Katiplik Belgesi Nasıl Alınır?

Katiplik Belgesi Nasıl Alınır?
26.10.2022 22:29
Katiplik mesleği, oldukça merak uyandıran mesleklerden bir tanesidir. Katiplik belgesi nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır? Katiplik çalışma saatleri nelerdir, çıkmış mülakat soruları nelerdir? Katiplik eşit ağırlık mı, emeklilik yaşı nedir, eğitim yerleri nerededir? Katipliğe dair merak edilmekte olan tüm bu soruları sizler için araştırdık. Haberimizde her birini detaylı bir şekilde açıkladık.

Katiplik olarak adlandırılmakta olan zabıt katibi, mahkemelerdeki davalar ve idari duruşmalarda veya herhangi yasal işlem ve kayda alınması gerekmekte olan ifadeleri bir bir kaleme alan kişilerdir. Pek çok film ve diziden aşina olduğumuz bir meslektir. Merak edilmesinin sebeplerinden bir tanesi de budur diyebiliriz. Katiplik mesleğini yapan kişilerin yükümlü oldukları bazı görevler bulunmaktadır. Yasal olan işlemlerinin gizliliklerini korumak, avukat veya ilgili taraflara transkript kopya ve kayıtlarını doğru bir şekilde ulaştırmak, alınan not ve kaynakları gözden geçirmek, işaret dili bilmek ve gerektiğinde çeviri yapabilmek, hakim tarafından talep edilmekte olan kısmı tekrar okumak, daha önceden kaydedilmiş olan diyalogları yazılı metinlere dönüştürmek bu görevlerden bazılarıdır. Katiplik belgesi için avukatkart.com sitesine başvurmak gerekir. Yanında çalışılmakta olan avukattan dilekçe alınır. Sigorta işe giriş bildirgesi, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi, biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Bunlar dijital ortama aktarılır. Kart ücreti de ödenir ve belge hazırlanma süreci başlar.

Katiplik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Katiplik başvurusu Adalet Bakanlığına yapılmaktadır. Adalet Bakanlığı İş Başvurusu ekranı yardımı ile katiplik için başvurmak mümkündür. Başvurular, e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bununla birlikte katiplik başvurusu için bir dönem bulunmaktadır. Başvurular sürekli açık değildir. 2022 senesi için başvurular 1 Mart 2022 ve 17 Mart 2022 tarihlerinde açık olup, şu an yapılmamaktadır.

Katiplik Çalışma Saatleri Nelerdir?

Katiplik olarak adlandırılmakta olan zabıt katibi, mahkemelerdeki davalar ve idari duruşmalarda veya herhangi yasal işlem ve kayda alınması gerekmekte olan ifadeleri bir bir kaleme alan kişilerdir. Pek çok film ve diziden aşina olduğumuz bir meslektir. Katiplik çalışma saatleri genelde sabah 08, akşam 17 arasındadır. Cumartesi ve Pazar günleri de tatildir.

Katiplik Çıkmış Mülakat Soruları Nelerdir?

Katiplik mülakatları için sorulmakta olan pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorular çoğunlukla bilgi ölçmek için sorulmaktadır. Sorulmakta olan sorulardan bazıları ise şunlardır;

·        D8 ülkelerinden birkaç tanesini sayabilir misiniz?

·        İdari mahkemelerin baktıkları davalar nelerdir?

·        Sikkeyi hangi uygarlık icat etmiştir?

·        Tevzii olarak adlandırmakta olduğumuz şey nedir?

·        Rodos Heykeli hangi ülkede bulunur?

·        Sayabileceğiniz bakan adı var mıdır?

·        İngiltere ve Fransa’yı bağlamakta olan tünelin adı nedir?

Katiplik Eğitim Yerleri Nerededir?

Katiplik eğitim merkezleri bulunmaktadır. Başvuranlar eğitime gönderilir ve bu eğitim bir süre devam eder. Sonrasında mülakat yapılır.

Katiplik Eşit Ağırlık Mı?                           

Katiplik, okulu bulunan bir meslek değildir. Pek çok bölümden mezun olunduktan sonra katipliğe başvurulabilmektedir. Bununla birlikte yoğunluklu olarak eşit ağırlık bölümlerinden mezun olmuş kişiler başvurmaktadır.

Katiplik Emeklilik Yaşı Nedir?

Katiplik bir memurluk işidir. 35 yaşını tamamlamış herkes katipliğe başvurabilme hakkına sahiptir. Emeklilik için ise 60 yaş şartı bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir