Yer Fıstığı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Yer Fıstığı Bebeklere Ne Zaman Verilir?
18.08.2022 15:52
Yer fıstığı besin değeri oldukça yüksek olan sağlıklı atıştırmalıklara arasında yerini alır. Bu yazımızda başta yer fıstığının bebeklere ne zaman verilmesi gerektiği olmak üzere, yer fıstığının glüten içerip içermediği, nasıl kavrulduğu, zayıflatıp zayıflatmadığı ve zararlarının neler olduğu hakkında merak edilen soruları sizler için bir araya getirdik.

Yer fıstığının bebeklere ne zaman verileceği özellikle bebek sahipleri tarafından sık sık sorulur. Yer fıstığı gibi kuruyemişlerin bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimalleri yüksektir. Bu sebepten ötürü, bebeklere kuruyemiş verilmesinin 12 ile 36 ay arasında başlanılması tavsiye edilmektedir. Fakat eğer ki bebeğin anne ya da babasında özellikle yer fıstığı gibi kuruyemişlere karşı alerjik bir hastalık varsa yer fıstığı tüketimine biraz daha geç başlanılması daha faydalı olabilir.

Yer Fıstığı Glüten İçerir Mi?

Yer fıstığının glüten içerip içermediği diyet yapan kesim tarafından merak edildiği gibi, yapmayan kesim tarafından da merak edilir. Yer fıstığı da dâhil olmak üzere tüm işlenmemiş kabuklu kuru yemiş türleri, ay çekirdeği, kabak çekirdeği ve badem gibi, paketlenmiş ve işlenmiş olan, tuzlanan kuru yemişler glüten içermektedir.

Yer Fıstığı Nasıl Kavrulur?

Yer fıstığını kavurmak için öncelikle, bir fırın önceden 177 º C’ye kadar ısıtılır. Ardından kabuklu mu yoksa kabuksuz fıstık mı istenildiğine karar verilmesi gerekmektedir. Karar verildikten sonra yer fıstığı fırın tepsisine veya çerez kâğıdına yayılır çünkü kavrulmuş fıstıkların hepsinin kızarmasını sağlamak için tek bir tabakada düz durması gerekir. Yaydıktan sonra fıstıklar fırında pişirilir. Kabuksuz yer fıstığı 15-20 dakika, kabuklu fıstık 20-25 dakika pişirildikten sonra fırından çıkarılır. Ardından soğuması beklenilir ve baharatı eklenerek yemeye hazır hale getirilir.

Yer Fıstığı Zayıflatır Mı?

Yer fıstığı doğru miktarda tüketildiğinde kilo vermeyi kolaylaştıran bir besindir. Yani aşırıya kaçılmadığı takdirde yer fıstığı yemek zayıflatabilmektedir.

Yer Fıstığı Zararlıları Nelerdir?

Yer fıstığı her ne kadar sağlıklı ve besin değeri yüksek bir kuruyemiş olsa da, aşırı tüketilmesi durumunda meydana gelen zararları mevcuttur. Öncelikle yer fıstığının aşırı tüketimi istenmeyen kilo alımına neden olabilir çünkü yer fıstığı zengin bir yağ kaynağıdır. Ayrıca yer fıstığı, vücuttaki mineral emilimini engelleyebilir, zamanla mineral eksikliklerine, bağırsak yolunda tahrişe ve alerjilere katkıda bulunabilir, çok fazla sodyum, su ve sıvıları kan dolaşımınıza çekerek yüksek tansiyona neden olabilir. B durum da dolayısıyla kan basıncının yükselmesine sebep olur. Yer fıstığının aynı zamanda, yüksek miktarda omega-6 içerdiği ancak omega-3 içermediği göz önüne alınırsa, fazla miktarda yer fıstığı yemek omega-3 ila 6 oranlarınızı omega-6'ya göre ağırlaştırabilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir