Assos Troya Tünelleri Açıldı Mı?

Assos Troya Tünelleri Açıldı Mı?
13.10.2022 12:24
Assos Troya tünelleri açıldı mı, nerede, geçiş ücreti nedir? Assos Troya tünelleri nereden nereye gidiyor, bayramda ücretli mi? Hayatımızı kolaylaştıran gideceğim yere daha kısa mesafede bizi ulaştıran bu tüneller hakkında merak edilenlere bir göz atalım.

Assos Troya tüneli, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu yol güzergahına sahip tünel 11 Ekim 2022 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katılımlarıyla hizmete açılmıştır. Bu açılan tünel bölgedeki turizm hareketliliğine, ekonomisine, lojistiğine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu tünelin açılmasıyla karbon salınımının yıllık 3 bin 65 ton azalması da öngörülmektedir. Tünel, dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı olma unvanına sahip olacaktır.

Assos Troya tünellerinin yapımına 2016 yılında başlanmıştır. Ve şu an 2022 tarihi ile yapımı bitmiş ve hizmete açılmıştır. Tünel Çanakkale ve İzmir kara yolunun Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasındaki Kazdağları rampalarına yapılmıştır. Ve bu tünellerin açılmasıyla birlikte yol süresi kısalmıştır. Assos Tüneli 1700 metre uzunluğunda, Troya tünelinin uzunluğu ise 4 bin 17 metredir.

Assos Troya Tünelleri Nerede?

Assos Troya tüneli, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu yol güzergahına sahip tüneldir. Tünel, dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı olma unvanına sahip olacaktır. Assos Troya tünellerinin yapımına 2016 yılında başlanmıştır. Ve şu an 2022 tarihi ile yapımı bitmiş ve hizmete açılmıştır. Bu sayede yol, 50 dakikadan 5 dakika gibi bir kısa süreye düşmüştür. 

Tünel Çanakkale ve İzmir kara yolunun Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasındaki Kazdağları rampalarına yapılmıştır. Ve bu tünellerin açılmasıyla birlikte yol süresi kısalmıştır. Assos Tüneli 1700 metre uzunluğunda, Troya tünelinin uzunluğu ise 4 bin 17 metredir. 

Assos Troya Tünelleri Geçiş Ücreti Nedir?

Assos Troya tüneli, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu yol güzergahına sahip tüneldir. Tünel, dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı olma unvanına sahip olacaktır. Tünellerin geçiş ücretleri ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır. 

Assos Troya Tünelleri Nereden Nereye Gidiyor?

Assos Troya tüneli, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu yol güzergahına sahip tüneldir. Tünel, dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı olma unvanına sahip olacaktır. Tünel Çanakkale ve İzmir kara yolunun Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasındaki Kazdağları rampalarına yapılmıştır. Ve bu tünellerin açılmasıyla birlikte yol süresi kısalmıştır. Assos Tüneli 1700 metre uzunluğunda, Troya tünelinin uzunluğu ise 4 bin 17 metredir. Yol, 50 dakikadan 5 dakika gibi bir kısa süreye düşmüştür. 

Assos Troya Tünelleri Bayramda Ücretli Mi?

Assos Troya tüneli, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu yol güzergahına sahip tüneldir. Tünel, dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı olma unvanına sahip olacaktır. Tünellerin geçiş ücretleri ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır. Bayramda da ücretli mi değil mi net bir bilgi bulunmamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir