İran’ın Askeri Gücü Nasıl?

İran’ın Askeri Gücü Nasıl?
16.02.2022 14:50
Ülkelerin askeri güçleri, diğer ülkeler tarafından sıklıkla sorgulanıyor. İran’ın askeri gücü ile ilgili bilinmeyenler ise aktif olarak araştırılıyor. İran’ın askeri durumu ile ilgili detaylar internet aracılığı ile yaygın olarak araştırılıyor.

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri; İran’ın karadan, denizden ve havadan gelmesi muhtemel her türlü saldırıya karşılık bölgeyi korumak ile görevli olan askeri kuvvettir. İran Ordusu, İran Devrim Muhafızları ve İran Kolluk Kuvvetleri’nden oluşmaktadır. İran askeri gücünün nasıl olduğu diğer ülkeler tarafından yaygın olarak araştırılıyor. İran Silahlı Kuvvetleri’nin yaklaşık 534.000 aktif ve 400.000 yedek personeli bulunmaktadır. Ek olarak asker sayısı bakımından Dünya üzerinde 13. büyük güç olarak bilinmektedir. Ortadoğu askeri güçler sıralamasında ise 3. sırada bulunmaktadır. Silahlı kuvvetlerinin bilinen tüm güçleri Genel Karargâh komutası altında işlemektedir. Silahlı Kuvvetler Lojistik Bakanlığı sorumluğu altındadır, bakanlık askeri operasyon komutası ile ilgili değildir.

İran’ın Kaç Askeri Var?

Asker sayısı bakımından Dünya üzerinde 13. büyük güç olarak bilinen İran’ın kaç askeri olduğu merak sorusu haline dönüşmüş durumda. İran’ın bilinen anlamda 534.000 aktif, 400.000 yedek personeli vardır. Bu hali ile İran, asker sayısı bakımından Dünya çapında 13. güç olup Ortadoğu askeri güçler sıralaması bakımından ise 3. sırada yer almaktadır.

İran’ın Kaç Uçağı Var?

İran askeri ve silahlı kuvvetler anlamında stratejik anlamda üstünlüğü ile tanınan bir ülkedir. İran’ın kaç tane uçağı olduğu da silahlı kuvvetler anlamında merak edilen ve araştırma konusu haline dönüşen bir konu oldu. İran’ın bilinen anlamda 123 avcı uçağı, 174 saldırı uçağı, 192 nakliye uçağı, 104 eğitim uçağı ve 736 insansız hava aracı bulunmaktadır. Ayrıca 416 helikopter ve 208 saldırı helikopteri bulunmaktadır.

İran’ın Kaç Nükleer Füzesi Var?

İran’ın kaç nükleer füzesi olduğu araştırılıyor. İran’ın bugün bilinen anlamda kaç nükleer füzesi olduğuna dair net kaynaklara sahip değiliz. Ancak İran geçtiğimiz günlerde menzili 1.450 kilometreyi bulan bir nükleer füze ürettiğini açıkladı. Bildiğimiz anlamda bir tane resmi nükleer füze olduğunu söyleyebiliyoruz.

İran 2022 Nüfusu Kaç?

İran 2022 nüfusu internet üzerinden araştırılıyor. 2022 nüfus kayıtları yeni yeni açıklanırken, diğer ülkelerin 2022 nüfusları da merak konusu haline geliyor. İran 2022 nüfusu güncel anlamda 84 milyon 620 bin 316 kişiye kadar ulaşmıştır.

İran’ın Kaç Savaş Gemisi Var?

Askeri ve silahlı kuvvetleri anlamında güçlü ülkeler arasına adını yazdıran İran’ın kaç savaş gemisi olduğu internet üzerinden araştırılıyor. İran’ın bugün bilinen anlamda 5 fırkateyn, 5 destroyer, 3 korvet, 33 denizaltı, 230 sahil güvenlik botu ve 10 mayın gemisi olduğu biliniyor.

İran’ın Atom Bombası Var Mı?

İran silahlı kuvvetleri ve askeri açısından birçok ülkeye nazaran güçlü konumu ile adını sıkça andığımız bir ülkedir. Bu açıdan silahlı kuvvetleri ile bildiğimiz İran’ın atom bombasının var olup olmadığı merak ediliyor. İran’ın atom bombası ile ilgili henüz açıklanmış resmi bilgiler bulunmuyor. Ancak bazı kaynaklara göre İran birkaç ay içerisinde bir tür atom bombası yapabilir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir