Dondurulmuş Bağkur Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş Bağkur Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?
09.01.2023 18:11
Bağkur yani B4 sigortası hakkında merak edilen detaylara birlikte bakalım. Dondurulmuş bağkur borcu sorgulama nasıl yapılır, doğum borçlanması bağkur mu SSK mı, fazla yatırılan bağkur primleri geri alınır mı? Hem bağkur hem SSK maaşı alınabilir mi, kapatılan bağkur hesabı tekrar açılabilir mi, bağkurlular askerlik borçlanması yapabilir mi? Detaylar yazımızda.

2008 yılından itibaren 2015 ve 2018 yıllarında bağkur prim borçlarını ödemeyen mükelleflerin bağkur prim borçları silindi ve emeklilik süreleri de donduruldu. Belirli aralıklarla devletin yapmış olduğu borç yapılandırma hakkından yararlanan vatandaşlar tekrardan emekliliklerini aktif ettirdiler. Dondurulmuş bağkur borcunuzu e-devlet üzerinden bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girerek öğrenebilirsiniz.

Doğum Borçlanması SSK Mı Bağkur Mu?

Kadın çalışanlar doğum süreçlerinden kaynaklı olarak iş hayatına bir süre ara vermek durumunda kalırlar. Kadınların yapacağı her bir doğum başına devlet 720 gün borçlanma hakkı tanımaktadır. Çok sayıda doğum yapan çalışan kadınlar emekli olmak için prim gün sayısını doldurmakta güçlük çekerler ve isterse 4B bağkurlu olsun ister 4A SSK’lı olsun doğum borçlanması akıllara takılan bir sorudur.

 Hangi sigortaya mensup olursa olsun tüm kadınlar bu haktan yararlanma hakkına sahiptir. Bağkur primi öderken doğum borçlanması yaparsanız 4B, bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya başladığınız zaman doğum borçlanması yaparsanız da 4A yani SSK kapsamında borçlanma yapmış olursunuz.

Fazla Yatırılan Bağkur Primleri Geri Alınır Mı?

Ödenen bağkur primlerinin geri alınması konusu da epey kafa karıştırıcı konulardan biridir. İşverenlerin ödediği primlerin geri alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Fazla yatırılan bağkur primleri geri alınamamaktadır.

Hem Bağkur Hem SSK Maaşı Alınabilir Mi?

Kişinin isteğine bağlı olarak hem SSK hem de bağkurlu olunabilir. Örneğin gündüz ya da akşam bir yerde 4A sigortasına tabi bir şekilde prim gününüzü doldururken diğer yandan da mesainiz bittikten sonra kendi iş yerinizde çalışabilirsiniz.

Aynı anda ikisinden getirmiş olduğu haklardan da yararlanabilirsiniz. Ancak ikisinden aynı anda emekli olamazsınız. İkisinden birini seçmeniz gerekmektedir.  Yani iki kurum için de prim ödemesi yapabilir hatta bu şekilde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. İsterseniz bağkur ve SSK birimlerinizi birleştirerek tek bir maaşta da toplayabilirsiniz.

Kapatılan Bağkur Hesabı Tekrar Açılır Mı?

Daha önceden dondurulan ya da silinen bağkur hesaplarının açılması hizmetine ihya denilmektedir. Kişinin hesabını ihya edebilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Öncelikle kişinin kendi adına çalışıyor olması ve bağkur sigortası kapsamında yer almaları gerekmektedir. Bu şartlara uyan  hesaplarını aktif etmek isteyen hak sahipleri SGK’na şahsen başvuru yapabilirler.

Bağkurlular Askerlik Borçlanması Yapabilir Mi?

Askerlik borçlanması er veya erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen sürecin SGK hizmet süresine eklenmesi maksadıyla yapılan SGK prim hizmet borçlanmasına denilmektedir. Bu borçlanmaların prim tutarları borçlanma talebinde bulunulan ayın aybaşından itibaren 3 ay içerisinde ödenecek şekilde düzenlenmektedir. Yani borç mükellefi 3 ay içerisinde prim borcunu ödemek durumundadır. Bağkurlular da askerlik borçlanması yapabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir