Acem Pilavı Malzemeleri Nelerdir?

Acem Pilavı Malzemeleri Nelerdir?
13.11.2022 15:09
Türk mutfağı çeşitli lezzetleri bir arada tutan millettir. Özel lezzetlerinden olan acem pilavını bilmeyen kişiler için araştırdık. Acem pilavı malzemeleri nelerdir, fırında nasıl yapılır, yanına ne gider, ısıtılır mı? Hangi yöreye aittir, ana yemek midir?

Acem pilavı Kahraman maraşın en ünlü yemekleri arasında gelir. İçindeki temel malzemeler kuş başı et ve pirinçtir. Havuç, karabiber ve pul biberin konulması ile muhteşem bir lezzeti tatmış olacaksınız. pilavın hikayesi o yörede yeni evlenen çiftlerin ocağında pişmesi gerekir. Eğer ocakta bu pilav pişerse çiftin evlilikleri huzurlu ve zenginlik içinde olacağı anlamına gelir. Bu yüzden o yörenin halkı düğün günlerinde ve yeni gelin evinde yaparak adetlerini devam ettirirler.

Acem Pilavı Fırında Nasıl Yapılır?

Acem pilavını fırında yapmak için öncelikle hafif bir yağ ile pirinci kavurmamız gerekir. Etini de haşladıktan sonra fırına atacağımız kaba koyarak pişirmesini sağlayalım. Bu pişirme tekniği pilava daha farklı bir tadın verilmesini sağlar. Aslında bu pilavın pişirme tekniği fırındır. Fakat çabuk ve hızlı olsun diye insanlar ocak üzerinde de yapmaktadırlar.

Daha çok düğünlerde yapılan acem pilavı bir pilavdan çok ana emek şeklinde de tüketilir. Bayramlarda ve eve gelen özel misafirlere ikram edilen lezzetler arasında gelir. Adını Osmanlı döneminden alıp, acemlerden gelir. O döneme ait bir hikaye etrafında şekillenerek günümüze kadar gelmiştir.

Acem Pilavı Yanına Ne Gider?

Acem pilavını evinizde yaptığınızda yanına gidecek cacık olabilir. ya da sade yoğurtla da yenilebilir. Pilavın içinde et ve havuç gibi malzemeler bulunmasından ötürü ekstra bir ana yemek yapmak ağır kaçabilir. Bu sebepten ötürü hafif yoğurtlu malzemelerden yapılmış ürünlerle daha güzel lezzetleri tatmış oluruz. Sade yiyen ve tek başına da o tadı daha iyi anlayan yörelerde vardır.

 genellikle yanına cacık ve yoğurtla yapılan ürünlerin yakıştığı herkes tarafından bilinir. hafif bir çorbanın yanında da acem pilavı gayet güzel ve lezzetli olacaktır. Düğünlerde ve özel günlerde kıymetli misafirlerinize bu özel yemeği yaparak onlara daha güzel lezzetler tattırmış olacaksınız.

Acem Pilavı Isıtılır Mı?

Acem pilavının orijinal pişirilmesi fırında olur. Fırından aldıktan sonra elinizde kalan pilavı saklama kabında saklayabilirsiniz. Diğer gün ise ocak yardımıyla yavaş yavaş ısıtın. Eğer pilav katı ve birbirine yapışmışsa biraz sıcak su ekleyerek eski kıvamına getirmiş olursunuz. Böylece pilavın sıcak lezzetini tekrar alırsınız.

Acem Pilavı Hangi Yöreye Aittir?

Kahraman Maraş’ta yapılan bu pilavın gerçek bir hikayesi vardır. pilavın hem görüntüsü hem de içine katılan malzemeler aslında zenginlik ve bolluğu gösterir. Bu sebepten ötürü pilavı yeni evlenecek çiftlerin evinde yaptırılır ki zengin olsunlar. Evlilikleri boyunca bolluk ve bereket onları bırakmasın anlamında yapılır.

Acem Pilavı Ana Yemek Midir?

Acem pilavının içine konulan et ve pirinç yemek yapılması için ana yemek anlamına gelir. Bu yüzden et başlı başına ana yemek olmasından dolayı ana yemek olarak kabul edilir. Yanına çorba ya da yoğurtlu bir yemek yapılarak doyurucu bir lezzetle doymuş olursunuz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir