Kaçak Akım Neden Tutmaz?

Kaçak Akım Neden Tutmaz?
24.12.2022 18:12
Kaçak akım, toprağa akan akım olarak bilinmektedir. Kaçak akım neden tutmaz ve nasıl ölçülür? Kaçak akım rölesi olmazsa ne olur, kaçak akım korumalı sigorta nedir, otomatik sigorta ve kaçak akım rölesi arasındaki fark nedir? Kaçak akım ölçümü nasıl yapılır, kaçak akım rölesi sigortadan önce mi bağlanır? Sorularını sizler için araştırıp bu yazımızda derledik.

Elektrik tesisatlarında koruyucu topraklama iletkeninden toprağa bir miktar akım akmaktadır. Buna genellikle kaçak akım denir. Kaçak akım en çok iletkenleri çevreleyen yalıtımda ve ev veya ofis çevresindeki elektronik ekipmanı koruyan filtrelerde akar. Kaçak akım, yüksek toprak hattı direncinden kaynaklanan bir sorundur. Ya da toprak hattına bağlı olan kablo başka bir hatta temas ederse akım elektrik tesisatından çıkarılamaz ve bunun sonucunda elektrik hattında kaçak oluşur.

Kaçak Akım Nasıl Ölçülür?

Kaçak akım ölçümü için topraklama iletkeninde bulunan akımındaki ampermetre ile ölçerek bulunabilir. Kaçak akım, sabit bir voltaj uygulanarak ve şönt boyunca kaçak akımın bir sonucu olan voltaj ölçülerek ölçülür. Referans tasarım, yalıtım direncini ölçmek için sırayla açılan farklı değiştirilebilir şönt dirençleri kullanır.

Kaçak akım, koruyucu topraklama iletkeninden toprağa akan akım olarak bilinmektedir. Topraklama bağlantısının yokluğunda, iletken bir yol varsa (insan vücudu gibi) herhangi bir iletken kısımdan veya iletken olmayan kısımların yüzeyinden toprağa akabilecek akımdır. Kaçak akım, koruyucu topraklama iletkeninden toprağa akan akım olduğunu bilmekteyiz. Topraklama bağlantısının yokluğunda, iletken bir yol varsa (insan vücudu gibi) herhangi bir iletken kısımdan veya iletken olmayan kısımların yüzeyinden toprağa akabilecek akımdır.

Kaçak Akım Rölesi Olmazsa Ne Olur?

Kaçak akım testi genellikle insanları şok riskinden korumak için kullanılan elektrik yalıtımının uygulamaya uygun olup olmadığını doğrulamaktır. Kaçak akım testi, ürünün kullanıcı tarafından temasa geçtiğinde aşırı akım kaçırmadığını doğrulamak için kullanılır. Kullanmakta olduğunuz ekipman doğru şekilde topraklanmazsa, akım diğer enerji verilen bileşenlerden veya iletkenlerden akacaktır. Elektrikli cihazlar söz konusu olduğunda, kaçak akım genellikle yalıtımdaki veya yarı iletkenler gibi parça yapımında kullanılan malzemelerin imalatındaki hataların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kaçak akım rölesi olası risklerden koruması nedeniyle sistemde bulundurulması gerekmektedir. Bulunmaması durumunda hayati riskler ortaya çıkabilir kaçak akımdan kaynaklanan elektrik çarpması olayları yaşanması mümkündür.

Kaçak akım rölesi, çıplak kablo gibi canlı bir şeye dokunduğunuzda sizi ölümcül bir elektrik çarpmasına karşı korumak için tasarlanmış hayat kurtarıcı bir cihazdır. Ayrıca elektrik yangınlarına karşı bir miktar koruma sağlayabilir.

Kaçak Akım Korumalı Otomatik Sigorta Nedir?

Kaçak akım korumalı sigortalar genellikle ani düşüş ya da yükselişlerde hattın zarar görmemesi adına otomatik olarak devreye giren sigorta sistemidir. Kaçak akım korumalı sigortanın devrede bulunması önem arz etmektedir.

Otomatik Sigorta Ve Kaçak Akım Rölesi Arasındaki Fark Nedir?

Sigorta, arızalı bir sistemden gücü kesmenin otomatik bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Kaçak akım rölesi ise bir arıza olması durumunda elektriği otomatik olarak kapatan hassas bir güvenlik cihazıdır. Kaçak akım rölesi, toprak arızalarından kaynaklanan elektrik çarpması ve yangın risklerine karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Sigorta ve kaçak akım rölesi arasındaki temel fark, kaçak akım rölesi insanları elektrik kazalarından korumasıdır. Sigortanın görevi ise işyerinizdeki ya da evinizdeki kabloları ve elektrik sistemlerini korumasıdır.             

Kaçak Akım Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kaçak akım ölçümü için topraklama iletkeninde bulunan akımındaki ampermetre ile ölçerek bulunabilir. Kaçak akım, sabit bir voltaj uygulanarak ve şönt boyunca kaçak akımın bir sonucu olan voltaj ölçülerek ölçüm yapılmaktadır. Referans tasarım, yalıtım direncini ölçmek için sırayla açılan farklı değiştirilebilir şönt dirençleri kullanılmaktadır.

Kaçak Akım Rölesi Sigortadan Önce Mi Bağlanır?

Kaçak akım rölesi sigortadan önce değil sonra bağlanmaktadır. Bunun sebebi olası bir yangının önlenmesidir. Bir artık akım cihazının bağlantısı nispeten basittir, ancak birkaç kurala uyulmalıdır. Bir RCD yani kaçak akım rölesi, güç kaynağı ile yük arasında tek bir eleman olarak kullanılmamalıdır. Kabloların kısa devreye veya aşırı ısınmasına karşı koruma sağlamaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir