Gökkuşağında Neden 7 Renk Var?

Gökkuşağında Neden 7 Renk Var?
28.10.2022 15:50
En güzel doğa olaylarından biri gökkuşağıdır. Peki gökkuşağında neden 7 renk var, görünce okunacak dua nedir, havada nasıl duruyor? Yağmurdan sonra neden gökkuşağı çıkar, ne zaman çıkar? Merak ettiklerinize birlikte bakalım.

Yağmur yağdıktan sonra, yağmur damlaları dünyanın yüzeyine yayılır. Güneşin yaymış olduğu ışıklar bu damlaların üzerine düşer ve bu damlaları ışık yardımıyla yansıtır.

Bu ışıklar kırıldığı zaman, oluşan renklere gökkuşağı deriz. Halk arasında ebe kuşağı, ebem kuşağı, Meryem ana kuşağı olarak da bilinmektedir.

Işık tayfı yani insan gözünün algılayabildiği ışık skalası, yay biçimlidir. Gökkuşağının şekli bundan dolayı yarım bir daire şeklinde görülmektedir. Güneş ışınlarının dünya yüzeyine vurmasıyla ışık kırılarak bu ışık tayfına dizilir. Bu tayfta insan gözü sadece 7 rengi algılayabilmektedir. Aslında beyaz renkte vardır ama biz onu sarı olarak görürüz.

Gökkuşağı Görünce Okunacak Dua Nedir?

Bazı kültürlerde cennet köprüsü bazı kültürlerde ise şans kapısı olarak adlandırılır. Doğadaki en iç açıcı, güzel manzaralardan biri olan gökkuşağı hep iyi şeylerin habercisi olarak yorumlanmıştır.

Yaygın bir inanış olarak, gökkuşağı çıktığında dilek kapılarının açıldığına inanılarak, şans, bolluk ve mutluluk dilekleri dilenir.

Bismillahillezi la yedduru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve la fissemai ve hüves –semi’ul alim.

Yüce Allah’ın ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki onun mübarek ismiyle hareket edildiği vakit, yerde ve gökte hiçbir şey okuyana zarar veremez. O yüce Allah her şeyi en iyi şekilde işiten ve en mükemmel şekilde bilendir.

Şeklinde bir dua edilebilir, ya da gökkuşağı çıktığı zaman Allah’tan bolluk ve bereket istenilebilir.

Gökkuşağı Havada Nasıl Duruyor?

Gökkuşağı yağmur damlalarının, güneş ışıkları ile kırılıp yansımasından kaynaklıdır.  Bu ışıklar tekrar gökyüzüne yansıtılır. Aslında gökkuşakları daire şeklinde yansımaktadır. Tam bir çember oluştururlar. Güneşin doğma açısından dolayı biz gökkuşağını yarım daire şeklinde görürüz.

Açımızı değiştirirsek, örneğin yüksek bir yerden bakarsak gökkuşağının aslında tam bir daire şeklinde olduğunu algılayabiliriz.

Yağmurdan Sonra Neden Gökkuşağı Çıkar?

Yeryüzüne düşen yağmur tanecikleri, güneş ışıklarının yansımasıyla kırılırlar. Kapalı bir havada gökkuşağı göremememizin sebebi bu kırılma olayının gerçekleşmeyecek olmasındandır. Gökkuşağı çıkabilmesi için yağmurun güneşe ihtiyacı vardır.

Kapalı bir havada yağmur yağarsa gökkuşağı çıkmayacaktır. Ya da gece vaktinde yağmur yağdığı zaman gökyüzünde bir gökkuşağı halkası belirmeyecektir. Yani gökkuşağı yağmurdan sonra oluşmaz. Gökkuşağının oluşabilmesi için güneşin ışıklarının, yağmur sularına temas etmesi gerekmektedir.

Taneciklere, güneş ışıkları değer ve tıpkı bir ayna gibi yağmur sularını kırar ve geri yansıtır. Bu durum gökkuşağının gökyüzünde belirmesine sebep olur.

Gökkuşağı Ne Zaman Çıkar?

Gökkuşağının oluşabilmesi için, ya güneşli bir havada yağmur yağmalı ya da güneşin doğduğu bir havada. Bunun dışında sadece yağmur yağmasıyla gökkuşağı oluşmayacaktır.

Öğle vaktini geçtikten sonra genellikle ikindi vakitlerinde, güneşin arkasında belirmektedir. Özellikle sağanak yağışlardan sonra ortaya çıkar. Gökkuşağının görülebilmesi için güneşe sırtımızın dönük olması gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir