etileri Dubai, Tacikistan olarak toplamda 5 tane dükkanı bulunmaktadır. net serveti ise bilinmiyor.

Cem Boyner Nasıl Zengin Oldu?

1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türk iş insanıdır. Robert kolejinden mezun olmuştur. Daha sonrasında Boğaziçi Üniversitesinde İşletme eğitimi almıştır. 1978 yılında Altınyıldız Holding yönetim kurulu başkanlığı 1989-1990 TUSİAD başkanlığı yapmıştır.

Bir süre politikayla uğraşmış 1996 yılında siyasetten çekilmiştir. Boyner çarşı mağazasının başında olan Cem Boyner, Beymen Yönetim kurulu başkanlığı ve Benetton markasının Türkiye ortağı olmuştur. Rusya ve Mısır başta olmak birçok ülkede mağazalar açarak kariyerine devam etmiştir.

2022 verilerine göre Boyner Holding net serveti 750 milyon dolar.

Demirören Ailesi Nasıl Zengin Oldu?

Erdoğan Demirören’in önderliğinde kurulan, Demirören Holding,  1972 yılında Milengaz şirketini satın almıştır. Ardından Likidgaz ve Mutfakgaz şirketlerinden sonra Demirören, Tüp imalat sektörüne giriş yapmıştır.

1997 Demirören Enerji Şirketi kuruldu. Ayrıca gayrimenkul, mermer, inşaat sektörlerine yapmış oldukları yatırımlar ile bugün Türkiye’nin en zengin ailelerinden biri olmayı başarmıştır.

Ayrıca CNN Türk, Kanal D, Hürriyet, Posta gazetesinin de bulunduğu Doğan Medya Grubunu satın almıştır.

Reza Zarrab Nasıl Zengin Oldu?

12 Eylül 1983 Tebriz doğumludur. İran Azerisi bir aile mensup aile üyesidir. Türkiye’deki iş yaşamına 2008 yılında kurmuş olduğu Royal Denizcilik A.Ş ile başladı. İnşaat, demir- çelik gibi sektörlere girerek ticaretini yapmıştır. Daha sonrasında kardeşi ile birlikte Royal Holding’i kurdular.

Hakkında sürekli kaçakçılık ile ilgili soruşturma açılan Reza Zarrab, Şoförüyle birlikte Atatürk havalimanında yakalanmıştır. Bunun ardından Safir Altın Ticaret firmasını açıp altın ihracatı yapmaya başlamıştır. Tek başına Türkiye’nin altın ihtiyacının neredeyse yarısını karşılamaktaydı. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde tutuklanmıştır. Bugün hala ABD’de yaşamını devam ettirmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir