Çifte Vatandaş Devlet Memuru Olabilir Mi?

Çifte Vatandaş Devlet Memuru Olabilir Mi?
16.12.2022 23:16
Devlet memuru olmak için birçok koşulu yerine getirmeniz gerekmektedir. Çifte vatandaş, askerlik yapmayan, asker kaçağı devlet memuru olabilir mi? Devlet memuru aza, akademisyen, apartman yöneticisi, afad gönüllüsü olabilir mi? Devlet memuru olabilmek için gereken koşulları sizler için derleyip cevap verdik.

Devlet memuru olabilmek, özellikle yaşlı kesim tarafından bir nimet olarak görülmektedir. Devlet memuru olabilmek için birçok kriteri karşılamanız gerekmektedir. Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesine göre çifte vatandaş olan Türk vatandaşlarının memur olmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Devlet Memuru Aza Olabilir Mi?

Devlet memuru olan kişilerin, birçok başka iş ile uğraşması yasaktır. Devlet memuru olmak için birçok şeyle uğraşırken devlet memur olduktan sonra da hayatınıza bazı kısıtlamalar gelecektir. Şehir ve Kasabalardaki Mahalle Muhtar ve İhtiyar Kurulları Tüzüğü’ne göre kurullarda yer alacak kişilerin taşıması ya da taşımaması gereken özellikler belirlenmiştir.

Bu tüzükte yer alan Madde 11’de milletvekillerinin, İl Umumi Meclisi üyelerinin, subayların, Eratların, askeri memurların, özel ve katma bütçelerle idare edilen daire ve kurumlardan aylık alan memurların, mahalle muhtar ve ihtiyar kuruluna üye seçilmelerinin yasak olduğu söylenmiştir. Yani kısaca devlet memurları aza olamamaktadır.

Devlet Memuru Akademisyen Olabilir Mi?

Devlet memuru olduktan sonra yapacağınız işlere ve işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir. 657 sayılı Kanun’da bir memurun üniversiteye öğretim elemanı olarak geçmesinin muvafakat ya da istifa edip geçmesi ile mümkün olduğunu belirtmektedir.

Memur istifa edip öğretim elemanı kadrosuna geçiş yapabilirse herhangi bir bekleme süresi söz konusu olmaz. Çekilme hakkı, memurlara tanınan bir haktır ve memurluktan çekilen vatandaşların belirli şartları yerine getirerek tekrar memuriyete atanma hakları bulunmaktadır.

Devlet Memuru Apartman Yöneticisi Olabilir Mi?

Devlet memurlarının, Kanunlar kapsamında ticaret ve başka kazanç getiren faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır. Ancak apartman yöneticiliğinden bir para kazancı söz konusu olmadığından dolayı bu kanunun kapsam alanı dışındadır. Yani bir devlet memurunun apartman yöneticisi olmasında herhangi bir sakıncalı durum bulunmamaktadır.

Askerlik Yapmayan Devlet Memuru Olabilir Mi?

Devlet memuru olabilmek için taşınması gereken özellikler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirlenmiştir. Bu kanunun 48. Maddesine belirtilen şartlarda askerlik durumu için şu bilgiler yer almaktadır;

Askerlikle ilgisi bulunmamak,

Askerlik çağına gelmemiş bulunmak

Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş ımak.

Devlet Memuru Afad Gönüllüsü Olabilir Mi?

Devlet memurları için birçok kanun ve yasa bulunmaktadır. Ancak toplumda da bilinen ve en çok takip edilen kanun, devlet memurunun ticaret ya da herhangi kazanç getirecek başka bir iş yapamamasıdır. Bu durum kanunlarca kesinlikle yasaklanmıştır. Ancak Afad gönüllülük bir gerektiren bir kuruluştur ve Afad gönülleri herhangi bir para kazanmamaktadır. Afad’ın resmi olarak kendi açıkladığı kurallarda Afad gönüllüsü olmak için gerekçeler 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu durumdan ötürü devlet memurlarının Afad gönüllüsü olmasında herhangi bir problem olacağı düşünülmemektedir.

Asker Kaçağı Devlet Memuru Olabilir Mi?

Devlet memuru olmak için birçok gerekli koşullar ve şartlar bulunmaktadır. Memur olabilmek için askerliğini, askerlik çağına gelmemiş, tecilli durumda olan, muaf ve yapmış olmak memurluğa atanmaya bir engel teşkil etmemektedir. Eğer asker kaçağıysanız, askerlik durum belgesi almanız mümkün değildir. Bu durumdan dolayı atanmalarının yapılmayacağı değerlendirilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir