Üçgen Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler

Üçgen Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler
28.06.2022 12:06
Üçgen vücut, V şekilli gövde yapısı olarak bilinmektedir. Bu vücut şekli, alt belin incelmesine ve omuzların genişletilmesiyle elde edilir. Üçgen vücut yapmak için ne kadar sürenin gerekli olduğu, üçgen vücut için beslenme programının nasıl olması gerektiği ve üçgen vücut için hangi kasların geliştirilmesi gerektiği hakkında merak edilen bütün soruları sizin için bir araya getirdik.

Üçgen vücut için yapılması gerekenler arasında uygun bir beslenme ve programı ve fitness uygulamaları yer almaktadır. Omuzlarınızı genişletmek için bükülmüş yanal kaldırma, bükülmüş kol yanal kaldırma ve oduncu presi gibi egzersizleri yapabilirsiniz. Maksimum kas yoğunluğunu elde etmek için tüm bu kaslar üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Spesifik olarak, bu kaslar üzerinde çalışmak için, yüzü aşağı eğimli ön kaldırma, eğimli omuz silkme ve oturmuş kablo sırasına odaklanabilirsiniz.

Üçgen Vücut Ne Kadar Sürede Yapılır?

Üçgen vücudun ne kadar sürede yapılacağı yaş, mevcut vücut şekli, egzersiz sıklığı ve genel sağlık gibi birkaç faktöre bağlıdır. Genç ve sürekli egzersiz yapan kişilerin yaklaşık 6 ayda yapabilmektedir. Bunun yanı sıra üçgen vücut görünümüne ortalama 2 yılda ulaşılabilmektedir.

Üçgen Vücut Beslenme Programı

Üçgen vücut için beslenme programının yüksek kaliteli protein diyetleri, taze meyve ve sebze içermesi gerekir. Bununla birlikte bu beslenme programında kaçınılması gereken bazı ürünler de yer almaktadır. Balık, fasulye, beyaz et ve baklagiller protein açısından zengindir. Bu besinler, vücudunuzu formda tutmak için idealdir. Taze meyve ve sebzeler ise sürekli olarak tüketilmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Süt ürünlerini tüketirken az yağlı olmalarına dikkat etmek gerekir. Beslenme programına bal ya da esmer şeker dışında tatlandırıcı eklememeye özen göstermeniz önemlidir. Patataes ve beyaz ekmek gibi nişasta açısından zengin olan besinlerin tüketimini azaltmak gerekir. Bununla birlikte şeker ve tam yağlı süt tüketiminin tamamen bırakılması önerilmektedir.

Üçgen Vücut İçin Hangi Kaslar Geliştirilmeli?

Üçgen vücut için göğüs, sırt ve omuz kaslarının geliştirilmesi gerekir. Büyük üst vücut kasları oluşturmak için 6 ile 12 tekrardan oluşan 4 ile 6 set için orta ila ağır ağırlıklar kullanmak idealdir. Elde etmek istediğiniz üçgen vücut şekli güçlendirmek için bacak egzersizlerini yaparken çok fazla ağırlık kaldırmaktan kaçınmanız gerekir. Büyük bacak kasları, böyle bir fiziğin görsel etkisini en aza indirir. İki farklı kas için egzersizleri bir araya getirerek, diğer kas üzerinde çalışırken bir kasın dinlenmesini sağlayarak süper set direnç antrenmanı yöntemini kullanabilirsiniz. Göğüs ve sırt egzersizinize, göğsünüz için çok eklemli, temel üst vücut egzersizleriyle başlayabilirsiniz.  Her egzersizin ilk iki setine, 10 ile 12 tekrarı tamamlayabileceğiniz kadar hafif bir ağırlıkla başlayabilirsiniz. Kalan setlerin her biri için 6 ile 12 tekrarı bitirmek için direnci kademeli olarak artırabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir