YÖKDİL 2022 Başvuru Ücreti Ne Kadar?

YÖKDİL 2022 Başvuru Ücreti Ne Kadar?
09.02.2022 13:29
Yabancı Dil Sınavı olarak bildiğimiz YÖKDİL, her yıl binlerce adayı bünyesinde sınava alıyor. ÖSYM tarafından düzenlenen YÖKDİL, akademik anlamda adayların alması gereken bir belge niteliği taşıyor. Bu nedenle 2022 YÖKDİL başvuru ücretleri ile birlikte geç başvuru tarihleri öğrenciler tarafından araştırma konusu oldu.

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı olarak tanımlanan bilinen adı ile YÖKDİL; Yükseköğretim Kurulu’nun ÖSYM ile ortak olarak düzenlediği yabancı dil seviye belirleme sınavıdır. YDS sınavı ile benzerlikleri olan YÖKDİL, bu sınava alternatif olarak hayata geçirilmiş olsa da aralarında farklılıklar da bulunmaktadır. YÖKDİL 180 dakika sürmekte ve adaylar 80 sorudan sorumlu bulunmaktadır. YDS ile benzerlikler gösteren YÖKDİL, ilk olarak 5 Mart 2017 tarihinde düzenlenmiştir.

YÖKDİL sınavında İngilizce alanında YDS sınavından farklı olarak sağlık, fen ve sosyal olmak üzere üç farklı seçmeli branşa ait sorular bulunmaktadır. Adaylar Cloze Test, Cümle Tamamlama, Çeviri, Paragraf Tamamlama, Anlamı Bozan Cümle ve Paragraf soru türlerinden sorumlu tutulmaktadırlar. YÖKDİL, bir seviye tespit sınavı olduğu için özellikle akademik başarı için dil anlamında edinilmesi gereken ilk tespit belgelerinden biridir. Bu açıdan YÖKDİL her sene olduğu gibi 2022 senesi içinde öğrenciler tarafından merak konusu oldu. YÖKDİL 2022 başvuru ücretleri öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. YÖKDİL 2022 başvuru ücretinin 185 TL olarak belirlendiği söyleniyor.

YÖKDİL 2022 Geç Başvuru Tarihi Nedir?

ÖSYM sınav başvuruları sisteminde adaylar çeşitli sebeplere bağlı olarak, başvuru tarihleri içerisinde sınav başvurusunu kaçırabiliyorlar. Bu gibi durumlarda sınavlara girmek isteyen adayların mağdur olmamaları açısından geç başvuru tarihleri düzenleniyor. YÖKDİL 2022 geç başvuru tarihleri de, normal zamanlı başvuru tarihlerini kaçıran adaylar tarafından sorgulanıyor. YÖKDİL 2022 geç başvuru tarihi 8 Şubat 2022 tarihi itibari ile başladı. Gece 12’ye kadar sürecek YÖKDİL 2022 geç başvuru tarihi 9 Şubat ile son bulacak. Normalde 185 TL olarak belirlenen sınav ücretinin ise geç başvuru vesilesi ile 277,5 TL olacağı açıklandı.

YÖKDİL 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

YÖKDİL 2022 başvuru ÖSYM aday işlemleri sisteminden yapılır. Aday işlemleri sisteminden, kişisel bilgileri veya E-Devlet bilgileri ile giriş yapan adaylar sistem üzerinden başvurular sekmesine geçiş yaparlar. Başvurular sekmesi üzerinde aktif başvurular kısmında YÖKDİL’i seçerek, istenen bilgiler doğrultusunda başvurularını onaylarlar. Başvurunun tamamen onaylanması için, başvuru tarihleri süresince belirtilen sınav ücretini yatırmanız gerektiğini unutmamanızda fayda var. Ücreti yatırmanız dâhilinde başvurunuz onaylanacaktır.

YÖKDİL 2022 Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

Sınav ücretleri yatırılmadan öğrencilerin, sınav başvuruları onaylanmaz. Bu açıdan başvuru tarihleri süresi içerisinde önceden belirtilen ücretin, bankaya yatırılması gerekir. Bankaya yatırılan sınav ücreti sonrası alınan makbuz ile birlikte sınav başvurusu onaylanır. YÖKDİL 2022 ücreti; Akbank, Ziraat Bank, Albaraka, Finansbank, Kuveyt Türk, Halkbank, ING Bank, Vakıf Katılım ve İş Bankası aracılığı ile yatırılır.

YÖKDİL 2022 Ne Zaman Yapılacak?

YÖKDİL 2022 için geri sayım başladı. Adaylar heyecanla YÖKDİL’i beklerken, sınav için verdikleri emeklerin karşılığını alacakları günü bekliyorlar. YÖKDİL 2022’nin ne zaman yapılacağı adaylar tarafından internet aracılığı ile sorgulanmaya başlandı. YÖKDİL 2022; 1’in 13 Mart 2022 tarihinde, YÖKDİL 2’nin 28 Ağustos 2022 tarihinde, e-YÖKDİL’in ise 14 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirileceği duyuruldu.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir