Dünya Kupası Varken Ligler Ne Olacak?

Dünya Kupası Varken Ligler Ne Olacak?
23.11.2022 19:35
Birçok kişinin merakla takip edip beklediği, uluslararası futbol turnuvası FIFA dünya kupası hakkında meraklı gözler haberleri yakından takip ediyor. Dünya kupası varken ligler ne olacak, neden kasımda yapılıyor, şimdiye kadar kaç dünya kupası oynandı? Dünya kupası ülke puanını etkiler mi, neden 4 yılda bir, Portekiz dünya kupası kazandı mı? İşte merak edilenler.

Dünya kupasının her zaman yapıldığı ay olan haziran-temmuz ayında değişiklik yapması, futbolseverlerin kafasında soru işaretleri oluşturdu. Dünya kupasının bu sene 20 Kasım 2022’de başlaması sebebiyle Dünya kupası finali de 18 Aralık 2022’de gerçekleşecek. Bu takvim değişikliği sebebiyle Türkiye’deki Spor Toto Süper Lig maçlarının akıbeti ise merak konusudur.

Türkiye Futbol Federasyonu konu ile ilgili açıklama yaptı. 2022-2023 Spor Toto Süper Ligi planlamasında değişikliğe gidildi. Dünya kupasının 20 Kasım’da başlaması sebebi ile Süper Lig takviminde değişiklik yapılarak 13 Kasım’da ara verilecek. Dünya Kupası’nın finallerinden sonra Spor Toto Süper Lig’i 23-24-25 Aralık tarihlerinde ara vermeden devam edecek.

Dünya Kupası Neden Kasım’da Yapılıyor?

Dünya kupası 4 senede bir yapılan ve genellikle yaz aylarında Haziran- Temmuz ayı gibi gerçekleştirilen uluslararası futbol turnuvasıdır. Dünya kupasına bu sene Katar ev sahipliği yapıyor. Dünya kupasının kış aylarına çekilmesinin en önemli sebebi Katar’ın iklim şartlarıdır. Bunaltıcı ve boğucu sıcaklık seviyesinden dolayı, futbol oynamaya müsait bir zemine elverişli olmamasından kaynaklı olarak, Katar için sıcaklıkların biraz daha makul seviyelere indiği kış ayı tercih edilmiştir.

Şimdiye Kadar Kaç Dünya Kupası Oynandı?

Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği (FIFA) tarafından düzenlenen, sadece birliğe üye olan erkek milli takımlarının katılım sağlayabildiği futbol turnuvasıdır. Dünya Kupası ilk kez 1930 yılında, Uruguay’da yapılmıştır. Şimdiye kadar toplamda 21 kez dünya kupası oynanmıştır. 2022 yılındaki turnuva ile birlikte bu sayı 22 olarak güncellenmiştir.

Dünya Kupası Ülke Puanını Etkiler Mi?

Ülke puanı, (UEFA) Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin belirlemiş olduğu bir puanlama sistemidir. Ülkelerin milli takımlarının o sene içinde katılmış oldukları uluslararası turnuvalar yani UEFA Avrupa Ligi, Konferans Ligi, Şampiyonlar Ligi gibi turnuvalara katılan takımların belirlenen kurallara göre almış oldukları bir puanlamadır. Puanlar galibiyet ya da beraberlik gibi sonuçlara göre farklı puanlandırmalarda yapılmaktadır. Dünya Kupası ülke puanına etki etmemektedir.

Dünya Kupası Neden 4 Yılda Bir Yapılır?

Dünya Kupasının neden 2 yılda ya da 3 yılda bir değil de, 4 yılda bir yapıldığı merak edilen sorulardan biridir. Bu konu hakkında farklı görüş bildirileri bulunmaktadır. Genel bir görüş olarak, Turnuvaya katılan ülkelerin zaten kendi ülkelerinde futbol maçlarının ve belirli bir takvimin varlığından kaynaklı olarak sıkıştırılmak istenmemesi ve merakla beklenmesi amacıyla 4 yılda bir yapıldığı savunulmaktadır.

Ayrıca Yunanca bir kelime olan“ Olympiad“  yani Olimpiyat’ ın anlamının 4 yıllık bir dönemi anlatmak için kullanılan bir takvimden gelmesinden kaynaklı olarak, Dünya Kupası takviminin 4 yılda bir yapıldığı şeklinde de bir yorum bulunmaktadır.

Portekiz Dünya Kupası Kazandı Mı?

Portekiz milli futbol takımı, Portekiz’i uluslararası futbol turnuvalarında temsil eden futbol takımıdır. Son derece başarılı bir takım olan Portekiz’in kaptanlığını Cristiano Ronaldo üstlenmektedir. Portekiz daha önce 3.lüğe kadar çıktığı FIFA Dünya Kupasını bu güne kadar hiç kazanamamıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir