Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor?

Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor?
12.11.2022 19:32
Akaryakıt konusu pek fazla insanın bilgi sahibi olduğu konulardan bir tanesi. Akaryakıt istasyonları ne kadar kazanıyor, nasıl açılır? Akaryakıt istasyonu açmak için gerekli belgeler nelerdir, akaryakıt istasyonları neden kapanır? Kimler akaryakıt istasyonu açabilir, akaryakıt istasyonu açma maliyeti nedir? Akaryakıta ve istasyonlarına dair bilinmeyip merak edilmekte olan tüm bu konuları sizler için araştırdık, bu haberimizde detaylı bir şekilde sizlere sunduk.

Akaryakıt istasyonlarının ne kadar kazanmakta oldukları merak konularından bir tanesidir. Akaryakıt istasyonları senelerdir sahiplerine büyük denilebilecek paralar kazandırmaktadır. Akaryakıt istasyonlarında çiftçiden taksiciye dolmuş sürücülerinden otobüs şoförlerine kadar gün içinde çok fazla sayışa araç ulaşmaktadır. İstasyonlar tabii ki yoğunluk oranı ile doğru orantılı olan bir şekilde para kazanmaktadırlar. Türkiye’de çok fazla sayıda akaryakıt istasyonu bulunmaktadır.

Bu akaryakıt istasyonları gün içinde binlerce lira değerinde para kazanmaktadır. Tabii, bu paranın bir kısmı da masraflar için ayrılmış bir haldedir. Kar yapı yaklaşık olarak yüzde 8 ve 10 arasındadır. Yani bir istasyon günde 100 bin TL kazanıyor ise asıl kazancı 10 bin TL’dir. Bunun yanı sıra, benzin istasyonlarında bulunmakta olan araç tamiri, market, yıkama gibi hizmetler de şirketlerin büyük gelir kapıları arasındadır.                                                                   

Akaryakıt İstasyonları Nasıl Açılır?

Akaryakıt istasyonu açmak için gerekli pek çok şey bulunmaktadır. Konum ve araç getirisi oldukça önemli etkenlerdir diyebiliriz. Bunun yanı sıra kişilerin sermayesinin bulunması gerekmektedir. Bu sermaye yaklaşık olarak 750 bin TL civarındadır. Ortalama olarak gerekli para 4.500.000 TL civarındadır. Konum, marka, teminat bedeli ve arazi fiyatı hakkında da yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Bunlara uygun olan herkes akaryakıt istasyonu açabilmektedir.

Akaryakıt İstasyonu Açmak İçin Gerekli Belgeler nelerdir?

Akaryakıt istasyonu kurmak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şunlardır;

·        TSE yeterlilik belgesi

·        İmza sirküsü

·        Sorumluluk sigorta poliçesi

·        Sorumlu müdür beyannamesi

·        Adresin krokisi

·        İş yeri açabilmek için dilekçe

·        İmar durumu

·        Müessese açma ruhsatı

·        Yapıyı kullanabilmek için izin belgesi

·        İş sağlığı belgesi

Akaryakıt İstasyonları Neden Kapanır?

Akaryakıt istasyonlarında kar oranı yüzde 8 ile 10 arasındadır. Karın oluşturulamadığı durumlarda istasyon gereklilikleri sağlama konusunda güçlük çeker. İzin sürelerinin yenilenememiş olması ile de birlikte istasyon kapanabilmektedir.

Kimler Akaryakıt İstasyonu Açabilir?

Akaryakıt istasyonu açabilmek için gerekli para 4.500.000 TL civarındadır. Konum, marka, teminat bedeli ve arazi fiyatı hakkında da yeterli bilgiye sahip olunmalıdır. Bunlara uygun olan herkes akaryakıt istasyonu açabilmektedir.

Akaryakıt İstasyonu Açma Maliyeti Nedir?

Türkiye’de çok fazla sayıda akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Bu akaryakıt istasyonları gün içinde binlerce lira değerinde para kazanmaktadır. Tabii, bu paranın bir kısmı da masraflar için ayrılmış bir haldedir. Bunun yanı sıra, her ne kadar iyi para getirisi olsa da akaryakıt istasyonun kurulum maliyeti bulunmaktadır. Bu maliyet yaklaşık olarak 500 ile 600 bin TL civarında değişmektedir. Akaryakıt istasyonunun kurulabilmesi için bazı şeylere ihtiyaç vardır. Bunlardan bazıları pompa, kompresör, otomasyon sistemleri, jeneratör, tank, idari bina, market, tonoz, aydınlatmadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir