Hangi Kemal Sunal Filmi, Ne Zaman Çekildi?

Hangi Kemal Sunal Filmi, Ne Zaman Çekildi?
02.11.2022 19:30
Ali Kemal Sunal Türk oyuncu, yapımcı, senarist ve komedyen olarak tanınmaktadır. Oynadığı karakterlerle Türk sinema tarihine damga vuran oyunculardan biri olarak bilinir. Hangi Kemal Sunal filmi, ne zaman çekildi? Çöpçüler kralı, tokatçı, üç kağıtçı, şabanoğlu şaban ne zaman çekildi? Korkusuz korkak, sakar şakir, kibar feyzo ne zaman çekildi? Tosun paşa, kapıcılar kralı ne zaman çekildi? İşte tüm detaylar...

Hayatı boyunca 82 filmde rol alan Kemal Sunal, Türk sinemasının komedi ustası olarak anıldığı bilinmektedir. Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve son olarak Devekuşu Kabare tiyatrolarında profesyonel olarak rol aldıktan sonra, ünlü yönetmen Ertem Eğilmez'in kendisini fark etmesiyle birlikte 1972 yılında Tatlı Dillim filminde rol alarak sinemaya ilk adımını attığı bilinmektedir. Yeşilçam sinemasının unutulmazları arasına giren “Keriz” filminin çekimleri Aksaray'ın merkeze bağlı Gücün kaya köyünde gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Çöpçüler Kralı Ne Zaman Çekildi?

 Çöpçüler Kralı, yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği, 1977 yapımı bir Türk film olarak bilinmektedir. Güldürü türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen ve Ayşen Gruda paylaşmış olduğu bilinir. Kemal Sunal'ın sevilen filmlerinden Çöpçüler Kralı, Güneşli Sokak, Cihangir ve çevresinde çekilmiştir. İstanbul'un Cihangir ilçesinde yer alan Güneşli Sokak, filmin çekimlerinin gerçekleştiği yer olarak bilinir.

Tokatçı Ne Zaman Çekildi?

Kara komedi türünde olan film İstanbul'un Sarıyer ilçesinin Reşitpaşa mahallesinde çekilmiştir. Tokatçı, 1983 yapımı başrolde Kemal Sunal'ın oynadığı, Natuk Baytan'ın yönettiği Türk komedi filmi olarak bilinmektedir. Tokatçı filminin yönetmenliğini Natuk Baytan yürütürken senaryosunu ise Suphi Tekniker kaleme almıştır. Başrollerde ise Kemal Sunal, Nazan Saatçi ve Şevket Altuğ yer almaktadır. Yerli komedi türünde günümüzde de sevilerek izlenmektedir.

Üç Kağıtçı Ne Zaman Çekildi?

1981'de yayınlanan Üç Kağıtçı filminin çekimleri İstanbul Zekeriyaköy'de yapılmıştır. Filmde Ali Şen, Kemal Sunal, Reha Yurdakul gibi değerli oyuncular yer aldığı biliniyor.  1981 yapımı olan Üç Kağıtçı filmi günümüzde de sevilerek izlenmeye devam ediyor.

Şabanoğlu Şaban Ne Zaman Çekildi?

1977 yılında yapılan yerli filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yaptığı bilinmektedir. Sadık Şendil'in senaristliğini yaptığı film Yeşilköy'de bir köşkte çekildiği bilinmektedir. Şaban Oğlu Şaban filmi, Kemal Sunal'ın başrolünde yer aldığı yerli yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. Şaban karakterinin etrafında şekillenen olayların ekrana geldiği film, sinema salonlarının arından televizyon ekranlarında da sevilerek izlendiği biliniyor.

Korkusuz Korkak Ne Zaman Çekildi?

Korkusuz Korkak, 1979 yapımı komedi türündeki Türk filmi olarak bilinmektedir. Başrolünde Kemal Sunal'ın oynadığı filmin yönetmenliğini Natuk Baytan yaptı. Korkusuz Korkak filminin çekimleri Beykoz ve Anadolu Hisarı'nda gerçekleştiği biliniyor. Korkusuz korkak filminin oyuncaları Kemal Sunal, Belkıs Dilligil, Turgut Özatay, Rıza Pekkutsal, Ayşin Atav arasında yer aldığı bilinmektedir.

Sakar Şakir Ne Zaman Çekildi?

1977 yılında çekilen Sakar Şakir filminde sakarlığıyla çevresindekileri bıktıran Şakir'e İstanbul'da ölen amcasından büyük bir miras kalmaktadır. Fakat mirası paylaşmak istemeyen bir akrabası onu ortadan kaldırmak için planlar yapmaya başlamaktadır. Fakat Şakir yine sakarlıklarıyla olaylardan kurtulmayı başarmaktadır.

Kibar Feyzo Ne Zaman Çekildi?

Kibar Feyzo, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı ve Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, İhsan Yüce, İlyas Salman ve Erdal Özyağcılar'ın rol aldığı, 1978 yapımı bir komedi filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatay ilinin Reyhanlı ilçesinin Harran köyünde çekildiği bilinmektedir. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz′ın yaptığı, Kemal Sunal, Müjde Ar, Adile Naşit ve Şener Şen'in başrollerini üstlendiği Kibar Feyzo'nun 1983'te yasaklandığı ortaya çıkmıştır.

Tosun Paşa Ne Zaman Çekildi?

Tosun Paşa, yönetmenliğini Kartal Tibet'in yaptığı, senaryosunu Yavuz Turgul'un kaleme aldığı ve yapımcılığını Ertem Eğilmez ile Nahit Ataman'ın üstlendiği 1976 yapımı komedi türündeki Türk sinema filmi olarak bilinmektedir. Filmin hikâyesi, Nâzım Hikmet'in 1939'da kaleme aldığı aynı adlı senaryosundan uyarlanmıştır.

Tosun Paşa filminin hikayesinin tümü İskenderiye'de geçmektedir. Ancak filmin tamamı İstanbul'da çekilmiştir.

Kapıcılar Kralı Ne Zaman Çekildi?

Kapıcılar Kralı, Yönetmenliğini Zeki Ökten'in yaptığı, başrollerinde Kemal Sunal, Sevda Ferdağ ve Bilge Zobu'nun oynadığı 1976 yapımı bir Türk filmi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türk sinemasında sokak yaşamı ve toplumsal ilişkileri iyi gözlemleyen senarist Umur Bugay'ın yazdığı Kapıcılar Kralı'nın ilk etapta Nişantaşı'nda çekilmesi planlanmıştır. Daha sonra ise Yönetmen Zeki Ökten'in öğrencilik yıllarında konakladığı bilinen Cihangir Güneşli sokak karar kılındığı bilinmektedir. Burası özellikle o dönemlerde kapıcı-apartman sakini ilişkilerinin hareketli yaşandığı bölgelerden biri olarak bilinmekteydi.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir