Yamaç Paraşütü Hakkında Merak Edilenler

Yamaç Paraşütü Hakkında Merak Edilenler
01.08.2022 14:48
yamaç paraşütü tehlikeleri, yamaç paraşütü için sağlık raporu, yamaç paraşütü pilotu ne kadar kazanır? Yamaç paraşütü eğitimi ne kadar sürer?

Yamaç paraşütü hakkında merak edilenler, detaylı şekilde araştırma yaptık. Yamaç paraşütünün adrenalin arayan insanların en düşük risklerle yaptığını belirtmek isteriz. Yani eğer adrenalinin içine girmek isteyen kişiler varsa, ilk yamaç paraşütü ile başlamak gerekir. Risk oranı düşüktür. Yani düşme riski ve güvenli olmasından dolayı çoğu kişinin yaptığı bir spor dalı olarak bilinir. Özellikle rüzgârın bol olduğu ve ters yönlü rüzgârların olduğu bölgelerde çok fazla aktif olan bir spor dalıdır.

Yamaç Paraşütü Tehlikeleri

Yamaç paraşütü tehlikesi az olan bir spor dalıdır. Özellikle güvenli olmasının bir nedeni de herhangi bir sıkıntı olması dâhilinde yavaş iniş tekniklerinin olması neticesinde tehlike oranı azalır. Tatil bölgelerinde belirli aralıklarla turistlerin de ilgisini çektiği spor dalından biridir. Eğer yamaç paraşütü eğitimi almak isterseniz sizleri hemen hemen her bölgede bu eğitimi verecek hocalar vardır. Yamaç paraşütünün en çok tehlikesi olduğu an ise rüzgârın yok olması. Eğer rüzgâr olmazsa, paraşütün düşme tehlikesi yüksektir. Bunu da hemen paraşüt ile güvenli hale getirip iniş yapmaları gerekir. Bazı olumsuz hava durumlarında yani aniden çıkan rüzgâr neticesinde paraşütün de dengesinin olmaması ani kazalara yol açar.

Yamaç Paraşütü İçin Sağlık Raporu

Yamaç paraşütü için bazı kronik hastalıkların rapor alması ve binmemesi için müdahale edilir. Örneğin epilepsi, kalbi olanlar ya da tansiyon hastaları gibi her an olumsuz bir durumla karşı karşıya gelebilecek hastalıklar sahip olanların sağlık raporu alması gerekir. Bu rapor eşliğinde paraşüte binmenize izin verilir. Fazla adrenalin olduğu için insan vücudundaki hormonlar da devreye girer. Vücut daha çok korku ve heyecan duygusu salgılamaktadır. Bu esnada organların hızlı şekilde çalışması bazı kötü durumların meydana gelmesini neden olur. Bu sebepten ötürü kronik hastalıkları olanlara bu raporun verilmemesi gerekir. Bu şekilde sağlık raporu eşliğinde düzenlenmesi insanların da sağlık açısından korunması sağlanır.

Yamaç Paraşütü Pilotu Ne Kadar Kazanır?

Yamaç paraşütü pilotunun seviyesine göre fiyatları değişir. İlk başlayan pilotların maaşı 7 bin ve en yüksek maaş ise 9 bin olarak bilinir. Bu şartlar neticesinde bir ücret alınır. Yapılan işlem kolay olmadığı gibi eğitimi de sabır ve inanç istemektedir. Sabrın yanında cesaret de gerekir. Çünkü bazı olumsuz anlarda rüzgârın tersine paraşütü çevirmek zor bir durumdur. Bu durumdan ötürü sağlıklı şekilde kontrol sağlamak pilotların en zor görevleri arasında gelir.

Yamaç Paraşütü Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Yamaç paraşütü eğitimi okullarında bu spor dalının eğitimi verilir. Yaklaşık 2 hafta bir süreçle eğitimler verilir. Bazı okullarda daha fazla sürebilir. Okuldan okula değişebilen bir eğitim süreci verilir. Ama genelde bir ayı geçmeyecek eğitimlerle yamaç paraşütü pilotu olabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SPOR Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir