Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir?
19.09.2022 23:34
Çalışma izni ve çürük raporu nasıl iptal edilir? Çiftçi belgesi nasıl iptal edilir? Digitürk, dsmart ve dask nasıl iptal edilir? Çek cirosu, kamu davası nasıl iptal edilir? Gelin tüm bu sorulara yanıt arayalım.

Çalışma izinlerini iptal etmek isteyen kişiler ve işverenler e-Devletlerine sorunsuz şekilde giriş yapmaları gerekmektedir. Çalışma izni otomasyonu butonuna tıklayıp hazırlamış oldukları dilekçeyi eksiksiz şekilde sisteme yükleyip çalışma izni iptal butonuna basarak işlemi sonlandırmaları gerekmektedir. Bu aşamalar hatasız yapıldığı sürece kişinin çalışma izni iptali onaylanacaktır.

Çiftçi Belgesi Nasıl İptal Edilir?

Çiftçi adaylarının tarımsal faaliyetlerini meslek olarak kabul ettiklerine dair aldıkları belgelerdir. Çiftçilik belgeleri adayları ziraat odaları tarafından verilir. Çiftçi belgesini iptal etmek için Tarım İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile iptal başvurusu yapmak gerekmektedir.

Çek Cirosu Nasıl İptal Edilir?

Çek cirosunu maddi hukuka göre hak sahibi olan ciranta iptal edebilir. Bu işlemi ciranta kural olarak kendi cirosu üzerinden yapar. Cirantanın başka ciroları iptal etmesi ancak müracaat haklarının kullanılması aşamasında TK 727 (2) maddesinin izin verdiği sadeleştirmeyi yapması mümkündür. Ciranta iptal işlemini HMK 207 madde uyarınca işlemi değiştirme ya da işlemden dönme iradesini göz önünde bulundurarak ve parafıyla onaylayarak yapmalıdır.

Çürük Raporu Nasıl İptal Edilir?

Asker adaylarının sağlık taramasından geçmelerini zorunlu tutulur. Yapılan bu sağlık taramalarında eğer ciddi bir hastalık, enfeksiyon ya da alerji tespit edilirse asker adayına çürük raporu verilir. Ancak asker adayı beden kitle indeksine uymadığı için çürük raporu almışsa, daha sonrasında normal kiloya geldiğinde ise çürük raporu iptal edilir. Bunun dışında da hastalıkları tedavi edilen kişilerinde çürük raporları iptal edilir. 

Digitürk Nasıl İptal Edilir?

Digitürk resmi web sitesinde bulunan üyelik işlemleri kısmından imzalı başvuru formunu doldurmalıyız. 24 saat içerisinde ise başvurunun yapıldığına dair teyit alınır. 7 günden oluşan başvuru fesih süresi başlar. İptal işlemi gerçekleştirilir ve cihazlar Digitürk’e teslim edilir.

Dsmart Nasıl İptal Edilir?

D-Smart bayilerine gidip bizzat abonelik iptali dilekçeniz ve kimlik bilgileriniz ile abonelik iptal işleminiz başlatabilirsiniz. Posta yolu ile iptal dilekçenizi gönderebilir ya da 0212 478 03 33 numarasına faks çekebilirsiniz. E-devlet üzerinden aboneliklerinizi kontrol edip, iptal etmek istediğiniz aboneliği seçip ve ardından iptal nedenini, belgesini doldurup iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dask Nasıl İptal Edilir?

DASK zorunlu deprem sigortası poliçe olduğundan dolayı iptali gerçekleştirilemez. Ancak genel şartla C2 ‘Sigorta Ettiren Beyan Yükümlülüğü ve İptaller’ maddesi gereğince riskin ortadan kalması durumunda iptali gerçekleşebilir. Bazı şartlara bağlı olarak değişiklik ve iptal işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kamu Davası Nasıl İptal Edilir?

Merak edilen konular içerisinde olan kamu davasının iptal edilip edilmediği gelmektedir. Kamu davasında devletin ve toplumun güvenliği söz konusu olduğunda kesinlikle dava iptal edilemez. Fakat kamu davası iptali konusunda bazı istisnalar vardır;

-Kamu davası zaman aşımına uğramışsa kendiliğinden iptal edilecektir.

-Basit davalarda suçlama geri çekildiğinde kamu davası iptali gerçekleşebilir.

Eğer suç şikayete bağlı durumsa şikayet geri çekilse bile kamu davası herhangi bir biçimde iptal edilemez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir