Ankastre Ocak Ateşleme Yapmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Ankastre Ocak Ateşleme Yapmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?
03.11.2022 21:37
Tezgahın üzerine sabitlenen ve istenildiği zaman çıkarılabilen ocak ankastre ocak özelliği taşıdığı bilinmektedir. Ankastre ocak ateşleme yapmıyor sorunu nasıl çözülür? Ankastre ocak boşluğu nasıl kapatılır? Ankastre ocak nasıl sökülür, camı patlayınca veya kırılınca ne yapılır, camı nasıl sökülür? Cam ankastre ocak su lekesi nasıl çıkar? İşte tüm detaylar...

Herhangi bir düğmeye bastığınızda fırın çakmağı ateşleme yapmıyorsa öncelikle fırınınıza elektrik gelip gelmediğini ve fişinin prize takılı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca evinizin sigortasının atmamış olduğundan emin olmalısınız. Bu durumları kontrol ettikten sonra çalışmamaya devam ediyorsa çakmağa bir iki saniye süreyle basılı tutup bırakmayı denemelisiniz. Çünkü basılı tutma süresi çok kısaysa kıvılcım oluşmayabilmektedir.

Ayrıca gaz bağlantısının yapılıp yapılmadığını ve gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ocak gözleri yerinden çıkıyorsa yerlerine düzgün şekilde oturduğundan emin olmalısınız ve ıslaksa mutlaka kuruduktan sonra yerine takmanız gerekmektedir.

Ankastre Ocak Boşluğu Nasıl Kapatılır?

Ankastre ocak minimum 60 cm genişliğinde alt dolaplar ile kullanılabildiği biliniyor. Ankastre ocak montaj edilirken gerekli ısı yalıtımları göz önünde bulundurulduğundan ne fırının çevresindeki dolaplar zarar görmekte, ne de kullanılamayacak kadar ısınmaktadır. Dolayısı ile ankastre fırını mutfak dolapları içine yerleştirerek güvenli bir biçimde gönül rahatlığı ile kullanmak mümkün olacaktır. Boşluğu kapatmak için köpüklerden veya boşluk ölçüsü kadar plakalardan faydalanabilirsiniz.

Ankastre Ocak Nasıl Sökülür?

Ankastre eşyalar günümüzde modüler olduğundan eve taşınırken ankastre eşyalarınız sökülür ve takılmaktadır. Evden eve taşıma şirketleri; evinizde bulunan ve modüler olan hemen her eşyası söküp takacak şekilde çalışmaktadır.

Ankastre sökme işlemine fırından başlanmaktadır. Daha sonra da ocak sökülebilir. Fırın kapısının iç kısmında fırını tutan vidalar ilk aşamada sökülmelidir. Bu iç kısımdaki vidaları çıkardıktan sonra fırın yerinden çıkmaktadır. Ocakta var ise vidalarından sökülerek yerinden kaldırılır.

Ankastre Ocak Camı Patlayınca VeyaKırılınca Ne Yapılır?

Temperli camları patlamasının nedeni üretim esnasında içinde mikro boyutlarda hava kabarcığı kalması olarak biliniyor. Isı ile beraber o kabarcık genleşir ve tüm camın patlamasına neden olabilmektedir.

Ankastre cam ocaklar, yeni yüzyılda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Gerek estetik güzelliklerinden gerekse kullanım ve temizliğinin kolay olmasından ötürü çokça tercih edilmeye başlanmıştır. Ankastre ocağın camının patlama ya da kırılma durumunda cam değişimi talep edilebilir.

Bu ocaklarda en önemli kısım aslında cam kısmı olacaktır. Cam ocaklarda benzetmek gerekirse, otomobillerde kullanılan camlara benzer bir yöntemle üretilen "temperli cam" kullanıldığı bilinmektedir. Yani güçlendirilmiş, ısıya ve ısı değişimine dayanıklı bir cam kullanılır. Bazı firmalar camın içine seramik karıştırarak sağlamlığını daha da arttırdıkları biliniyor.

Ankastre Ocak Camı Nasıl Sökülür?

Ankastre ocak camı genellikle, biri ekipmanın sahibi tarafından çıkarılabilen iki camla donatıldığı bilinmektedir.

Camı çıkarmak zor değildir, ancak güvenlik için kapak çıkarıldığında çıkarılması gerektiğini akılda tutmakta fayda olacaktır. Bunun nedeni, yanlışlıkla bir dokunuşla çarparak kapanabilmesi ve bir kişiye zarar vermesi olasılığıdır. Köşede bulunan bağlantı noktalarından vidalar sökülür. Ve sökülme işlemi bittiğinde cam iki köşesinden tutularak dikkatlice sökülür.

Cam Ankastre Ocak Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Su lekesini yok etmek istiyor iseniz, sorunlu alana cam temizleyici sıkmalı ve 1 ile 2 dakika bekletildikten sonra temiz bezle silmelisiniz. Ardından mikro fiber bezle kurulamanız gerekmektedir.

 Temizleme işlemlerini doğru şekilde ilerleten kişiler aslında sorunun ne kadar kolay ortadan kalktığını fark edebileceklerdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir