Borsada Spekülasyon Nedir?

Borsada Spekülasyon Nedir?
15.12.2022 00:23
Borsada yapılan işlemlerin, yaşanan olayların ve çıkan haberlerin birçok farklı ismi bulunmaktadır. Borsada spekülasyon, serbest fiyat nedir? Borsada trade, üçgen, üçlü dip, volatilite ne demek? Borsada şirketler neden geri alım yapar? Borsa terimleri hakkında merak edilenleri sizler için yazımızda derleyip cevapladık.

Borsada kullanılan kavramlar ve terimler oldukça karışıktır. Birçok farklı anlam ve kelime bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda da günlük kullanımda yer alan kelimeler de kullanılmaktadır. Spekülasyon da bunlardan bir tanesidir. Spekülasyon, kurgu ya da tahmine dayalı bir davranışı ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bu kavram birçok alanda kullanılmaktadır. Ancak bu kavramın borsadaki anlamı, finansal piyasalarda, bir dayanağa ya da analize dayanmadan sadece tahmine dayalı olarak, yatırım araçları üzerinden gelir elde etmeye çalışmaktır. Bu davranışı yapan insanlara spekülatör denilmektedir. Pandemi döneminde Elon Musk, spekülatörlükle suçlanmış ve zor zamanlar geçirmişti.

Borsada Serbest Fiyat Nedir?

Borsada yapılan ya da yapılacak işlemlerin birçok farklı tabiri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de serbest fiyattır. Serbest fiyatlı emir, alacak olduğunuz hissenin Borsa İstanbul’da oluşan fiyat üzerinden alımının serbestçe gerçekleşmesine denilmektedir. Yani bir hissenin değeri yükselirse bile alım yapmanıza sebep olmaktadır.

Borsada Şirketler Neden Geri Alım Yapar?

Borsada, tahmin ve analiz edilen hisseler çoğunlukla şirketlere aittir. Şirketlerin yaptığı işlemler, hareketler ya da açıklamalar borsayı çok fazla etkileyebilmektedir. Şirketler piyasaya yanlış sinyal vermekten kaçındıkları için kar payı ödemelerini artırmaktan kaçınmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bir dönemlik yüksek kar payı ödemek yerine hisse senetlerini geri alarak bu durumdan kurtulmaktadırlar.

Borsada Trade Ne Demek?

Borsada kullanılan terimler günlük yaşantılarımızda kullandığımız terimlere benzeyebilmektedir. Bu terimlerden bir tanesi de trade olarak alınabilir. Trade İngilizce bir kelimedir ve takas etmek anlamında kullanılmaktadır. Borsada kullanılan anlamı ise kişinin bir kripto parayı ya da hisse senedini düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan almaya çalışmasına denilmektedir. Bir hisse senedi 100 dolardan alınıp 150 dolardan satılırsa bu bir trade olur.

Borsada Üçgen Ne Demek?

Borsada birçok farklı formasyon ve sistem bulunmaktadır. Bu formasyonlardan bir tanesi de üçgen formasyonudur. Üçgen formasyonu bir süre zıt yönlerde ilerleyen bir hisse senedi ya da kripto paranın iki çizgi arasında sıkışarak bir nokta birleşmesine denilmektedir. Bu bir analiz yöntemidir ve sıkışma tamamlandığı zaman formasyon da tamamlanmış olur.

Borsada Üçlü Dip Ne Demek?

Borsada yer alan formasyonlardan bir tanesi de üçlü dip formasyonudur. Üçlü dip formasyonu kısaca, trendler düşüş eğilimindeyken oluşan grafiklere denilmektedir. Bu formasyonun oluşmasından sonra terse dönüş hali gerçekleşirse bu durum hisse senedinin ya da kripto paranın değerinin arttığına işaret eder.

Borsada Volatilite Ne Demek?

Borsada birçok farklı kavram ve terim kullanılmaktadır. Hem borsa hem de finans alanında sık sık duyduğumuz kavramlardan bir tanesi de volatilitedir. Volatilitenin anlamı kısaca oynaklıktır. Borsada kullanılan anlamı, belirli bir zaman aralığında gözlemlenen değer farklarının standart sapmasıdır. Bu kavram yerine genellikle dalgalanma derecesi kavramı kullanılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir