Greyfurt Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Greyfurt Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler?
04.12.2021 18:30
Kış aylarının gelmesi ile vücudumuz daha fazla C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. C vitamini deposu olarak bilinen greyfurt da mutfaktaki yerini almış durumda. Pek çok özelliği ile bilinen greyfurt suyu vücudumuz için oldukça yararlı bir içecektir. Ancak yanlış tüketimler sonucu istenmeyen sonuçlara neden olan greyfurt suyu birçok meyve suyunda farklı bir yapıya sahiptir. Greyfurt suyu aç mı tok mu içilir, bebeklere ne zaman verilir, buzlukta saklanır mı, greyfurt suyu emziren anneler kullanabilir mi, günde kaç bardak içilmelidir, hangi ilaçlarla kullanılmaz konularını sizler için derledik.

Greyfurt eşsiz tadı ve yararı ile bilinmektedir. Aslında birçok kişinin hoşlanmadığı greyfurt sağlık açısından olumlu etkileri vardır. Acımsı bir tada sahiptir ve bu özelliğini naringenin adı verilen kimyasaldan almaktadır. Özellikle yeni araştırmalar sonucunda elde edilen veriler greyfurt ve greyfurt suyunun önemini açıklamaktadır. C vitamini deposu sayılan greyfurt suyu olumsuz düşünceleri ortadan kaldırma yapısına sahiptir. Kıskançlık ve hayal kırıklığı gibi durumları ortadan kaldırdığı uzmanlar tarafında ortaya çıkarılmıştır. Kulağa oldukça ilginç geliyor değil mi? Kan şekeri değerini düşürürken diş etlerinin sağlığını koruyan greyfurt suyu ince bağırsaktaki bazı maddeleri yok ederek daha sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlıyor. Greyfurt ve greyfurt suyunun canlandırıcı bir özelliği vardır. Kararsızlık yaşayan ve geçmiş için kaygılanan ayrıca sürüncemede olan kişilere greyfurt suyu tavsiye edilmektedir. Panik atak ve depresiflik arasında kalan kişiler mutlaka greyfurt suyu tüketmelidir. Kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğü yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Ayrıca San Dioga'da yer alan bir klinik tarafından yapılan araştırmalar sonucunda greyfurt ve greyfurt suyunun zayıflamaya yardımcı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Cildi güzelleştirme etkisine sahiptir. Ancak ilaç içenler greyfurt tüketirken dikkat olmalıdır. Hatta bazı ilaçların kullanımında greyfurt ve greyfurt suyu tüketilmesi kesinlikle önerilmez. İlaçların etkisini arttırma özelliğine sahip greyfurt suyu ölüme dahi yol açabilmektedir.

Greyfurt Suyu Aç Mı Tok Mu İçilir?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre greyfurt suyunu tok içmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Aç karnına içilen greyfurt suyu midede yanmaya ve ekşimeye neden olabilmektedir. Antioksidan maddeler içeren ve vücudu toksinlerden arındıran greyfurt suyu tatlı ve ekşi arasında hatta acımsı bir tada sahiptir. Bu özellikleri yapısının asitli olduğunu göstermektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan sitrik asit nedeniyle de aç karnına içilmesi durumunda mideye zarar verebilmektedir.

Greyfurt Suyu Bebeklere Ne Zaman Verilir?

İçeriğinde bol miktar A ve C vitamini içeren greyfurt suyu özellikle çocuklar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bebekler besinlere karşı fazla hassas bir yapıya sahip olduğu için bebeklerde alerjileri yaşayabilirler. Bu nedenle greyfurt suyu 1 yaş altında olan bebeklere verilmemelidir. Ayrıca 3 yaşın altında olan çocuklar tarafından da dikkatli kullanılması gerekmektedir. İlaç kullanan bebeklerin greyfurt suyu tüketmemesi gerekir.

Greyfurt Suyu Buzlukta Saklanır Mı?

Derin dondurucular son yıllarda hayatımızı büyük ölçüde değiştiren bir teknoloji olmuştur. Özellikle taze meyve sebzeleri saklamamıza yardım eden derin dondurucular hayatımızın vazgeçilmez unsuralar arasındadır. Greyfurt suyunu uzun süre saklamak ve istediği zaman tüketmek isteyen kişilerinde ortak sorusu dondurucuda saklayabilir miyiz? Elbette greyfurt suyu buzlukta saklanabilir. Ancak greyfurt suyundan ziyade taze greyfurttu derin dondurucuda saklamanız daha faydalı olacaktır.

Greyfurt Suyu Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Emziren anneler bebeklerin sağlığı için yediklerine ve içtiklerine dikkat etmek zorundadır. Sindirim sistemi henüz gelişmemiş bebeklerin midelerini rahatsız etmek doğru bir davranış değildir. Özellikle bebek gaz sancısını artıracak besinler emziren anneler tarafından tüketilmemelidir. Portakal, limon, erik, kayısı, armut, şeftali ve greyfurt gibi meyveler bebeklerde gaz oluşumuna neden olduğu için emziren anne bireyleri tarafından kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Greyfurt Suyu Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Greyfurt ve greyfurt suyu diyet listelerinde sıklıkla yer alan ve vücut direncini arttıran bir üründür. Ancak greyfurt tüketmek isteyen kişiler günde ne kadar kullanmaları gerektiğini merak etmektedir. Günde bir tane greyfurt tüketmeniz sağlığınız için idealdir. Aynı şekilde günün herhangi bir diliminde 1 bardak greyfurt suyu içebilirsiniz. Ayrıca greyfurt suyunuzun içine biraz tarçın ekleyerek günlük şeker ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Greyfurt Suyu Hangi İlaçlarla Kullanılmaz?

Greyfurt, ilaçların etkisini artırma özelliğine sahip bir meyvedir. Bu nedenle önemli ilaçlar kullanan kişilerin greyfurt suyu tüketmeleri tavsiye edilmez. Özellikle düzenli alınan ilaçlarla etkileşime giren greyfurt suyu tüketimi ölüme neden olabilecek niteliktedir. Kolesterol düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, kalp ritim bozuklukları için kullanılan ilaçlar greyfurt suyu ile hızlı bir şekilde etkileşime girer. Bu nedenle bu gruplar yer ilaçları kullanan kişiler greyfurt suyu tüketmemelidir. Ayrıca sakinleştirici ve antibiyotik kullanan bireylerin de greyfurt suyu kullanımından kaçınmaları gerekmektedir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir