Ekmek Ayvası Nasıl Anlaşılır?

Ekmek Ayvası Nasıl Anlaşılır?
21.09.2022 14:57
Lezzeti ile parmak ısırtan, iriliği ile göz dolduran ekmek ayvasını daha denemediniz mi? Ekmek ayvasını nasıl anlarız? Nerelerde yetişir, özellikleri nelerdir, neden ekmek ayvası deriz, ne zaman toplanır, faydaları nelerdir ve reçeli yapılır mı? Anne usulü reçel tarifiyle birlikte sizler için hazırladık...

En çok sevilen ve lezzeti herkes tarafından beğenilen ayva olan ekmek ayvası ısırıldığında mayhoş bir tat veren, gevrek iştah açıcı sulu bir meyvedir. Ekmek ayvası daha çok sofralarda ve sanayi tipi kullanım için tercih edilen ayva türüdür.  İri olmasıyla diğer ayvalar arasından fark edilir ve diğerlerinden ayrılır.

Ekmek Ayvası Faydaları Nelerdir?

·        Birçok farklı şekilde kullanımıyla yararlı bir meyve olan ekmek ayvası vücudumuzu virüslere ve bakterilere karşı korur.

·        Saçlarımızın güçlü olmasını ve kolay uzamasını sağlar.

·        İçerisindeki vitaminler sayesinde antioksidan etkisine sahiptir ve kanser, kalp damar hastalıkları, bağırsak hastalıkları, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

·        Aynı zamanda cildimizi güzelleştirirken kilo vermeye de yardımcı olur. Etkileri saymakla bitmeyen bir meyvedir.

Ekmek Ayvasından Reçel Olur Mu?

Ayvalar arasında en çok beğenilen tatlılığa sahip olan ekmek ayvası aynı zamanda reçel yapımında da en çok tercih edilen ayva türüdür. Hafif mayhoş tadıyla ve parlak sarı rengi ile kahvaltı masalarında reçel olarak renk katan ekmek ayvasını denemediyseniz hemen tatmalısınız.

Ekmek Ayvası Nerede Yetişir?

Ülkemizin çok sevilen meyveleri arasında yer alan ekmek ayvası, meyve yetiştirme haritasına bakıldığında en çok Sakarya ili Geyve ilçesinde çok yoğun bir şekilde yetişmektedir. Bunun devamında ise Bilecik ve Denizli illerimiz gelmektedir. Bu illerdeki üretim ile birlikte ülkenin bütün ekmek ayvası ithalat ve ihracatı karşılanmaktadır. 

Ekmek Ayvası Özellikleri Nelerdir?

Ayva çeşitleri arasında en çok aranan ve sevilen çeşit olan ekmek ayvasını diğer ayvalarla karıştırmayınız. Ekmek ayvası; iri, gösterişli, karın kısmı daha geniş, sapı kısa, kabuğu kalın, gevrek ve mayhoş tatlı bir tadı olan ayva çeşididir. Ağaç dallarında bolca meyvesi olan ekmek ayvası sofralarınıza ve tatlılarınıza çok yakışacaktır.

Neden Ekmek Ayvası Denir?

Ekmek ayvası günlük hayatta ve sosyal medyada da sıklıkla ismini duyduğumuz bir meyvedir. Halk dilinde de aynı adı taşıyan ekmek ayvası TDK sözlüğünde de; gevrek, sulu, iri meyve anlamını taşımaktadır. Adı da tadı da aynı lezzeti gibi eşsizdir.

Ekmek Ayvası Ne Zaman Toplanır?

Ekmek ayvası çok iri ve oldukça sulu bir meyve olup ağacının bir dalında onlarca bulunmaktadır. Ayva olgunlaştığında lekelenir ve daldan düşmeye başlar. Olgunluğunu koklayarak anlayabilirsiniz. Ekmek ayvası meyvesinin hasadı eylül sonu, ekim başı itibari ile yapılmaktadır. Sonbahar meyvesi olarak da bilinmektedir.

Ekmek Ayvası Reçeli Nasıl Yapılır?

·        Ekmek ayvası reçel yapımı için uygun bir ayva türüdür. İşte anne usulü reçel tarifimiz:

·        3,5 kilo olan ayvalarımızı çekirdeklerden ayırıp küp şeklinde doğruyoruz.

·        3 su bardağı su ile kısık ateşte haşlamaya başlıyoruz.

·        Sonra 18 su bardağı şekerimizi yavaş yavaş ilave ediyoruz.

·        Sürekli karıştırmaya devam ediyoruz. Kıvamı koyulaşmaya başladığında 1 limondan sıktığımız limon suyunu ilave ederek altını kapatıyoruz.

·        Saklama işlemi için sıcakken kavanoza koyup ters çeviriyoruz. Afiyet olsun.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir