Yield Farming Nedir?

Yield Farming Nedir?
15.07.2022 19:33
Yield farming, kripto para birimi sahiplerinin varlıklarını kilitlemelerine izin veren ve karşılığında onlara ödüller sağlayan bir işlemdir.

Yield farming, süreçte ödüller sağlayarak fonları kilitlemenize olanak tanır. Sabit veya değişken faiz elde etmek için DeFi protokolleri aracılığıyla kripto para ödünç vermeyi içerir. Ödüller, geleneksel yatırımlardan çok daha büyük olabilir, ancak daha yüksek ödüller, özellikle böylesine değişken bir piyasada daha yüksek riskler getirir.

Yield Farming Nedir?

Getiri çiftçiliği, varlıkların veya "likiditenin" başkaları tarafından kullanılabilmesi için kripto para varlıklarını DeFi protokollerine ödünç verme sürecidir. Dijital varlıkları ödünç verme karşılığında, kullanıcılar daha fazla kripto para birimi jetonu ile ödüllendirilir. Kripto para yatırımcılarının, aksi halde boşta kalacak olan dijital varlıklardan pasif gelir elde etmelerinin bir yoludur. Süreç, belirli bir süre boyunca kripto para birimi varlıklarını yatırmayı ve kilitlemeyi içerdiğinden, stake etmeye benzer. Bununla birlikte, stake etme, bir blok zinciri veya protokolü güçlendirmek için kripto para birimi belirteçlerini kullanırken, verim çiftçiliği, diğer yatırımcılar veya tüccarlar için likidite olarak kripto para birimlerini kullanır.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield farming, merkezi olmayan borsaları veya borç verme platformlarını güçlendirmek için kullanılan otomatik piyasa yapıcıların ve likidite havuzlarının uygulanmasıyla mümkün olur. Likidite sağlayıcıları, atıl kripto para varlıklarından faiz kazanmak isteyenler, fonlarını bir likidite havuzuna yatırabilirler. Likidite havuzları, diğer kullanıcıların borsalar veya krediler için kullanabileceği bir kripto para "potu" olarak düşünülebilir. Kripto para potunu kullanmak için kullanıcının bir ücret ödemesi gerekir. Bu ücretler daha sonra likidite havuzundaki paylarına bağlı olarak likidite sağlayıcılarına orantılı olarak dağıtılır. Ödüller genellikle kripto para birimi belirteçleri şeklindedir. Otomatik piyasa yapıcılar, likidite havuzlarında tutulan mevcut likiditeye dayalı olarak bir platformda döviz fiyatlarını ve faiz oranlarını hesaplayan algoritmalardır. Yield farming, likidite sağlayıcılarının, verimdeki bu dinamik değişikliklerden yararlanmak için likiditeyi yüksek getirili havuzlar arasında hareket ettirdiği süreci ifade eder. Optimum getiriyi elde etmek, aynı platformda farklı bir likidite havuzuna geçmeyi veya platformları tamamen değiştirmeyi içerebilir.

Yield Farming Stratejileri

Yield farming, kripto para varlıklarını tek bir platforma ödünç veren bir likidite sağlayıcısı ile basit olabilir. Öte yandan, yatırımcılar getirileri artırmak için karmaşık stratejiler kullanabilirler. Bu, en iyi faiz oranlarını yakalamak için kripto para varlıklarını likidite havuzları arasında hareket ettirmeyi içerir. Verimli çiftçilik fırsatları sunan çeşitli platformlar sayesinde, çiftlik elde etmenin "en iyi yolu" yoktur. Risk yönetimi, yüksek getirili getirilerin aksine her zaman odak noktası olmalıdır. Bir kullanıcının protokolü anlaması ve fonlarının kontrolünü baştan sona elinde tutması gerekir. Artan popülerlik sayesinde, artık birçok pasif yatırımcı için çekici olabilecek, verim çiftçiliğini otomatikleştiren platformlar var. Verim çiftçiliği, alana ilk girenler için zaman alıcı ve kafa karıştırıcı olabilir, bu nedenle otomatik seçenekler iyi bir çözümdür.

 

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir