Vefat Eden Kişinin Faturalı Hattı Nasıl Kapanır?

Vefat Eden Kişinin Faturalı Hattı Nasıl Kapanır?
26.11.2022 22:20
Vefat eden kişinin ölümünden sonra yapılması gereken işlemler için bilgilerine ulaşabilmek yakınları için önemli bir konudur. Vefat eden kişinin faturalı hattı, Facebook hesabı nasıl kapatılır, fatura kesilir mi? Vefat eden kişinin gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir, ne zaman verilir, e devletine girilir mi? İşte merak ettikleriniz.

Vefat eden kişilerin, hayattayken kullanmış oldukları kredi kartları, banka kartları ve SIM kartları kapanırken geçmiş yıllarda çok fazla bürokratik işlem yapılmaktadır. Ancak son yıllarda BTK, vefat eden kişilerin hatlarının kapatılması için birtakım iyileştirmeler gerçekleştirdi. Artık ölen bir kişinin faturalı hattının kapatılması için ölüm belgesi yeterlidir. Ölüm belgesi ile sağlayıcı operatör mağazalarına gidebilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Facebook Hesabını Kapatma Nasıl Yapılır?

Ölen birinin Facebook hesabının kapatılması için öncelikle ya vasisi ya da birinci dereceden akrabası olmanız gerekmektedir. Facebook’a hesap kapatma talebini “yardım merkezi“ başlığının altındaki “ilkeler ve şikayetler“ sonrasında “Vefat eden bir kişinin hesabını yönetme“ kısmından bildirmeniz gerekmektedir.

Vefat eden kişinin ölüm belgesinin fotoğrafını çekerek ya da taratarak, Facebook’a gönderebilirsiniz. Ölüm belgesine ulaşılamadığı taktirde vekaletname, vasiyetname ya da miras belgesini de kabul etmektedirler.

Gerekli belgeleri eksiksiz ve istenilen şekilde gönderdiğiniz taktirde hesap kısa bir süre sonra Facebook tarafından kapatılacaktır.

Vefat Eden Kişiye Fatura Kesilir Mi?

Kişinin ölümü halinde ticari faaliyetleri duracağı için kendisi adına herhangi bir fatura düzenlemesi yapılmaz. Yani vefat eden kişiye fatura kesilemez. Vergi usul kanununa göre ölüm hadisesi işi bırakma hükmüne geçer.  Ancak kişinin ölümünden sonra varsa ticarethanesini mirasçıları işletecekse, fatura kesilmeye devam eder.

Vefat Eden Kişinin Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir?

Gelir vergisi beyannamesi, kişinin o yıl içerisinde kazanmış olduğu tüm gelirleri ispat eden ve ortaya koyan ve vergi borçlarının ödeneği için gerekli olan bir tür yasal belgedir.  Yıllık gelir beyanına tabi olan bir kimsenin vefatı durumunda, bu sorumluluk mirasçısına geçer. Bu kanun Gelir Vergisi Kanunu’na göre bu şekilde belirlenmiştir.

Vefat Eden Kişinin Gelir Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Gelir Vergisi Kanunu’nda, vefat eden kişinin vergi beyanı için özel bir maddeye yer verilmiştir. Maddeye göre, vefat durumunda, ölüm tarihinden itibaren olacak şekilde 4 ay içerisinde verilecektir.

Ölümün meydana geldiği yılın başından, ölüm tarihine kadar olan dönem (kıst),beyannamenin verilmesinde 4 aylık beyan etme süresine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vefat Eden Kişinin E Devletine Girilir Mi?

Yakınları vefat eden kişiler e devleti üzerinden şifre oluşturmak isteyerek işlemlerin daha kısa sürede halledilebileceğini düşünebilir. Ancak şunu hatırlatalım ki vefat eden bir kişi için e devlet şifre tanımlaması yapmak olasılık dışıdır. PTT’den şifre almak gibi bir işlem de mümkün olmayacaktır. Çünkü ölüm halinde kişilerin e devlet sayfaları otomatik olarak kapatılır. Yani eğer ölen kişinin şifresini biliyor dahi olsanız girebileceğiniz aktif bir hesap ya da sayfaya erişim sağlayamazsınız. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir