Ameliyattan Sonra Metal Plaka Takılması Sonucunda Mıknatıs Gibi Bir Yere Yapışılır Mı?

Ameliyattan Sonra Metal Plaka Takılması Sonucunda Mıknatıs Gibi Bir Yere Yapışılır Mı?
23.01.2023 18:43
Ameliyattan sonra metal plaka takılması sonucunda mıknatıs gibi bir yere yapışılır mı? Ay olmasaydı ne olurdu? Neden sumo güreşçileri şişman, uzay nerede başlıyor? Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır, fırtınada en güvenli yer neresidir? İnsanlar doğası gereği meraklı canlılar olarak bilinmektedirler. En çok merak edilen soruların tüm detaylarını bu yazımızda araştırıp sizlerle paylaştık.

Bu sorununun cevabı tabi ki de olumsuz olacaktır yani hayır olarak yanıtlanacaktır. Çünkü tıbbi amaçla kullanılan titanyum, manyetik bileşimlerden oluşmamaktadır. O yüzden herhangi bir ameliyattan sonra böyle bir durum söz konusu olmayacaktır.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

Eğer Ay olmasaydı ve Dünya bugün de uzak geçmişte olduğu gibi kendi etrafında çok hızlı bir biçimde dönüyor olmuş olsa idi büyük ihtimalle atmosferde şiddetli rüzgarlar ve fırtınaları beraberinde getirirdi. Ay'ın bir diğer önemli etkisi Dünya'nın eksen eğikliği üzerinde olması olarak bilinmektedir.

Ay'ın yok olması ayrıca Dünya'ya yüksek oranda enkaz gelmesine neden olurdu.

Neden Sumo Güreşçileri Şişman?

Newton'un ikinci hareket kuralı olan hız= güç/ hacim eşitliğine bakılarak ne kadar ağır olursanız rakibinizin sizi yerinizden oynatabilmesi için o kadar çok güç kullanması gerekeceği kanıtlanmıştır. En şişman Sumo güreşçisi 267 kg ağırlığında idi.

Sumo güreşçileri normal insanların yediğinden daha fazla yemek yemektedirler. Güreşçiler günde ortalama 8-9 bin kalori almak zorunda oldukları biliniyor. Alt seviye güreşçiler ise günlük en az 4 bin kalori almak zorundadır. Güreşçilerin en fazla tükettiği yemek, protein bakımından oldukça zengindir.

Uzay Nerede Başlıyor?

Yapılan araştırmalara göre ise uzayın deniz seviyesinden itibaren yaklaşık 100 kilometre yüksekte başladığı kabul edilmektedir. Resmi olarak Dünya ile uzayı birbirinden ayıran sınıra karman sınırı adı verilmektedir. Karman sınırı, yerden 100 kilometre yukarda olduğu kabul edilen hayali bir çizgi olarak bilinmektedir.

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Yapılır?

Basit PVB bazlı kurşun geçirmez cam yapımı için ince PVB filmi kalın bir cam arasına sıkıştırılma işlemi ile laminat haline getirildiği bilinmektedir. Ardından ısıtılır ve sıkıştırılmaktadır. Böylece plastik erir ve cama yapışma gösterir. Çoğu zaman bu süreç tabakalar arasında havanın sıkışmasını önlemek için bir vakumda gerçekleşecektir.

Polikarbonat genellikle kurşun geçirmez camda yumuşak malzeme olarak kullanılmaktadır. Çünkü kırık cam parçalarını yerinde tutarken geriye doğru bükülebildiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Polikarbonat akrilikten 30 kat daha güçlü olduğu bilinmektedir. Bu da eşit kalınlıkta bir cam tabakasından 17 kat daha güçlü olacaktır.

Fırtınada En Güvenli Yer Neresidir?

Sığınabilecek bir yer yoksa eğer mağaralar, vadiler, kuru hendek ve arklar en güvenli yerler olarak bilinmektedir. Yıldırımdan korunmak için sığınabileceğin bir bina veya üstü kapalı bir araç bulmaya çalışmanız gerekmektedir, sığınacak bir yer yoksa yere çökmeli ve kapanmalısınız.

Fırtına anında açık alanlardan ve ağaçlardan uzak durmak gerekmektedir. Yıldırım düşme tehlikesi sezdiğinde dışarıda bulunuyorsanız eğer yakındaki bir bina ya da araba içerisine girmeniz tehlike anında güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Yıldırım düşme tehlikesi sezdiğinde pencere

ve kapıları sıkıca kapatmalı, güneşlik ve perdeleri çekmeniz gerekmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir