Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Trigeminal Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?
03.12.2022 22:09
Trigeminal nevralji nasıl tedavi edilir, genetik midir? Trigeminal nevralji kendiliğinden geçer mi? Trigeminal nevralji kronik hastalık mıdır, tedavi edilmezse ne olur? Trigeminal nevralji ameliyatı zor mu? Trigeminal nevralji kısaca yüzün ağrılı olma hali olarak bilinmektedir ve bu ağrı hakkında pek çok soru merak edilmektedir. İşte tüm detaylar...

Tipik trigeminal nevralji tedavisinde genellikle karbamazepin gibi epilepsi ilaçları ve gabapentin gibi nöropatik ağrı ilaçların kullanımı tercihtir. İlaç tedavileri trigeminal nevralji belirtilerini azaltmak için kullanılması gerekmektedir. Günümüzde ilaç tedavileri bazı durumlarda etkin olarak hastalığı baskılar ve kişilerin ağrı hissetmemesini sağlarlar.

Trigeminal nevralji atakları, aralıklarla günler ya da aylarca sürebilir; ataklar günde onlarca defa meydana gelebilir. Ataklar sona erdikten sonraki hastalığın geri çekilme döneminde yıllarca atak da gözlenmeyebilir. Fakat, ataklar çoğunlukla tekrarlar ve ataklar arasındaki süre hastalık ilerledikçe azalmaktadır.

Psikolojik stres de trigeminal nevraljinin nedenlerinden olabilir. Klinik çalışmalar, boşanma, bir aile ferdinin kaybı, iş değişikliği veya sağlıksız aile ilişkileri gibi major stresleri takiben trigeminal nevraljinin otaya çıktığını dile getirmişlerdir.

Trigeminal Nevralji Genetik Midir?

Genetik (ailesel) kökeni de olduğu da araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Bazı ailelerde damar yapılarının anormal olmasından kaynaklanan bir irritasyon sonucu trigeminal nevral geliştiği gözlenmiştir. Ancak genellikle nedeni saptanabilen bir hastalık değildir.

Trigeminal Nevralji Kendiliğinden Geçer Mi?

Bazen bu ağrılar kendiliğinden geçebilir ancak ağrı sürecinde ağrı atakları insan hayatını olumsuz etkilediğinden ve yaşam kalitesini düşürdüğünden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Spazm benzeri ağrısına dönüşmeden önce ortaya çıkabilecek sürekli ağrı ya da yanma hissi gözlemlenebilir. Yanak, çene, dişler, diş etleri, dudaklar veya daha az sıklıkla göz ve alın dahil olmak üzere trigeminal sinir tarafından etki altında tutulan bölgelerde ağrı durumu meydana gelebilir.

Trigeminal Nevralji Kronik Hastalık Mıdır?

Aynı zamanda tic douloureux olarak adlandırılan trigeminal nevralji, hisleri yüzden beyne taşıyan trigeminal siniri etkileyen kronik bir şiddetli ağrı durumudur, yani bir yüz ağrısı olarak yaşanan rahatsızlıktır. Hastalığın neticesinde şiddetli ağrılar gözlemlenmektedir. Bu ağrılar genellikle yüzün alt kısmında görülmekle birlikte bazen burun ve göz çevresinde de etkisini gösterebilir.

Trigeminal Nevralji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Giderek miyelin kılıfına da zarar vermeye başlayan Trigeminal nevralji multipl skleroz hastalığı ile ilgili bir ilişki içinde olabileceğinden farklı sorunları da meydana getirebilir. Örneğin; iyi huylu veya kötü huylu tümör oluşumlarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle hastanın tıbbi öyküsü çok önem arz etmektedir.

Trigeminal Nevralji Ameliyatı Zor Mu?

Mikrovasküler Dekompresyon genel anestezi ortamında açık bir beyin ameliyat yöntemi olduğundan dolayı çeşitli risk durumu bulunmaktadır. Riskler arasında yüz felci, beyin damarlarında yaralanma, kanama gibi çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu risklerin toplamı %5 in altında kalmaktadır. Bu operasyonda ölüm oranı ise %1 seviyelerinde bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir