Bele Sıcak Su Torbası Konur Mu?

Bele Sıcak Su Torbası Konur Mu?
28.12.2022 21:25
Termofor adıyla bilinen sıcak su torbası sıcak suyun ısısını bir süre koruyabilen bir üründür. Bele sıcak su torbası konur mu? Boyun fıtığına sıcak su torbası iyi gelir mi? Bebeklere sıcak su torbası nereye konur? Sıcak su torbası düşüğe neden olur mu, diş ağrısına iyi gelir mi, doğumu başlatır mı, doğumu kolaylaştırır mı? gibi sıcak su torbası hakkında merak edilen soruları siz değerleri okuyucularımız için araştırdık.

Termofor adıyla bilinen sıcak su torbası sıcak suyun ısısını bir süre koruyabilen bir üründür. Genellikle kadınların regl sancısı çekerken karınlarına koydukları sıcak su torbası bele de konulabilir. Isı tedavisi, sırt ağrısı için etkili bir çözümdür çünkü dolaşımı hızlandırır, bu da besinlerin ve oksijenin eklemlere ve kaslara gitmesine izin verir. Bu dolaşım, hasarlı kasların onarılmasına yardımcı olur, iltihabı hafifletir ve sırt sertliğini azaltır. Herhangi bir ısı tedavisi sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Boyun Fıtığına Sıcak Su Torbası İyi Gelir Mi?

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında bulunan disk malzemesinin yaşlanma veya travma sonucu yırtılarak, parçalanarak kanal içinde yer değiştirmesi ve omuriliğe, sinir köklerine bası yapması durumudur. Boyun fıtığının oluşturduğu ağrılara ısı tedavisi her zaman biraz da olsun iyi gelmektedir. Sıcak su torbası boyun fıtığına konulabilir. Sıcak su torbası ağrıyı geçici olarak hafifletebilir ancak boyun ağrınızın nedenini tedavi etmez. Ağrınız bir an için azalabilir veya düzelebilir ancak uygun tedavi olmaksızın semptomlarınız kötüleşebilir.

Bebeklere Sıcak Su Torbası Nereye Konur?

Bebeklerin karnına ve ayaklarının altına sıcak su torbası konulabilir. Karına ve ayak altına konulan sıcak su torbasının teni yakacak derecede olmamasına dikkat edilmelidir. Ilık bir sıcak su torbasını bebeğinizin karnına koyduğunuzda gaz sancılarına yardımcı olacaktır.

Sıcak Su Torbası Düşüğe Neden Olur Mu?

Anne adayları şunu bilmelidir ki sıcaklık fetüs için kötü bir durumdur. Jakuzilerden, saunalardan, buhar banyolarından ve fetüsün sıcaklığını yükseltebilecek diğer her şeyden kaçınmak gereklidir. Artan ısı aslında özellikle ilk üç aylık dönemde ciddi hasara neden olabileceğinden, tavsiye hafife alınmamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında fetal sıcaklık 103 derecenin üzerine çıktığında doğum kusurları, erken doğum ve hatta düşük yapmaya bile neden olduğu bilinmektedir. Ancak sıcak su torbasında böyle bir durum söz konusu değildir.

En büyük sıcak su torbaları bile iç sıcaklığınızı yükseltmeye yetecek kadar büyük değildir, bu nedenle fetüsünüz ısıyı fark etmez bile.  Torbayı cildinize uygulamadan önce her zaman bir havluya sarmalısınız ancak bu sadece kendi cildinizi korumak içindir. Kas ağrısı nedeniyle doğrudan bebeğinizin karnına sıcak su torbası koysanız bile, cildiniz fetüsünüzü şiddetli sıcaklık artışından yeterince koruyacaktır. Bebeğinizin sıcaklığının tehlikeli seviyelere çıkması için önce kendi vücut sıcaklığınızın yükseltilmesi gerekir. Sıcak su bunu yapamaz.

Sıcak Su Torbası Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Diş ağrınız için kısa süreli de olsa evde giderebildiğiniz durumlar vardır. Ağzınızı tuzlu suyla durulayabilirsiniz, karanfil yağını bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz, nane çayı poşetini etkilenen bölgeye bastırabilirsiniz, ezilmiş sarımsağı etkilenen bölgeye koyabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sıcak ve soğuk kompreste diş ağrınıza iyi gelecektir. Soğuk kompres kullanmak, bölgedeki şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Sıcak kompres, evde diş ağrısını hafifletmenin basit bir yolunu da sağlayabilir. Ayrıca birçok kişinin evinden istediği zaman erişebileceği kolay çözümlerdir.

Sıcak Su Torbası Doğumu Başlatır Mı?

Sıcak bir banyonun ya da duşun doğumu tetikleyeceği teorisini destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Dolayısıyla sıcak su torbasının da doğumu başlatmasına bir etkisi yoktur. Hamileyken ılık bir banyo yapmak iyi olsa da çok sıcak su bebeğinize giden kan akışını azaltabilir ve bu da sıkıntıya neden olabilmektedir.

Sıcak Su Torbası Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Sıcak su kan akımını artırmaktadır. Kan akımının artmasıyla birlikte rahimdeki kaslara giden oksijen de artmaktadır. Sıcak su rahimdeki kasların daha iyi kasılmasını sağlayarak doğum sürecini kısaltabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir