İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?
26.01.2022 14:30
İşkembe çorbası yapmak sanıldığı kadar zor değildir. İşkembe çorbasının kalorisi tüketilen miktara göre değişir. İşkembe çorbasını terbiyeli olarak da tüketebilirsiniz. İşkembe çorbası bazı bireylerde alerji yapar. İşkembe çorbası buzlukta saklanabilir. İşkembe çorbası kaç kaloridir, terbiyesi nasıl yapılır, alerji yapar mı, buzlukta saklanır mı? İşkembe çorbasını sevenlerin bu yazımızı okumasını tavsiye ederiz.

1 kg işkembeyi avuç içi boyutunda parçalara ayırın ve bol su ile güzelce yıkayın. Bir kaba alıp üzerine yarım çay bardağı beyaz sirke koyunuz. Üzerine sıcak su gezdirip 40 dakika kadar bekletiniz. 40 dakika geçtikten sonra bol su ile durulayın. Daha çabuk pişmesi için bir düdüklü tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su ekleyin. Yaklaşık 50 dakika kadar haşlayın ve süzüp yeniden 15 dakika kadar haşlanmaya bırakın. İşkembeniz haşlanırken geniş bir tencerede sıvı yağ kızdırın. Kızan yağa 2 yemek kaşığı unu ekleyip kavurun. Kavrulan una işkembeleri haşladığınız sudan 3-4 kepçe ilave edin. Üzerine 1,5 litre sıcak su ekleyip kaynatın. Haşlanan işkembeleri küçük küçük doğrayın ve unlu suya ekleyin. Daha sonra sarımsakları ezip ilave edin. Çorbanızı bu şekilde tüketebileceğiniz gibi terbiyeli de tüketebilirsiniz. Yumurta sarısı, un, yoğurt, sirke ve limonlar yapacağınız terbiyenin detaylarına aşağıdaki yazımızda ulaşabilirsiniz.

İşkembe Çorbası Kaç Kaloridir?

İşkembe çorbasının içeriğinde yüksek yağ ve kolestrol vardır. Bu yüzden kullanım konusunda dikkatli olunmalıdır. Üzerine isteğe göre ekleyeceğiniz tereyağını eklemeyerek kaloriyi düşürebilirsiniz. Orta boy bir kase işkembe çorbası 209 kcal’dir. İçerisinde %10.0 karbonhidrat, %44.0 protein ve %41.0 yağ vardır.

İşkembe Çorbası Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Terbiye için gerekli malzemeler

1 adet yumurtanın sarısı

2 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı yoğurt

2 yeme kaşığı sirke

1 adet limon

Yukarıda İşkembe çorbası tarifindeki gibi çorbanızı hazırlayınız. Sarımsakları attıktan sonra ayrı, derin bir kasede un, yoğurt, yumurta sarısı, limon suyu ve sirkeyi güzelce çırpın. Çorbadan 1-2 kepçe alıp terbiyemizi kesmemek için ılık hale getirin. Daha sonra yavaşça karıştırarak terbiyenizi çorbanıza ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra altını kısıp 5-10 dakika kadar daha pişirin.

İşkembe Çorbası Alerji Yapar Mı?

Özellikle hayvansal gıdalara alerjisi olan kişiler kullanmaktan kaçınmalı kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Onun dışında içeriğinde alerji oluşturabilecek bir besin yoktur. Ancak yüksek koletrol içeriğinden dolayı kolestrol hastaları dikkatli kullanmalıdır.

İşkembe Çorbası Buzlukta Saklanır Mı?

İşkembe çorbasının taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak çorbanızı buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Çorbanızı hazırlayınız. Ancak her zaman pişirdiğinizden biraz daha az pişirmenizi tavsiye ederiz. Çorbanızı iyice soğutun. Çorbaları buzlukta saklamanın en kolay yolu ısılara dayanıklı buzdolabı poşetlerinde ya da kilitli poşetlerde saklamaktır. Çorbanızı böyle bir poşete dikkatlice koyup ağzı hava almayacak şekilde kapatın. Evinizde buzdolabı poşeti yoksa kapaklı bir kapta da saklayabilirsiniz. Daha sonra çorbanızı buzluğa atabilirsiniz. Çorbanızı tüketmeden önce oda sıcaklığında çözdürün. Bir kere çözdürdüğünüz çorbayı bir daha buzluğa atmayın.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir