Yabancı Dil Öğrenmeye Başlamak İsteyenler için Uygulama Önerisi! uTalk’u Duydunuz mu?

Yabancı Dil Öğrenmeye Başlamak İsteyenler için Uygulama Önerisi! uTalk’u Duydunuz mu?
04.06.2024 23:08
Yabancı dil nasıl öğrenilir? uTalk nedir? uTalk uygulaması ile ilgili tüm merak edilenler...

Yabancı dil öğrenmek neden önemli? 

 Bir lisan bir insandır cümlesini duymuşsunuzdur. Başta kulağa iddialı bile gelse gerçekten de yeni bir lisan yeni bir kültür, donanım hatta yeni bir iş imkanı anlamına bile gelebilir. Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte yabancı dil öğrenimine başlamak giderek çok daha kolay ve zahmetsiz hale geliyor. Günümüzde yabancı dil öğrenmek için birçok websitesi, çeviri platformu, yabancı içerik, online kurs ve uygulama bulunuyor. Fakat bir arkadaşınıza oldukça fayda sağlayan bir metot veya dil öğrenme uygulaması, sizde aynı ölçüde etkili olmayabilir. Herkesin zevki ve dil öğrenme amacı farklılık gösterebileceği için bu dil öğrenme platformlarını kendiniz araştırmalı, incelemeli ve kıyaslayarak kendinize en uygun olanı zaman içerisinde bulmalısınız. 

 Bir dil öğrenme uygulaması arayışı içerisindeyseniz okumaya devam edin. Bugün ise size başlangıç seviyesi dil öğrenimi için eğlenceli ve pratik bir uygulamadan bahsedeceğiz.

uTalk dil öğrenme uygulamasını duydunuz mu? 

 Kullanıcılarına 150’den fazla dil seçeneği sunan uTalk uygulaması yeni bir dil öğrenmeye sıfırdan başlayanlar veya kelime bilgilerini geliştirmek isteyenler için harika. uTalk uygulaması kullanıcılarına Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Makedonca gibi birçok popüler dili sunduğu gibi aynı zamanda Volofça, Sanskritçe, Hawaii dili, Antik Yunanca, Hausa gibi azınlık ve tehlikede olan dilleri de barındırarak tüm dünya dillerini korumaya katkıda bulunmayı ve yabancı dil öğrenmedeki ilk adımı herkese erişebilir kılmayı amaçlıyor. Aynı zamanda uygulama İngiliz İngilizcesi, Amerikan İngilizcesi, Fas Arapçası, Kurmanci Kürtçesi, İsviçre Almancası gibi dilin çeşitli opsiyonlara da içerisinde yer veriyor. 

Dolayısıyla daha önce hiç duymadığınız veya başka bir platformda bulamadığınız ve öğrenmek istediğiniz bir dili bu uygulamada bulmanız oldukça muhtemel. Üstelik uygulamada yer alan tüm dilleri Türkçe veya birçok dilden öğrenebilirsiniz. 

Yeni bir dil nasıl öğrenilir? Kolay dil öğrenme metodu! 

 Anadilinizi nasıl öğrendiğinizi hatırlıyor musunuz? 

 Yapılan araştırmalar en etkin dil öğreniminin 0-5 yaş arasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bunun en büyük ve en önemli sebebini ise 0-5 yaş arasında dilbilgisi öğreniminin henüz devrede olmaması. Bu süreç boyunca çocuk sürekli olarak çevreden kelime ve cümleler duyar ve sesleri taklit etmeye başlayarak bir süre sonra o dilde konuşmaya başlar. 

 uTalk'un dil öğretme metodu da buna dayanmaktadır. uTalk’un temel amacı dilbilgisini aradan çıkararak farklı öğrenme stillerini içeren beş oyunuyla kişinin aynı çocukken ana dilin öğrenilmesi gibi kişilerin başlangıç seviye dil öğrenimini gerçekleştirmektir. uTalk ile basit kelime ve cümleleri öğrendikten sonra o dilde uzmanlaşmak isterseniz yine aynı çocuklukta olduğu gibi o dile sürekli olarak maruz kalacağınız bir bölgede bulunmanız en etkili yöntem olacaktır. 

Yabancı Dilde Kelime Öğrenme ve Ezberleme Yöntemi

 Belki de yabancı bir dil öğrenmedeki en büyük problem yeni kelimeler öğrenmek ve bunları ezberlemektir. Kelime ezberlemek için yine uTalk uygulamasını faydalı bulacağınızı düşünüyoruz. Alfabe’den Aylar’a, Restoran'dan Edatlara 60’tan fazla konu bulunan uygulamada her bir başlığın altında öğrenebileceğiniz yaklaşık 20 pratik cümle veya kelime yer almaktadır ve tüm oyunlar hafıza kartları üzerine kuruludur. Bunun sebebi uTalk’ta dil öğrenme yönteminin ‘Çift Kod Teoremi’ veya ‘İkili Kodlama Teorisi’ne (dual coding) dayanmasıdır. 

 İkili Kodlama Teorisi görsel ve sözel bilginin öğrenim sürecindeki bilişsel yükü hafifletmek için birleştirilmesidir. Uygulamada her bir kelime ve cümle bir görsel tarafından temsil edilir ve bu da yabancı dilde kelime öğrenimi ve ezberini kolaylaştırır. Her bir yanlışınız kaydedilir ve bu kelimeler öğreniminizi tekrarla pekiştirmek için daha fazla karşınıza çıkartılır. 

 Aynı zamanda uTalk dil öğrenme uygulamasında yer alan tüm kelime ve cümleler o dili konuşan yerli kişiler tarafından seslendirilmiştir. Bu da kelimeleri defalarca doğru telaffuzlarıyla duyup, tekrar etmenizi ve sadece kelime dağarcığınızı değil aynı zamanda telaffuz ve konuşma becerilerinizi de kolayca geliştirmenizi sağlar. 

Yabancı Dilde Konuşma ve Telaffuz Pratiği! Kendini Test Et!

 Sizin de yabancı dildeki bir cümleyi bilmenize rağmen nasıl telaffuz edileceği konusunda tereddüt yaşadığınız için o cümleyi söylemekten vazgeçtiğiniz oldu mu? 

 Önceki paragraflarda değinildiği gibi, uTalk uygulamasında beş oyun ve o konu başlığında öğreneceğiniz tüm kelime ve cümlelerin listesini gördüğünüz Cümle Pratiği bölümü bulunmaktadır. Oyunlar kolaydan zora Kolay Oyun, Konuşma Oyunu, Zor Oyun, Hafıza Oyunu, Anımsama Oyunu şeklinde sıralanır. Her ne kadar herbir oyun birbirinden eğlenceli olsa da yabancı dil öğreniminizi bir üst seviyeye çıkaracak ve size özgüven verecek belkide en kilit oyunun ismi ‘Anımsama Oyunu’. 

Bu oyuna geçmek için seçtiğiniz dilde ve konu başlığında tüm kelime ve cümleleri diğer oyunlarla öğrenip pekiştirmelisiniz çünkü gördüğünüz her bir resmi ipucu olmadan o dilde söyleyecek ve sesinizi kaybedeceksiniz. Ardından da yerli konuşmacının kaydıyla kıyaslayarak kendinizi doğru/yanlış şeklinde notlamalısınız. Dil öğreniminde kararlı ve biraz hırslıysanız mutlaka bu oyuna kadar ilerlemenizi ve kendinizi denemenizi tavsiye ediyoruz! 

 uTalk uygulamasını deneyimleyip size uygun olup olmadığına karar vermek isterseniz linke tıklayarak uygulamayı indirebilirsiniz: utalk.com/app/

 Güncel Oku’ya özel %20 indirimli fiyattan yararlanmak için: https://uta.lk/gunceloku 

 Keyifli ve eğlenceli bir dil öğrenme deneyimi yaşamanızı dileriz! 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir