Futbolda En Hızlı Şut Rekoru Nedir?

Futbolda En Hızlı Şut Rekoru Nedir?
12.12.2022 22:29
Çok uzun yıllardır tüm dünyada merak edilen futbol müsabakalarında binlerce rekor kırılmıştır. Futbolda en hızlı şut rekoru nedir, koşma rekoru nedir? Futbolda en çok gol atan futbolcu kimdir, gol atılan maç nedir, en değerli kupa hangisidir? Futboldan en çok vergi alınan ülke hangisidir? Futbolda en iyi ülke hangisidir? Futbolun enlerini sizler için derledik.

Futbol, kaleye topu sokup puan almaya dayalı bir oyundur. Futbolcunun kaleye topu vurmasına şut denilmektedir. Bazı futbolcuların yaptığı vuruşlar uzun süre çok konuşulmuştur. İşte karşınızda dünyanın en hızlı 6 şutunu çeken futbolcular;

·        Ronny – 2007, Sporting Lizbon – Naval, 221 km/s

·        Ronald Koeman – 1992, Barcelona – Sampdoria, 188 km/s

·        David Hirst – 1996, Arsenal – Sheffield Wednesday, 183 km/s

·        David Beckham – 1997, Manchester United – Chelsea, 157 km/s

·        David Trezeguet – 1998, Monaco – Manchester United, 154,5 km/s

·        Richie Humphreys – 1996, Sheffield Wednesday – Aston Villa, 154 km/s

Futbolda En Çok Gol Atan Futbolcu Kimdir?

Futbol tarihinde birçok yıldız oyuncu yer almıştır. Bu futbolcuların milyonlarca hayranı bulunmaktadır. Şimdi sizler için futbolun en skorer isimlerini derledik. FIFA’nın verilerine göre dünyanın en çok gol atan futbolcuları şunlardır;

·        Cristiano Ronaldo 819 gol

·        Lionel Messi 782 gol

·        Pele 765 gol

·        Romario 753 gol

·        Ferenc Puskas 729 gol

·        Josef Bican 720 gol

·        Jimmy Jones 647 gol

·        Gerd Müller 634 gol

·        Eusebio 622 gol

·        Joe Bambrick 616 gol

FIFA’ya göre dünyanın en golcü oyuncuları sıralaması bu şekildedir. Ancak FIFA’ya göre belirtmemizin sebebi Brezilyalı futbol efsanesi Pele’nin daha fazla gol attığını iddia etmesidir. Brezilyalı efsane Pele 1281 gol attığını iddia etmektedir. Ancak FIFA’ya göre attığı gol sayısı 765’tir.

Futbolda En Çok Gol Atılan Maç Nedir?

Futbol tarihinde birçok rekora imza atılmıştır. Bu haberimizde ele alacağımız rekor bir maçta en fazla atılan gol rekorudur. 11 Nisan 2001 yılında oynanan Avustralya – Amerikan Samoası arasında oynanan maçta bir rekora imza atılmıştır. Bu karşılaşma hem en çok gol atılan hem de en farklı biten maç olarak futbol tarihine geçmiştir.

Futbolda En İyi Ülke Hangisidir?

Futbol sadece kulüpler arasında oynanmamaktadır. Ülkelerin de milli takımları bulunur ve sık sık ülkeler arasında turnuvalar düzenlenmektedir. Direkt olarak futbolda en iyi ülke olarak bir ülkeden söz edemeyiz çünkü FIFA’nın en iyi ülkeler sıralaması sürekli güncellenmektedir. Günümüzde güncel durum şu şekildedir;

·        Brezilya

·        Belçika

·        Arjantin

·        Fransa

·        İngiltere

·        İtalya

·        İspanya

·        Hollanda

·        Portekiz

·        Danimarka

Güncel olarak milli takımlar sıralamasında durum böyledir. Ancak bu sıralama oynanan maçlara ve turnuvalara göre sürekli güncellenmektedir.

Futbolda En Değerli Kupa Hangisidir?

Futbolda birçok müsabaka ve turnuva düzenlenmektedir. Her ülkenin kendi yerel ligi, kupası bulunmakla beraber Şampiyonlar Ligi ve CONCACAF gibi bölgesel kulüp turnuvaları da bulunmaktadır. Ancak en değerli kupanın Dünya Kupası şampiyonluğu olduğu düşünülmektedir.

Futbolda En Hızlı Koşma Rekoru Nedir?

Futbol birçok farklı yetenek ve beceri üzerine kurulu bir oyundur. Bazı futbolcular bilekleriyle, bazıları şutları, bazıları ise hızı ile konuşulmaktadır. İşte karşınızda en yüksek hıza ulaşmış futbolcular;

·        Cristiano Ronaldo – 38,6 km/s

·        Arjen Robben – 37 km/s

·        Gareth Bale – 36,9 km/s

·        Orlando Berrio – 36 km/s

·        Jurgen Damm – 35,5 km/s

Futboldan En Çok Vergi Alan Ülke Hangisidir?

Futbolcular, kulüplerin maaşlı oyuncularıdır. Oldukça yüksek maaşlar alan futbolculardan devletler tabi ki de vergi almaktadır. Futbolculardan en çok vergi alan ülke %59,9 ile İsveç’tir. İsveç’i %56,5 ile Portekiz takip etmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir